LİMAN VE LOJİSTİK SEKTÖRÜ ALİAĞA’DA BULUŞTU

LİMAN VE LOJİSTİK SEKTÖRÜ ALİAĞA’DA BULUŞTU

-LİMAN VE LOJİSTİK SEKTÖRÜ ALİAĞA’DA BULUŞTU

– 3. ALİAĞA ULUSLAR ARASI LİMAN YÖNETİMİ VE LOJİSTİK ZİRVESİ BAŞLADI

Aliağa Ticaret Odası (ALTO), İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, Uluslararası Taşımacılık ve Hizmet Üretenler Derneği (UTİKAD), Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM), Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) ve TOBB UND’nin işbirliğiyle bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Aliağa Uluslar arası Liman Yönetimi ve Lojistik Zirvesi’ sektörün önde gelen temsilcilerini bir araya getirdi.

Aliağa’nın yakın gelecekte dünyanın en önemli liman bölgelerinden biri olacağına vurgu yapılırken, bölgenin ihtiyaç duyduğu demiryolu ve karayolu yatırımlarının bir an önce başlaması gerektiği belirtildi.

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Petlim Limanı Genel Müdürü Doğan Çırakoğlu’na plaket verdi. Çırakoğlu, Petlim limanının bir Türkiye projesi olduğunu söyledi.

Zirvenin açış konuşmasını gerçekleştirilen Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, bölge limanları, sorunları ve çözüm önerileri hakkında bilgi aktardı.

POTANSİYELİN İYİ YÖNETİLMESİ İÇİN LOJİSTİK ÜS ŞART

Aliağa Limanlarına yılda 5 bin gemi geldiğini, 40 milyon tonun üzerinde elleçleme yapıldığını ve bölgedeki limanlardan gerçekleşen dış ticaret hacminin 21 milyar dolar olduğunu vurgulayan Saka, İleride bu büyük rakamların bölgeyi kilitlememesi için Aliağa’daki yük hareketlerinin planlı bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini ve bölgedeki potansiyelin iyi yönetilmesi için lojistik üssün şart olduğunu ifade etti.

ALİAĞA LİMANLARI DIŞ TİCARETTE TÜRKİYE’NİN LOKOMOTİFİ

Aliağa limanlarının dış ticarette Türkiye’nin lokomotifi olduğunu ve yakın zamanda dünyanın en önemli liman bölgelerinden biri olacağını dile getiren Saka, “Ege Bölgesinin 23 milyar dolar olan toplam ihracatının Aliağa limanlarından gerçekleşme oranı yüzde 43,71’dir. Aliağa’dan gerçekleştirilen ithalat ise 10.7 milyar dolardır. Bakıldığı zaman Aliağa tek başına 21 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine sahip.  Bunun yanı sıra hâlihazırda yapımı devam eden dünyanın en büyük liman işletmecilerinden APM Terminals, 1.3 milyon TEU başlangıç kapasiteli Petkim’in Petlim Limanı’nı 2016’nın ilk çeyreğinde faaliyete geçirmeye hazırlanıyor. Başta Batıçim olmak üzere Aliağa bölgemizdeki limanlar, yeni yatırım hamlesine girişti. Tüm bu yatırımlar ve rakamlar yakın gelecekte Aliağa’nın, ülkenin en önde gelen liman bölgelerinden biri olacağını gösteriyor” dedi.

 

LOJİSTİK ÜS İÇİN EN UYGUN YER ‘ALİAĞA’

Aliağa limanlarının Akdeniz ve Ege’de ülkemize stratejik üstünlük sağlayan dev bir dış ticaret noktası olması dolayısıyla konumunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Saka, “Lojistik üslerin hangi konumlarda daha verimli olacağı ve üslerde ne tür çalışmaların yapılabileceği amacıyla 2012 yılında Avrupa’daki önemli lojistik merkezler arasında yer alan Hamburg ve Bremen, 2015 yılında ise Rotterdam, Amsterdam ve Antwerp limanlarında incelemelerde bulunduk. Bu incelememiz sonucunda İzmir’de kurulması planlanan lojistik üssün Aliağa’da daha verimli olabileceğine bir kez daha şahit olduk. Lojistik üslerin kara, deniz ve demir yolu ulaşım olanaklarının bir arada olduğu bölgelerde kurulmasının daha fizıbıl olacağını düşünüyoruz. Aliağa’nın da tüm ulaşım ağlarının odağında bulunması ve tüm ulaşım modlarına uygun bir noktada olması sebebiyle İzmir’e yapılacak lojistik üssün Aliağa bölgesinde olması ülkemiz ve yatırımcılar açsından faydalı olacaktır” diye konuştu.

