BERGAMALI ÇOCUKLAR ARA TATİLDE KİTAPLARLA ŞENLENİYOR!

  Bergama Belediyesi yarıyıl tatilinde çocukları kitap dolu, eğlenceli, keyifli bir şenliğe davet ediyor. Bergama Belediyesi çocukların yarıyıl tatilinin eğlenceli ve keyifli geçmesi için 26-29 Ocak tarihleri arasında dört gün sürecek "1.

Özgürses Gazetesi
12:25 -
Abone ol
BERGAMALI ÇOCUKLAR ARA TATİLDE KİTAPLARLA ŞENLENİYOR!

 

Bergama Belediyesi yarıyıl tatilinde çocukları kitap dolu, eğlenceli, keyifli bir şenliğe davet ediyor.

Bergama Belediyesi çocukların yarıyıl tatilinin eğlenceli ve keyifli geçmesi için 26-29 Ocak tarihleri arasında dört gün sürecek “1.Çocuk Kitapları Şenliği” düzenliyor.

Bergama Belediyesi Çocuk Kulübü etkinlikleri çerçevesinde gerçekleşen şenlikte çocuklar şiir, öykü ve yaratıcı yazma atölyeleri ile okumanın ve yazmanın keyfine varacak, birbirinden değerli çocuk edebiyatı yazarları çocuklarla söyleşecek. Ayrıca çocuklar, söyleştikleri ve atölyelerine katıldıkları yazarların imzalı kitaplarına erişebilecek.Kukla yapım atölyelerinde sanatla olan bağlarını pekiştirecek. “Bergama Yerel Kültürü ve Yerel Tarihi” temasıyla gerçekleşecek söyleşi ve atölyelerle çocuklar kentin tarihinde zaman yolculuğuna da çıkacak.

ONUR KONUĞU GAZETECİ-YAZAR YALVAÇ URAL

Birincisi gerçekleşecek şenliğin onur konuğu usta gazeteci-yazar Yalvaç Ural olacak. Etkinliktetanınmış yazarlar Yunus Bekir Yurdakul, Sara Pardo,Nursel Çetin, Eşref Karadağ’da çocuklarla bir araya gelecek.

Çocuk Kitapları Şenliğinde Türkiye’nin önemli marka yayınevleri stant açarak çocukların tatil kitaplarını karşılayacak. Şenliği söyleşileri Bergama’nın kültür merkezi BerKM büyük salonda gerçekleşecek. Çocuk şenliği atölye çalışmaları ise BerKM bünyesinde hizmet veren Bergama Araştırmaları Kütüphanesinde gerçekleşecek.

Şenlikte çocukların yaş gruplarına göre organize edilen atölyeler 40 kişilik kontenjanlarla sınırlı olduğundan, çalışmalara katılmak isteyenler Bergama Araştırmaları Kütüphanesine atölyeler için kayıt yaptırılması gerekecek.

ANNE BABA ÇOCUK OKULU

Çocuk etkinliklerinin yanı sıra Anne-Baba ve öğretmenleri ilgilendiren “Anne Baba Çocuk Okulu” kapsamında önemli iki konu uzmanından çocuğun kitapla tanışması, ilişkisi, okuma kültürü ve okuma alışkanlığının pekişmesi konularında seminerler olacak.

Yapılan etkinlikle ilgili çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını çok önemsediklerini belirten Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; “Çocuklarımıza daha güzel bir gelecek bırakmak istiyoruz. Hepimiz onların daha iyi eğitim almaları için çalışıyoruz. Çünkü çocuklarımız geleceği şekillendirecekler. Bu sebeple onlara okuma alışkanlığı kazandırmak, okumayı sevdirmek bırakacağımız en değerli hazinedir” dedi.

Çocuk Kitapları Şenliği Programı

26 Ocak Perşembe 1. Günü

Saat: 13.00 -Açılış (BerKM Büyük Salon)
Saat: 13.20 -Evvel Zaman İçinde Bergama – Sara Pardo Söyleşi ve İmza Açılış (BerKM Büyük Salon)
Saat: 14.30 – “Oyun Arkadaşım” Muppet Kukla Yapım ve Oynatım Atölyesi / Ata Yıldırım-Atlas Kukla Sanatları Atölyesi (6-12 Yaş) (kontenjan40 kişi) (BerKM Kütüphane)
Saat: 16.00 – Nursel Çetin – Eşref Karadağ Söyleşi ve İmza (BerKM Büyük Salon)
Saat: 17.30 – “Dersten Kaçan Şiirler” Çocuklar İçin Şiir Yazma Atölyesi Nursel Çetin – Eşref Karadağ (40 kişi kontenjan) (BerKM Kütüphane)
Saat: 18.30 – “Birlikte Yazalım” Çocuklar İçin Öykü Yazma Atölyesi Nursel Çetin – Eşref Karadağ (40 kişi kontenjan) (BerKM Kütüphane)

