Başkan Soyer Çepni çalıştayında konuştu: “Çepniler kahraman ve hak arayan insanlar”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Çepni Boyu Derneği tarafından düzenlenen Oğuz Çepni Boyu Birliği Batı Anadolu Çalıştayı'na katıldı. Soyer, Çepniler’in tarihteki rollerine ve önemine değinerek “Mustafa Kemal...

Özgürses Gazetesi
12:10 -
Abone ol
Başkan Soyer Çepni çalıştayında konuştu: “Çepniler kahraman ve hak arayan insanlar”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Çepni Boyu Derneği tarafından düzenlenen Oğuz Çepni Boyu Birliği Batı Anadolu Çalıştayı’na katıldı. Soyer, Çepniler’in tarihteki rollerine ve önemine değinerek “Mustafa Kemal Atatürk’ün muhafız kıtasını oluşturmuşlar. Çepniler kahraman ve hak arayan insanlar” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Çepni Boyu Derneği tarafından düzenlenen ve Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) iki gün sürecek Oğuz Çepni Boyu Birliği Batı Anadolu Çalıştayı’na katıldı. Oğuz Türk boyları arasında bulunan Çepnilerin kurumsal birlik meydana getirmesi için yapılan çalıştayda konuşan Başkan Tunç Soyer, “Bu buluşma İzmir’de bir ilk. Bunun heyecanını yaşıyorum. Köklerimizi bilmeden geleceğe yürümenin, geleceği inşa etmenin mümkün olmadığını biliyoruz. O nedenle bu meseleyi gün ışığına çıkartıp anlaşılması için emek veren herkese teşekkür etmek istiyorum. Çepnilerle ilgili çok kıymetli bilgiler var. Giresun, Trabzon Çepnileri Mustafa Kemal Atatürk’ün muhafız kıtasını oluşturmuşlar. Kahraman ve hak arayan insanlar. Dolayısıyla erdemleri çok yüksek. Bu insanların daha çok tanınması ve onların kendi kökleriyle buluşması çok değerli” dedi. Başkan Tunç Soyer’e İzmir Çepni Boyu Derneği Başkanı Ercan Koşar tarafından plaket takdim edildi.

Programa Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, CHP İzmir Milletvekilleri Murat Bakan ile Mahir Polat, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, kanaat ve inanç önderleri, Çepni dernekleri ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Buluşmada CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’a da plaket verildi.