Dikili’de ruhsatsız işyeri çalıştırmaya geçit yok

19 Kasım 2014
Dikili’de ruhsatsız işyeri çalıştırmaya geçit yok

Dikili Belediyesi zabıta ekipleri, ilçe sınırlarında bulunan iş yerlerini bir bir denetlemeyi sürdürüyor. Zabıta ekipleri, gerçekleştirdiği denetimleri iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatlarının kontrolü üzerine yoğunlaştırırken, pazar günleri de faaliyet gösteren iş yerlerinin de hafta tatili çalışma ruhsatlarının olup olmadığı kontrol edildi.

421 İşyeri Denetlendi

30 Mart Yerel Seçimlerinin ardından yürürlüğe giren Bütünşehir yasası ile birlikte yetki ve sorumluluk alanı genişleyen Dikili Belediyesi, kontrol ve denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Belediye Başkanı Mustafa Tosun’un talimatı ile kontrol ve denetimlerine başlayan Zabıta Ekipleri, gerçekleştirdiği denetimlerde başta işyeri açma ve çalıştırma ruhsatları olmak üzere tüm izin belgelerini titizlikle kontrol etti. İlçe genelinde faaliyet gösteren işletmelerde yapılan denetimlerde ruhsat kontrolleriyle birlikte ayrıca hijyen koşulları, çalışanların kılık kıyafetinin uygunluğu, mekân temizliği ve üretim araçlarının temizliği ile uygunluğu da ekipler tarafından kontrol edildi. İlçe genelinde 421 işyerini denetleyen ekipler, denetimlerinde ruhsatı olmayan ve işyeri faaliyet konusuna göre noksanlığı bulunan 32 işyerine ilişkin durum tespit tutanağı düzenleyerek, işletme sahiplerine ihtarname verdi.

‘Denetimler Devam Edecek’

Zabıta ekiplerinin yaptığı denetimler hakkında açıklamalarda bulunan Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, “Bu denetimlerdeki amacımız ilçemizdeki vergilerini tam veren, işini doğru yapan esnafımızın kazancına kazanç katmaktır. Çünkü kayıtdışı çalışan işletmeler haksız rekabet koşulları yarattığından; hem sorumluluklarını yerine getirip gerekli ruhsatlarını alan, vergisini veren, işini doğru yapan esnafımızı mağdur etmekte hem de kalitesiz üretime ve hizmete sebep olarak vatandaşlarımızı mağdur etmektedir. Tüm bu olumsuzlukların önüne geçebilmek için bu denetimlerimiz periyodik olarak devam edecek, ilçemizde asla ruhsatsız ve kayıt dışı çalışmaya izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.