BİN AYDAN HAYIRLI ‘KADİR GECESİ’ ALİAĞA’DA İDRAK EDİLDİ

Kutsal kitap Kur'an-ı Kerim'in yeryüzüne indirilmeye başlandığı ve 'bin aydan hayırlı' olarak kabul edilen Kadir Gecesi, Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen özel bir program ile idrak edildi. Kur’an-ı Kerim’den surelerin okunduğu, duaların edildiği ve ilahilerin söylendiği programa 7'den 70'e her yaş grubundan katılım oldu.

Özgürses Gazetesi
01:06 -
BİN AYDAN HAYIRLI ‘KADİR GECESİ’ ALİAĞA’DA İDRAK EDİLDİ

Kutsal kitap Kur’an-ı Kerim’in yeryüzüne indirilmeye başlandığı ve ‘bin aydan hayırlı’ olarak kabul edilen Kadir Gecesi, Aliağa Belediyesi tarafından düzenlenen özel bir program ile idrak edildi. Kur’an-ı Kerim’den surelerin okunduğu, duaların edildiği ve ilahilerin söylendiği programa 7’den 70’e her yaş grubundan katılım oldu.

Aliağa Belediyesi tarafından organize edilen programda; Dünya Kur’an okuma birincisi Mısırlı Hafız Rıza Cuma Mansur, Dünya Ezbere Kur’an-ı Kerim okuma birincisi Eğitimci Yazar Hafız Selman Okumuş, ilahi ve kasideleriyle ünlü, Üsküdar Valide Camii Hafızı Ekrem Aydoğdu ile Beyoğlu Hafızlarından Recep Bilgiç Aliağalılara unutamayacakları bir Kur’ân ve dua gecesi yaşattı.

Yaklaşık iki saat süren programa Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Özkurt, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, sivil toplum örgütü temsilcileri ile birlikte yüzlerce Aliağalı katıldı. Enka Salonu’ndaki program öncesinde Aliağa Belediyesi görevlileri tarafından karşılanan vatandaşlara, içerisinde Osmanlı mutfağının en eski şekerleme türlerinden biri olan akide şekeri’nin bulunduğu 5 bin adet kandil paketi dağıtıldı.

KASİDE VE İLAHİLER MEST ETTİ

Sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece olarak kabul edilen Kadir Gecesi, Hafız Reçep Bilgiç’in okuduğu ezan ile başladı. Ardından Hafız Selman Okumuş, gerçekleştirdiği doyumsuz sohbeti ve okuduğu Kadir Suresi ile katılımcıların gönül dünyasına hitap etti. Hafız Okumuş tarafından sahneye çıkartılan öğrencisi 10 yaşındaki Muhammed Kerem, okuduğu sureler ile katılımcılardan büyük alkış aldı. İlahi ve kasideler ile devam eden programda Hafız Ekrem Aydoğdu ile Hafız Recep Bilgiç’in kimi zaman birlikte söyledikleri kaside ve ilahiler, dinleyicileri mest etti.

HAFIZ RIZA CUMA MANSUR GÖNÜLLERİ FETHETTİ

Kadir Gecesi özel programı dünyaca ünlü Dünya Kur’an okuma birincisi Mısırlı Hafız Rıza Cuma Mansur ile zirveye ulaştı. Hoş bir sedayla insanların gönüllerine hitap eden muhteşem ötesi bir ses tonu ve hâkimiyeti Kur’an-ı Kerimi seslendiren hafız Mansur, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle dinleyenlerin adeta kulaklarının pasını sildi. Yürekleri titreten sesiyle Kur′ân okuyan Mansur, Aliağa’da gönülleri fethetti.

BAŞKAN SERKAN ACAR: RABBİM TEKRARLARINI NASİP ETSİN

Kur’an-ı Kerim ziyafetinin ardından katılımcılara hitap etmek üzere salonda bulunan çocuklarla birlikte sahneye gelen Başkan Serkan Acar, “Mübarek Kadir Gecesi’nde bizlere bu güzel Kur’an-ı Kerim ziyafetini sunan hafızlarımıza çok teşekkür ediyorum. Hepsinden Allah razı olsun. Rabbim sağlık, mutluluk ve beraberlik içerisinde tekrarlarını nasip etsin. Kadir Geceniz, Ramazan ayınız ve bayramınız kutlu olsun” dedi.

HAFIZ OKUMUŞ: BURAYA HER GELDİĞİMİZDE AYNI HUZURU HİSSEDİYORUZ

Gecenin manevi huzurunu doyasıya yaşatan program, hep bir ağızdan okunan Fatiha Suresi ile sona erdi. Programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hafız Selman Okumuş, her zaman olduğu gibi Aliağa’da muhteşem bir gece yaşadıklarını belirterek şunları söyledi: “Salonu hiç terk etmeyen, tüm ruhuyla burada olan, Kur’an-ı göz yaşlarıyla dinleyen insanlarla bir arada olduk. Aliağa her zaman çok başka bir yer benim için. Buraya her geldiğimizde aynı huzuru hissediyoruz. Camii mabedi aratmayacak muhteşem bir atmosfer oluşuyor. İçimizde birileri var ki buranın havasını daha da güzelleştiriyor. Bu gece çok önemli ve kıymetli bir gece. Kim bu geceyi ayakta geçirirse geçmiş günahları af olur diye buyurulmuş. İnşallah bu geceyi hakkıyla ihya edenlerden oluruz. Allah nice kadir gecelerine, bayramlara, Ramazanlara ulaşmayı nasip etsin inşallah”