27 Ocak Cuma2. Günü

Saat: 13.00 – “Çocuklarla Edebiyata Yolculuk” Nursel Çetin – Eşref Karadağ Söyleşi ve İmza (BerKM Büyük Salon)
Saat: 14.30 -“Bergama’ya Yolculuk” Bergama Öyküsü – Doç. Dr. Zehra Akdemir -7/70 KÜLTÜRSANAT çocuklarla kent söyleşisi/kent öyküleri (4.5.6. sınıflar) (BerKM Büyük Salon)
Saat: 16.30- “Dersten Kaçan Şiirler” Çocuklar İçin Şiir Yazma Atölyesi Nursel Çetin – Eşref Karadağ (40 kişi kontenjan) (BerKM Kütüphane)
Saat: 18.30 -“Haydi Birlikte Yazalım” Çocuklar İçin Öykü Yazma Atölyesi Nursel Çetin – Eşref Karadağ (40 kişi kontenjan) (BerKM Kütüphane)

28 Ocak Cumartesi3. Günü

Saat: 12.00 -“Kanatlı Sözler Bahçesi” Şiir Okuma-Yazma Atölyesi Yunus Bekir Yurdakul (5.6.7. sınıflar) (40 kişi kontenjan) (BerKM Kütüphane)
Saat: 16.00 – Yalvaç Ural Çocuklarla – Söyleşi ve İmza (Kitap Şenliği Onur Konuğu) (BerKM Salon)
Saat: 17.30 -“Çocuklardan Çaldığım Öyküler” Öykü Okuma-Yazma Atölyesi Yunus Bekir Yurdakul (40 kişi kontenjan) (BerKM Kütüphane)
Saat:18.30 – Anne- Baba -Çocuk Okulu “Başparmak Çocukları”
Yalvaç Ural(Yetişkinler ve Çocuklar İçin Ortak Buluşma) (BerKM Salon)
Saat:19.40 – “Nitelikli Çocuk Kitapları Nasıl Anlaşılır?” Söyleşi
(Anne-Baba ve Öğretmen Buluşması) Yunus Bekir Yurdakul (Yetişkinler ve Çocuklar İçin Ortak Buluşma) (BerKM Salon)

29 Ocak Pazar 4. Günü

Saat: 12.00 – “Çocuklar Neden Gülmeyi Sever?” Çocuklarla Mizah-Gülmece Atölyesi Yunus Bekir Yurdakul (BerKM Salon)
Saat: 13.15 – “Oyun Arkadaşım” Muppet Kukla Yapım ve Oynatım Atölyesi /Ata Yıldırım- Atlas Kukla Sanatları Atölyesi (6-12 Yaş) (40 kişi kontenjan) (BerKM Kütüphane)
Saat: 14.30 -“Kanatlı Sözler Bahçesi” Şiir Okuma-Yazma Atölyesi
Yunus Bekir Yurdakul (2.3.4. sınıflar) (40 kişi kontenjan) (BerKM Kütüphane)
Saat: 17.00 -“Çocuklardan Çaldığım Öyküler” Öykü Okuma-Yazma Atölyesi
Yunus Bekir Yurdakul (40 kişi kontenjan) (BerKM Kütüphane)

ŞENLİK İÇİN ÖNEMLİ NOTLAR

*Çocuk Kitapları Şenliğinin tüm etkinlikleri ücretsizdir.

*Çocuk Kitapları Şenliği Atölyeleri Bergama Araştırmaları Kütüphanesinde yapılacaktır. Kontenjan sayısı 40 ile sınırlıdır. Atölyelere katılan çocuklara katılım belgesi verilecektir.

*Lütfen Atölyeler için yaş ve sınıf kriterlerini gözeterek kayıt yaptırınız.

*Çocuk kitapları satış alanı Bergama Kültür Merkezi Fuayesinde gerçekleşecektir. 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

*Anne ve babalar için düzenlenen atölyelere çocukların katılımı serbesttir.