ALTYAPI YATIRIMLARI BİRAN ÖNCE SONUÇLANDIRILMALI

Aliağa Limanlarının büyük bir potansiyele sahip olmasına karşın liman bölgelerinde yaşanan geri saha yetersizliği, depolama, altyapı sorunları ve kara, otoyol ile demir yolu bağlantıları alanlarındaki eksiklikler gibi bazı sorunların en kısa sürede ortadan kaldırılması gerektiğini kaydeden Saka, Nemrut Körfezi’ndeki limanlara giden Yeni Foça Yolu’nun onarımı ve asfaltlanması için Karayolları Genel Müdürlüğü‘nün sorunun çözümü noktasında harekete geçmesinin bölgede memnuniyet yarattığını söyleyerek şöyle devam etti: “Bölge ve ülke ekonomisine bu denli katkı sağlayan limana mevcut yol yakışmıyordu. Taşımacılar, üreticiler ve köylüler için çok ciddi sıkıntı oluşturan Yeni Foça yol ayrımı ve liman bölgesi yolu yoğun trafik altında ihtiyaca cevap veremiyor. Karayolları 2. Bölge Müdürü Sayın Abdulkadir Uraloğlu’nun yolun 1,5 kilometrelik kısmının bittiğini ve kullanıldığını, geriye kalan kısmının da imar planı değişikliğinden sonra bitirileceğini açıklaması hepimizi memnun etti. Sorunun çözümü noktasında çaba gösteren herkese teşekkür ediyoruz. Bununla birlikte 5 kilometrelik alan içerisinde kalan Petkim Siteler bitiminden, demir çelik fabrikaları arasındaki yolun da bir an önce bitirilmesini bekliyoruz.”

EN ÖNEMLİ SORUN ULAŞIM

Aliağa’yı ve Nemrut limanlarını gelecekte bekleyen en önemli sorunun yol olacağını belirten Saka, “İlçemizde faaliyet gösteren araç sayısı 20 bin civarında. Yine ilçemizin İzmir’i Çanakkale’ye bağlayan karayolunun üzerinde olması nedeniyle Aliağa’dan günde ortalama 40 bin araç gelip geçiyor. Bugün dahi Aliağa İzmir arasındaki trafik sıkışıklığından dolayı 30 ila 45 dakika arasında gecikmeler yaşanıyor. Petkim limanının faaliyete geçmesiyle birlikte günde ortalama 2 bin 750 adet tırın daha trafiğe ekleneceği düşünülürse önümüzdeki süreçte Aliağa ve İzmir arasında yolculuk yapmak içinden çıkılmaz bir hal alacak. Bu nedenle yetkililerden bir an evvel Koyundere’ye kadar gelmiş olan İzmir-Çanakkale Çevreyolu’nun en azından Aliağa’ya kadar tamamlanmasını ve liman yollarının bu yola bağlantısının sağlanmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Saka son olarakAliağa Gümrük Müdürlüğü’nün her ne kadar başarılı hizmet verse de, ‘Aliağa Petrokimya İhtisas Gümrük Müdürlüğü ve Aliağa Gümrük Müdürlüğü’ olarak ikiye ayrılmasının faydalı olacağı ve zaten yoğun çalışan Aliağa Gümrük Müdürlüğünün iki ihtisas alanı olarak ayrılmasının ithalat ve ihracatçıların iş akışını hızlandıracağı vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

ALİAĞA SEKTÖRÜN BÜYÜK AKTÖRLERİNDEN OLACAK

Zirvede açış konuşmasından sonra söz alan İmeak Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Aliağa’nın taşımacılık sektöründe başlayan büyük oyunun aktörlerinden biri olmaya aday olduğunu söyledi. Aliağa’nın sıvı petrol türevi yüklerin de getirdiği ivme ile Türkiye’de en büyük yük hareketinin yaşandığı liman bölgesi olduğunu belirten Öztürk, “Aliağa bölgemizdeki limanlarda bu yılın ocak-eylül döneminde 35 milyon 733 bin ton yük hareketi gerçekleşti. 2015 sonunda bu rakamın 45 milyon ton seviyesine ulaşması bekleniyor. Yine ilk 9 ayda Aliağa’daki limanlarda elleçlenen konteyner miktarı 429 bin TEU’ya ulaştı. Bu muazzam bir gelişmedir. Yakın bir sürede Aliağa’da elleçlenen konteyner miktarının, Alsancak Limanı ile eşit seviyelere ulaşacağını tahmin ediyoruz” dedi.

LOJİSTİK ÜS MÜJDESİ

Aliağa’daki potansiyeli harekete geçirmek için devlete düşen büyük görevler olduğunu ifade eden Öztürk, “Limanların demiryolu ve karayolu bağlantısının kurulması çok önemli. Nemrut Körfezi’ne giden Yeni Foça Yolu’nun yapılmaya başlandığını memnuniyetle öğrendik. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kaptan Özkan Poyraz, bizim yıllardır dile getirdiğimiz Aliağa’yı lojistik üs yapma talebini gündemlerine aldıklarını açıkladı. Nihayet Hamburg, Rotterdam gibi Avrupa’da örnek limanların altyapı modeline kavuşabileceğiz” diye konuştu.

 

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.