DÜNYADA GÖÇMEN SAYISI 250 MİLYONA YAKLAŞTI

19 Aralık 2016
DÜNYADA GÖÇMEN SAYISI 250 MİLYONA YAKLAŞTI

Dünya genelinde uluslararası ve yerel çatışmalar, savaşlar, insan hakları ihlalleri, ekonomik krizler ile etnik ve dini ayrımcılığın milyonlarca insanın ülkesini terk etmesine ve göç yoluna düşmesine neden olduğu ortaya çıktı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) verilerine göre, dünya üzerindeki göçmen nüfusunun 250 milyona yaklaştığı açıklanırken, bunun tarihte şimdiye kadar ulaşılmış en yüksek rakam olduğu belirlendi. Son 15 yılda göçmen sayısında yüzde 40’tan fazla artış meydana gelirken, dünya genelinde 65 milyondan fazla kişinin şiddet ve savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldığı tespit edildi.

 

Türkiye’nin de özellikle Suriye’de yaşanan savaş nedeniyle göçmen krizi ile karşı karşıya olduğu şu günlerde göçmen haberleri medyada da oldukça sık yer aldı. Medya Takip Ajansı Interpress’in, “Uluslararası Göçmenler Günü” nedeniyle üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına göre, göçmenlerle ilgili yılbaşından bu yana yazılı basına 150 binin üzerinde haber yansıdığı belirlendi.

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.