18 Mart Çanakkale Zaferi Menemen’de anıldı

18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümü nedeniyle Menemen’de bir anma programı düzenlendi.  Menemen Belediye Başkan V. Aydın Pehlivan anma öncesi yaptığı açıklamada, “Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümün...

Özgürses Gazetesi
12:32 -
Abone ol
18 Mart Çanakkale Zaferi Menemen’de anıldı

18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümü nedeniyle Menemen’de bir anma programı düzenlendi.  Menemen Belediye Başkan V. Aydın Pehlivan anma öncesi yaptığı açıklamada, “Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları bize mukaddes bir vatan olarak emanet eden tüm kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun” dedi.

Menemen Kaymakamlığı tarafından organize edilen Çanakkale Şehitleri anma programı, saat 10.00’da Kaymakamlık Makamı, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve çeşitli derneklerin çelenklerinin Yıldıztepe Şehitliği’nde bulunan Şehitler Anıtı’na sunumu ile başladı. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

Törende, Türkiye Harp Malülü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği adına bir konuşma yapan Fatih Aslanbey, “Vatan bir toprak parçasıdır ama her toprak parçası bir vatan değildir. Vatan, uğruna şehitlerin kanlarını akıttıkları toprak parçasıdır. “Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” sözü ne güzel bir sözdür. Bugün sahip olduğumuz bu cennet vatan kahraman atalarımızın her karışını kanlarıyla sulayarak bizlere emanet ettikleri topraklardır. Allah her yerde bu vatanı korumak için şehadet şerbetini içen vatan evlatlarına rahmet eylesin. Bizlere de onların yolundan gitmeyi nasip eylesin” dedi.

Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri Bensu Sağlım’ın Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” ve Erkin Yusuf Yılmaz’ın “Dur Yolcu” şiirini okuması ile devam eden törende daha sonra Menemen İlçe Kaymakamı Fatih Yılmaz şehitlik defterini imzaladı. Yılmaz şehitlik defterine yazdığı yazıda. “Gönül fezasının erleri aziz şehitlerimiz, sizler memleketin mabedine namahrem eli değmesin, al sancağımız kendi gök kubbemiz altında kıyamete kadar dalgalansın, cübbeler yürekli, ekmekler bereketli, davalar gerçekçi olsun diye tam 106 yıl önce mukaddes bedeninizden süngüler, mermileri geçirip sımsıcak mübarek kanınızı yurduma alçaklar bir daha uğramasın diye döktünüz. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı, lisanın çıldırdığı, dilin dönmediği bu anlarda biz gönülde açan bir gül misali kokunuzdan biliriz cennet vatan uğruna cennetlerle müjdelendiğinizi. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Siz al kanınızın rengiyle bir kez daha azizleştirdiniz bayrağımızı” ifadelerini kullandı.

Şehitler anısına İlçe Müftüsü Mehmet Sever tarafından duaların okunması sonrası şehitliklerin ziyaret edilmesi ve karanfiller bırakılması ile tören son buldu.

 Aydın Pehlivan dün Anıtkabir’deydi

AK Parti Gençlik Kolları 6. Olağan Kongresi nedeniyle önceki gün Ankara’da bulunan Menemen Belediye Başkan V. Aydın Pehlivan, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi nedeniyle Anıtkabir’i ziyaret ederek Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıktı.

AK Parti Gençlik Kolları 6. Olağan Kongresi’ne katılan ve AK Parti Genel Merkezi’ni ziyaret ederek çeşitli temaslarda bulunan Menemen Belediye Başkan V. Aydın Pehlivan, dün beraberinde Başkan Yardımcıları Durmaz Bayraktar ve Yusuf Demircioğlu, AK Parti Menemen İlçe Başkanı Ahmet Can Çelik ve Belediye Meclis Üyesi Hanifi Can ile birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti.

18 Mart Çanakkale Zaferi öncesinde gerçekleşen ziyarette Ata’nın huzurunda saygı duruşunda bulunan Aydın Pehlivan ve beraberindeki heyet, daha sonra Anıtkabir’i gezdiler. Burada yaptığı açıklamada Pehlivan, “18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümü öncesi Atamızın huzuruna çıkarak, mirası olan değerlere sahip çıkacağımıza, Türkiye Cumhuriyeti’nin payidar kalması için çalışacağımıza, milletimiz tarafından bize verilen görevi layıkıyla yerine getireceğimize söz verdik. Bu vesileyle başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere toprağın her bir karışını kanlarıyla sulayarak bize bu cennet vatanı armağan eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Allah milletimizi bir daha böyle savaşlarla sınamasın” dedi.