ODALAR VE BORSALAR ORTAK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI ALİAĞA’DA DÜZENLENDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı olarak İzmir’de faaliyet gösteren oda ve borsaların ortak yönetim kurulu toplantısı, Aliağa Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya ev sahibi Aliağa Ticaret Odası(ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, Deniz Ticaret Odası (DTO)İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, ile çevre ilçe oda ve borsa başkanları katıldı.

Özgürses Gazetesi
09:38 -
ODALAR VE BORSALAR ORTAK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI ALİAĞA’DA DÜZENLENDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı olarak İzmir’de faaliyet gösteren oda ve borsaların ortak yönetim kurulu toplantısı, Aliağa Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıya ev sahibi Aliağa Ticaret Odası(ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, Deniz Ticaret Odası (DTO)İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, ile çevre ilçe oda ve borsa başkanları katıldı.

ALTO M. Ender Özer Seminer Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda İzmir iş dünyasındaki gelişmeler ve sorunlara ilişkin çözümler konuşuldu.

Toplantının açış konuşmasını gerçekleştiren Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk “Aliağa Ticaret Odası adına toplantımıza katılan herkese teşekkür ederiz. Bu toplantının Ege Bölgesine, İzmir’e ve ilçemize hayırlı olmasını dilerim. Aliağa yalnızca İzmir’in değil, ülkemizin ticaret ve sanayi merkezlerinin başında gelen ilçelerinden birisi. Ticaret merkezinin üzerinde olmak sorunlarımızı da arttırıyor. Aliağa olarak dış ticarette Türkiye’nin 5.8’ini sağlayan bir bölgedeyiz. Üreticeğiz kazanacağız ve ürettiğimiz ürünü satacağız. Aliağa ürettiğimiz ürünü satmak için en önemli çıkış kapılarından birisi durumunda. 2018 yılını yaklaşık 54 milyon tonluk limanlar elleçlemesiyle tamamladık. Star Rafinerisi’nin de devreye girmesiyle beraber 60- 65 milyon ton gibi bir rakama çıkacak. Ayrıca bir milyona doğru hızla ilerleyen konteyner sirkülasyonumuz var. Yani Aliağa’ya giren çıkan araç sayısı günlük 50 bin. Bu bize de bazı sorumluluklar yüklüyor. Büyük yük hareketinin planlı olması gerekiyor. Bugün Denizli’de üretilenin de, Manisa’da üretileninde en önemli çıkış kapısı artık Aliağa’dır. Dolayısıyla Ege Bölgesi’nin de, özellikle İzmir’in de bizim sorunlarımızla ilgilenmesi gerek” dedi.

Toplantıda söz alan diğer katılımcılar da ekonomik ve güncel durumu değerlendirdikten sonra görüş ve taleplerini dile getirdi.