“İZBAN BÖLGEMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Bergama Ticaret Odası (BERTO) Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, İzban'ın Bergama'ya getirilmesinin kentin gelişimi açısından büyük önem taşıdığını belirterek çalışmaların hızlandırılmasını istedi. İzban ile birlikte İzmir'in merkezine kadar tek araçla ulaşabileceklerini dile getiren Ürper, kuzey Ege'nin kent merkeziyle bağlantısının güçleneceğini söyledi.

Özgürses Gazetesi
03:13 -
“İZBAN BÖLGEMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Bergama Ticaret Odası (BERTO) Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, İzban’ın Bergama’ya getirilmesinin kentin gelişimi açısından büyük önem taşıdığını belirterek çalışmaların hızlandırılmasını istedi. İzban ile birlikte İzmir’in merkezine kadar tek araçla ulaşabileceklerini dile getiren Ürper, kuzey Ege’nin kent merkeziyle bağlantısının güçleneceğini söyledi. Bölgedeki yatırımlarla ilgili bir doğum sancısı yaşandığını savunan Ürper, Bergama’nın önümüzdeki dönemde ticaretle ilgili önemini arttıracağını belirterek “Bergama’ya yeni bir organize sanayi bölgesi (OSB), bir serbest bölge ve tarıma dayalı ihtisas osb kurulacak. Orta veya uzun vadede hayata geçirilecek bu yatırımlar ile birlikte Çandarlı Limanı’nın devreye girecek olması bölgemizin önemini daha da arttıracak. Birkaç yıl içinde serbest bölge için alt yapı çalışmalarına başlanacağını tahmin ediyoruz. Sadece Bergama’nın değil tüm kuzey Ege’nin önemi artıyor” dedi. Dikili ile Bergama ilçeleri arasındaki 26 kilometrelik alanda bu 3 yatırımın hayata geçeceğini ifade eden Fikret Ürper, bölgede ciddi bir nüfus yoğunluğu yaşanmaya başlanacağına dikkat çekti. Dikili, Bergama, Kınık ile diğer yerleşim birimlerinin orta ve uzun vadede yoğun göç alacağını anlatan Başkan Ürper şunları ifade etti:
“Bölgemiz gelişirken, bağlı bulunduğumuz ille doğru bir toplu ulaşım sistemini oturtmalıyız. İzban’ın tamamlanması bu gelişmelerin gerisinde kalırsa çok büyük sıkıntı yaşanır. İzban ile birlikte demir yolu hatları da çekilecek ve yük trenleri seferlere başlayacak. İzban bizim için çok önemli. Proje, yatırımlarla paralel ilerlemeli hatta daha erken tamamlanmalı. Bizim talebimiz programda olan bu projenin hızlı bir şekilde yatırıma dönüştürülmesi. Kamulaştırmanın yanında alt yapı çalışmalarıyla ilgili sorunlar yaşanıyor. Biz yürüyen projenin hızlanmasını biliyoruz.”