Reklam
Reklam

  SOSYAL KORUMADA SON SIRADAYIZ

21 Haziran 2016
   SOSYAL KORUMADA SON SIRADAYIZ
Reklam

 

Türkiye’de bulundukları sosyal durumlar itibariyle devletten maaş alan insanların oranında geçen yıllara göre bir artış oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göreTürkiye’de sosyal koruma kapsamında emekli, yaşlı dul, yetim, engelli ve malul maaşı alan kişi sayısı geçmiş zamanlara göre artış gösterdi. 2011 yılında düzenli olarak maaş alan kişiler ülke nüfusunun  yüzde 14,7’sini oluştururken, 2014 yılıyla birlikte bu oran  yüzde 15,1’e yükseldi.

MAAŞ ALANLARIN ORANI YÜKSELDİ

Koruma kapsamında emekli, yaşlı ve dul, yetim maaşı alan kişilerin sayısı 2011 yılında 10 milyon 291 bin iken, maaş alanların sayısı 2014 yılında 10 milyon 958 bin kişiye ulaştı. Başka bir ifadeyle 2011 yılında nüfusun  yüzde 13.8’i emekli-yaşlı ve dul-yetim maaşı alırken 2014 yılında bu oran yüzde 14,1’e yükseldi.

AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNDE BİRİNCİ SLOVENYA

Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde, sosyal koruma kapsamında düzenli olarak emekli-yaşlı ve dul-yetim maaşı alan kişilerin nüfusa oranı hesaplandığında 2013 yılında Slovenya  yüzde 29,2 ile birinci oldu. Bu ülkeyi  yüzde 26,7 ile Litvanya izlerken, Bulgaristan  yüzde 26,4 ile üçüncü sırada yer aldı. Türkiye ise  yüzde 14,1 olan oranı ile AB ülkeleri arasında sonuncu sırada bulunuyor.

 

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.