Reklam
Reklam

ALLI TURNALAR ALİAĞA DİYARINDA

19 Kasım 2014
ALLI TURNALAR ALİAĞA DİYARINDA
Reklam

Aliağa Kuş Cenneti, Güzelhisar Deltası ve Çaltılıdere Hacı Ahmet mevkilerinde bulunan sulak alanlara yüzlerce flamingo göç etti. Aliağa’da kartpostalları aratmayan görüntüler oluşturan flamingoların yanı sıra farklı türlerden kuşlarda  kışlık konaklama için yörede ki sulak alanları mesken tuttu. Gediz Deltasının kuzey doğusunda, flamingoların çoğunlukla kışın kullandıkları bir sulak alan olan ‘Aliağa Kuş Cenneti’nde  havaların daha da soğumasıyla birlikte flamingo sayısında artış görülmesi bekleniyor.

 

SANAYİ KENTİNİN FARKLI YÜZÜ

Kuş severlerin ilgi odağı olan flamingolar, eşsiz bir güzellik oluşturuyor  ve  görenleri kendine hayran bırakıyor. Besin değeri yüksek sulak alanda  barınan flamingolar  yavruları ile birlikte boy gösterirken  ortaya renkli görüntüler ortaya çıkıyor. Türkiye’de yaşayan  425 kuş türünden 103’ü  Aliağa Kuş Cenneti’nde yaşıyor. Afrika, Asya ve Güney Avrupa’da yaşadıkları bilinen flamingolarda her yıl konaklamak üzere Aliağa yöresine geliyor. Flamingoların gelmesi  sanayi kenti Aliağa’nın farklı bir yüzü olarak görenleri mutlu ediyor.

 

103 FARKLI TÜR

Türkiye’nin sayılı sulak alanlarından bir olan Aliağa Kuş Cenneti, Güzelhisar Deltası ve Çaltılıdere Hacı Ahmet mevkileri 27 Hektar sulak alanı kaplıyor. Çeşitli mevsimlerde, Türkiye’deki toplam 425 kuş türünden 103’ünün yaşadığı Aliağa Kuş Cenneti’nde ve deltada son yapılan kuş sayımında 3 bin 382 kuş adet tespit edildiği öğrenildi.

 

BU MANZARA TARİHE KARIŞABİLİR

Öte yandan Çaltılıdere mevkinde yapılması düşünülen endüstriyel yat üretim merkezinin gerçekleşmesi halinde; şimdilerde flamingoların  konakladığı ve bu sayede renkli görüntülerin ortaya çıktığı Çaltılıdere’de ki kuş manzaralarının tarihe karışacağını iddia eden Çaltılıdere Mahalle Muhtarı Selahattin Yıldız, “Mahallemiz deniz sahilinde Çanakkale yolu üzerinde yolun iki yanına kurulmuş 900 nüfuslu bir mahalle. Denizimiz sığ sulak alan olduğu için her yıl kuşların akınına uğruyor. Burası özellikle flamingo ve diğer deniz kuşlarının uğrak alanı. Kuşlar soğuk kış günlerinde burada barınıyorlar. Mahallemize yapılması düşünülen endüstriyel yat üretim projesi var. Buradaki denizin doldurulması isteniyor fakat biz mahalle olarak bunu istemiyoruz. Denizimizin burada bu şekilde korunmasını istiyoruz. Çünkü denizimiz bu hali ile dünyada sayılı alanlardan biri. Burası hem balık yumurtlama yeri olarak hem de kuş barınağı olarak çok değerli bir alan” dedi.

 

ALİAĞA YÖRESİNİN KUŞ DEMOGRAFİSİ

Aliağa yöresinde tespit edilen kuş türleri ve sayıları şöyle; “Ak Pelikan 3, Akça Cılıbıt 7, Angıt 86, Bahri 1, Boz Ördek 30, Büyük Ak Balıkçıl 6, Çamurcun 708, Çamurçulluğu 1, Elmabaş Patka 65, Fiyu 297, Flamingo 339, Gri Balıkçıl 12, Gümüş Martı 974, Gümüş Yağmurcun 2, İnce Gagalı Martı 9, Kara Boyunlu Batağan 2, Kara Karınlı Kumkuşu 86, Karabaş Martı 65, Karabatak 59, Kaşıkgaga 25, Kervançulluğu 5, Kılkuyruk 5, Kızılbacak 9, Kuğu 5, Küçük Ak Balıkçıl 6, Küçük Batağan 5, Küçük Karabatak 6, Küçük Kumkuşu 2, Pasbaş Patka 1, Sakarca 51, Sakarmeke 241, Suna 122, Sutavuğu 1, Tarakdiş 3, Yeşilbaş 143

 

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.