Reklam
Reklam

BERTO’DAN MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI

BERTO’DAN MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI
Reklam

Bergama Ticaret Odası ve MEYBEM işbirliği ile “Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavı” gerçekleştirildi.

21-22 Haziran tarihlerinde Bergama Mesleki Eğitim Merkezi’nde Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavı gerçekleşti. Adaylar ahşap kalıpçılık, sıvacılık ve seramik karo kaplama dallarında sınava girdi.Meybem yetkilisi Sebahattin Şimşek kontrolünde ve odamız çalışanı Hamit İri’nin gözlemci olarak katıldığı Ahşap kalıpçılık sınavı katılımcıları yazılı (teorik), proje okuma (mülakat) ve uygulama(pratik) aşamalarından geçerken, sıvacılık ve seramik karo kaplama sınavı katılımcıları ise yazılı ve uygulama aşamalarından geçerek ter döktü.

Mesleki Eğitim Merkezi’ne giderek, adayları ziyaret eden Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper ve Genel Sekreter Gülay Koç, inşaat alanında çalışan kişilerin İş Sağlığı ve Güvenliği dâhil olmak üzere yaptıkları mesleğin belgelendirilmesinin ve bu yönde eğitim çalışmalarının yapılmasının öneminden bahsetti. Ürper, “Bergama Ticaret Odası olarak bundan sonraki süreçte de Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavlarının yapılması için gereken desteği sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Belgesiz işçi çalıştıran 500 lira idari para cezasına tabi tutulacak

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından mesleki yeterlilik belgelendirmesi zorunlu tutulan mesleklerde yapılan düzenlemeye göre, belgesiz işçi çalıştırılmayacak.2017 yılından itibaren belgesiz işçi çalıştırmanın Bakanlıkça tespit edilmesi durumunda ise, iş yerine 500 lira idari para cezası kesilecek.

54 aya kadar destek

İşçi ve işverene herhangi bir yük getirmeyen Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavında başarılı olan kişilerin 2017 yılı sonuna kadar belge masrafı ve sınav ücretinin tamamı İŞKUR’un İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Çalışanı Mesleki Yeterlilik Belgesi alan işveren, 12 ay boyunca SGK Sigorta işveren payını ödemiyor. İşverenin belgeli kişiyi işe alması halinde 4.5 yıla varan sigorta payını ödemeyecek.

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.