En düşük kolesterol “Göçmen Peyniri” nde

21 Haziran 2016
En düşük kolesterol “Göçmen Peyniri” nde

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencileri tarafından yapılan bir araştırmada“Türkiye’deki Geleneksel Peynirlerin Kolesterol Düzeyleri ve Bazı Beslenme Parametreleri” konusu incelendi. Araştırmayı Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Doç. Dr. Cem Karagözlü, Mühendis Dr. Oktay Yerlikaya, Araş. Gör. Aslı Akpınar, Doç. Dr. Gülfem Ünal, Öğretim Görevlisi  Gülşah Ender, Prof. Dr.  Harun R. Uysal, Celal Bayar Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesi’nden Doç. Dr. Bülent Ergönül yaptı.

Akademisyenlerin  yaptığı araştırmalara göre Türkiye’de 200’e yakın yöresel peynir üretildiği ve 24 farklı bölgeden 29 çeşit toplam 50 adet peynirin laktik asit, kuru madde, yağ, tuz, serbest yağ asitleri, toplam protein, olgunlaşma indeksi, kolesterol ve enerji değerleri araştırıldı.  En yüksek yağ oranı 130 gram ile Gravyer peynirinde belirlenirken en yüksek kolesterol miktarı 163,46 gram ile Dil peynirinde, en düşük kolesterol miktarı ise 18,35 gram ile Göçmen peynirinde belirlendi. Türkiye’deki farklı bölgelere göre peynir çeşitleri incelendiğinde İzmir Torbalı’da 2, Ödemiş’te 1 çeşit kaşar peyniri üretimi yapıldığı görüldü. Üretimin en çok yapıldığı il olan Çanakkale’de ise en çok orta sertlikte koyun sütünden yapılan Ezine peyniri bulunuyor.

Araştırmaya göre günümüzde Türkiye’de 190’dan fazla peynir çeşidi üretilerek tüketiliyor. Ayrıca hayvansal yağ protein ve kolesterolün temel kaynakları olarak bilinen peynirin geniş çaplı tüketilen bir mandıra üretimi olduğu belirlenirken, bunların bir çoğunun belirli coğrafi bölgelere ait geleneksel peynir çeşidi olduğu ve bazı peynir çeşitlerinin kolesterol içeriğinin bölgelere göre farklılık gösterdiği tespit edildi.

Kısıtlı imkanlarla edinilen bilgiye göre Türkiye’de üretilen peynirlerin kimyasal niteliği ve kolesterol değerlerinin Avrupa’da bulunan bazı peynir çeşitleriyle benzerlik gösterdiği ortaya çıktı.

 

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.