KENTSEL DÖNÜŞÜM ZİRVESİ

20 Ocak 2017
KENTSEL DÖNÜŞÜM ZİRVESİ

 

Karşıyaka Belediyesi, gelişmekte olan kentlerin en önemli sorunları arasında yer alan çarpık yapılaşma ve kentsel dönüşümü masaya yatırdı. Kentsel Dönüşümde Uygulamalar ve Sorunlar konulu panele sektörün ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

TARAFLAR AYNI MASADA

Karşıyaka Kent Konseyi ve Karşıyaka ODTÜ Mezunlar Derneği işbirliği ile düzenlenen panel, Karşıyaka Belediyesi Zübeyde Hanım Nikah Evi’nde gerçekleştirildi. Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Arzu Özçelik, Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, İnşaat Mühendisleri Odası Kentsel Dönüşüm Komite Başkanı Hasan Alınç ile Karşıyaka Belediye Meclis Üyesi ve İBB Kentsel Dönüşüm Komite Başkanı Süha Barlak konuşmacı olarak katıldı. 300’e yakın vatandaş da paneli takip etti.

UYGULAMALAR VE EKSİKLER ANLATILDI

Karşıyaka Belediye Meclis Üyesi ve İBB Kentsel Dönüşüm Komite Başkanı Süha Barlak; şu anki uygulamalarda konutsal dönüşümlerin ağırlık kazandığını ve bu durumun kentin genel gelişimine katkı sağlamadığını söyledi.

Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır; İzmir ve Türkiye genelindeki kentsel dönüşüm uygulamalarından örnekler verdi, kentsel dönüşümün önemine vurgu yaptı.

ÖRNEKKÖY’DE DÖNÜŞÜM BAŞLAYACAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Arzu Özçelik, İzmir’de “Yerinde ve uzlaşmaya dayanan” anlayışla kentsel dönüşüm modelini uyguladıklarını belirterek, bölge bölge yapılan hazırlıkları anlattı.  Uzundere’de ilk uygulamalara başladıklarını belirten Özçelik, Karşıyaka Örnekköy’de de projenin hazır olduğunu, 2017 yılında çalışmaya başlanabileceğini belirtti.

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol, dönüşümde kent bütünlüğüne hitap edilmesi ve sosyal donatıların unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

İnşaat Mühendisleri Odası Kentsel Dönüşüm Komite Başkanı Hasan Alınç ise tehlikeli yapı konumunda olan binalarda başlayan işlemlerden sonra geri dönüşümün olmadığını, vatandaşların bu konuda daha duyarlı olması gerektiğini belirtti.

 

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.