DÜNYA MİRASI VE AFET RİSKİNİN AZALTILMASI KONUŞULDU  

20 Şubat 2019
DÜNYA MİRASI VE AFET RİSKİNİN AZALTILMASI KONUŞULDU  

BERGAMA İÇİN SÜRDÜRÜLEBİLİR MİRAS TURİZMİ TOPLANTISI

Japonya Bilim Teşvik Derneği ve Bilimsel Araştırma Teşvik Fonu’nun “Dünya Mirası ve Afet Riskinin Azaltılması: Asya’da Sürdürülebilir Miras Turizmi” için başlatmış olduğu projenin araştırma konularından biri de Bergama oldu.

Antropologlar ve mimarlar arasında işbirliği yapan proje, afet deneyimlerini ve afet riskinin azaltılması konusundaki yerel bilgileri, Asya – Japonya, Endonezya, Çin, Nepal ve Türkiye’deki Dünya Mirası alanlarına karşılaştırmalı bir bakış açısıyla araştırmayı amaçlıyor.

Proje Lideriliğini Teikyo Heisei Üniversitesi’nden mimar Tomoko Kano’nun üstlendiği ve Mimar Momoyo Gota ve Antropologlar Shinji Yamashita, Megumi Doshita, Takae Tanaka,  Hiroi Iwahara’nın sorumluluğunda gerçekleşen toplantıya Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama Ticaret Odası yönetim kurulu üyeleri, Ege Üniversitesi öğretim üyeleri, Bergama Belediyesi Unesco Alan Yönetim temsilcileri ve turizmciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

“BERGAMA İÇİN SÜRDÜRÜLEBİLİR MİRAS”

Japonya’dan gelen akademisyenler ve Bergama Belediyesi işbirliğinde Bergama’da ki alan gezilerinin ardından toplantı ve çalıştay gerçekleştirildi.  Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı’nı ziyaret ettikten sonra Japon ve Türk katılımcıların sunumlarının yapıldığı profesyonel toplantının ardından ise yerel halkın ve alanda sorumlulukları bulunan kurum temsilcilerinin katılımıyla “Dünya Mirası ve Afet Riskinin Azaltılması: Bergama’daki Sürdürülebilir Miras Turizmi” konulu bir çalıştay düzenlendi.

“KURUMLAR VE HALK ARASINDA İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ”

Toplantıda konuşan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, özellikle tarihi kentler açısından ‘Afet Risk Yönetim Planı’nın hazırlanılmasının önemli olduğunu belirterek, “Bu konuda halkın bilinçlendirilmesi ve kurumlar ve yerel halk arasında karşılıklı işbirliğinin sürdürülmesi çok önemli. Bugün baktığımızda hem afet riskinden hem de savaş ve iç karışıklık yüzünden maalesef dünyanın farklı yerlerinde birçok tarihi değer zarar görmekte. Bu nedenle bu projeyi başlatan ve Japonya’dan buraya gelen hocalarımıza ve katılım gösteren kurum ve temsilcilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Çalıştay sonunda hazırlanacak planın aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Merkezi’ne Bergama Dünya Miras Alanı Risk Yönetim Planı olarak da sunulması düşünülüyor.

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.