“HER TÜRK BİR ÖĞRETMEN, HER ÖĞRETMEN BİR KUBİLAY’DIR”

 CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Oğuzhan Özşahin, gericiler tarafından katledilişinin 93’üncü yılında Şehit asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ve arkadaşları için bir anma mesajı yayınladı 93 yıl önce, 23 Aralık 1930 yılın...

Özgürses Gazetesi
02:51 -
Abone ol
“HER TÜRK BİR ÖĞRETMEN, HER ÖĞRETMEN BİR KUBİLAY’DIR”

 CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Oğuzhan Özşahin, gericiler tarafından katledilişinin 93’üncü yılında Şehit asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ve arkadaşları için bir anma mesajı yayınladı

93 yıl önce, 23 Aralık 1930 yılında şeriat isteyen bir grup gerici tarafından katledilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ve arkadaşları için anma mesajı yayınlayan CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Oğuzhan Özşahin, Atatürk ilke ve devrimlerinin sonuna kadar savunucusu olacağını ifade etti.

Açıklamasına Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle başlayan Özşahin, “Cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önderimizin dediği gibi, Türkiye Cumhuriyeti hiçbir zaman şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz, olmayacaktır. Bu boş hayallere kapılan herkes karşısında mutlaka bir Mustafa Fehmi, bir Bekçi Hasan, bir Bekçi Şevki bulacaktır. Bu millet, gerici çevrelerin hain oyunlarına gelmeyecek, birliğini ve dirliğini koruyarak, emperyalizme yenilmeyecek, tam bağımsız, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni sonuna kadar koruyacaktır.” dedi.

CHP, GERİCİLİĞİN KARŞISINDA YIKILMAZ BİR KALEDİR!

Sözlerinde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in konuşmasına da değinen Oğuzhan Özşahin, tarikat ve cemaatlerin STK olarak tanımlanmasının kabul edilemeyeceğini belirterek “Sayın Tekin Meclis Genel Kurulu’nda çok talihsiz bir beyanda bulunmuştur. Tarikat, cemaat ve benzeri yapıların ‘sivil toplum kuruluşu’ olarak tanımlanması en başta bu ülkenin kurucu değerlerine aykırıdır. Hele ki Milli Eğitim Bakanı sıfatıyla yapılan bu açıklamanın, kendisi de bir öğretmen olan şehit Kubilay’ın saltanat ve hilafet özlemiyle halkın dini duygularını sömürenlerce katledilişinin yıldönümüne denk gelmesi manidardır. Devletin böylesine yüce makamlarını işgal edenlerin bu ve benzeri söylemleri şeriat sevdalılarını cesaretlendirmekte, heveslendirmektedir. Menemen’den yıllar sonra yaşadığımız Maraşların, Sivas katliamlarının, Gezi Olaylarında Ali İsmaillerin linç edilişinin sorumlusu tam da bu anlayıştır. Bütün bu yaşananlar bize Kubilay’dan bu yana irtica tehdidinin hala devam ettiğini, yobazlığa karşı hiçbir taviz verilmemesi gerektiğini açık seçik göstermektedir. Sayın bakanımızın STK olarak nitelendirdiği tarikat yurtlarında yaşananlar hepimizin malumudur. Çocuk tacizleri, darp, şiddet ve o gencecik beyinlerin Cumhuriyet karşıtı fikirlerle yıkanmasına izin vermeyeceğiz, kabul etmeyeceğiz, yekvücut olarak karşı çıkacağız. Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkenin kurucu değeri olarak yobazlığın, irticanın ve hilafet sevdalılarının karşısında ikinci yüzyılda da yıkılmaz bir kale olarak dimdik durmaya devam edecektir.” şeklinde konuştu.

ALİAĞA’DA BİNLERCE KUBİLAY VAR

2023 Genel Seçimlerinin ardından Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın yaptığı açıklamalara da değinen Özşahin “Aliağa Belediye başkanı sayın Serkan Acar da aynı zihniyetin temsilcisi olarak, halkın iradesinin göstergesi Genel Seçimler sonrası kazananın Allah’ın resulünün ümmeti olduğunu söylemiştir. Bu ayrıştırıcı dil ile, muhalefete oy veren Türkiye’de 25 milyon ve Aliağa’da 41 binden fazla vatandaşımızı yok saymış, dinsiz ilan etmiştir. Kamplaşma, kaygı ve korku iklimi ile kendi iktidarını korumaya, gerici söylemlerle yandaşlarını bir arada tutmaya çalışan bu zihniyet yenilmeye mahkumdur. Atatürk Türkiyesinde, Cumhuriyetin imkanlarıyla Belediye Başkanlığı makamına kadar yükselmiş bu kişi, bir hukukçu olmasına rağmen, söylemleriyle Anayasamızın değişmez maddelerinden laikliği ayaklar altına alarak din simsarlığını siyasi ranta çevirmeye çalışmaktadır. Zafer sarhoşluğu, kendisine 105 bin Aliağalının belediye başkanı olduğunu unutturmuş ya da hoşgörülü kimliğin altında yatan gerçek yüzünü ve amacını ortaya çıkarmıştır. Ancak sayın Acar unutmasın ki, Aliağa’da da gericiliğe, yobazlığa ve sinsi emellere geçit vermeyecek binlerce Kubilay vardır.” dedi.

KUBİLAY’A VEFA BORCUMUZ VAR

Cumhuriyet var oldukça, Cumhuriyeti ve demokrasiyi savunmak için ayağa kalkacak Kubilayların asla eksik olmayacağına vurgu yapan CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Oğuzhan Özşahin, “Türkiye Cumhuriyeti’ni son nefesimize kadar savunmak, Menemen’de haince katledilen devrim şehidimiz Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ve bu vatan uğruna can veren binlerce vatan evladına vefa borcumuzdur. Kimsenin şüphesi olmasın ki, Cumhuriyet var oldukça, Cumhuriyeti ve demokrasiyi savunmak için ayağa kalkacak Kubilaylar asla eksik olmayacaktır. Özgürlüklerimize ve milli birliğimize ve toplumsal barışa kast eden düşmanlar hangi maskeyi takarsa taksın, karşılarında milyonlarca Kubilay bulacaktır. Cumhuriyetin kazanımlarına karşı tehdit oluşturan tüm düşünce ve eylem girişimleri, halkımızın kararlılığı ve duyarlılığı sayesinde bertaraf edilecek, hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. Bunun için her Türk bir öğretmen, her öğretmen bir Kubilay olacak, Cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılığını her koşulda gösterecektir.” İfadelerinde bulundu.

BİR ÖLDÜK BİN DİRİLDİK

1930’dan bu yana Cumhuriyet değerlerini savunanlara karşı planlı ve sinsi eylemlerin devam ettiğini sözlerine ekleyen Oğuzhan Özşahin “Tıpkı Asteğmen Kubilay gibi, Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi İpekçi, Turan Dursun ve nice Atatürk devrimcisi çeşitli zamanlarda, aynı amaç uğruna şehit edildi. Bir öldük, bin dirildik. Cumhuriyeti hedef alan karanlık odaklar her zaman karşılarında bir Kubilay bulacaklardır. 93 yıl önce Menemen’de şehit olan Kubilay’ı, bekçilerimiz Şevki ve Hasan Beyleri rahmetle anıyor, ülkemizin birlik ve bütünlüğü için hayatını gözünü kırpmadan veren bütün kahramanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.”