POYRACIK DEVE GÜREŞLERİ YAPILDI 

İzmir'in Kınık ilçesi Poyracık Mahallesinde geleneksel olarak her yıl yapılan deve Güreşlerinin 28.18.

Özgürses Gazetesi
01:37 -
Abone ol
POYRACIK DEVE GÜREŞLERİ YAPILDI 

İzmir’in Kınık ilçesi Poyracık Mahallesinde geleneksel olarak her yıl yapılan deve Güreşlerinin 28.18.02.2018 Pazar günü yapıldı. Bu yılki güreşler  Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sürdürülen Afrin’de sürdürdüğü Zeytin Dalı Operasyonu nedeniyle Festival havasından vazgeçildi. Güreşler öncesi 17 Şubat 2018 Cumartesi günü Öğlen Namazından önce Poyracık Orta Camisinde şehitlerimiz için Mevlit okutuldu. Mevlitin ardından Poyracık Cumhuriyet meydanında Keşkek hayırı ve Protokol Üyeleri,Vatandaşlar ve develerin katılımıyla  Mehter takımı eşliğinde kortej yürüyüşü yapıldı.

18 Şubat Pazar günü Saat 11.30’da Protokol üyelerinin güreş alanına gelmesi ile Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu.Din Görevlisi tarafından Şehitlerimiz için ve Afrin Operasyonu yapan mehmetçiklerin sağ salim dönmesi için yapılan duanın ardından güreşlere geçildi

DAVUL ZURNAYA VE EĞLENCEYE İZİN VERİLMEDİ

Deve Güreşlerinin olmaz ise olmazı olan Davul Zurna takımlarının güreş alanına girmesine TSK’nin Afrin Operasyonu nedeniyle Belediye Başkanı ve Tertip Komitesi tarafından izin verilmeyerek güreşlerin sade bir şekilde yapılması sağlandı. Bu kapsamda Misafir Sanatçı olarak mini bir konser erecek olan Hüsnü Şenlendiricinin konseri de sanatçı ile görüşülerek iptal edildi.

 DEVELER ZEYTİN DALLARI İLE SAHAYA ÇIKTI

Güreş kapsamında sahaya güreşmek için çıkan develerin havutlarına Zeytin Dalı Operasyonun simgeleyen Zeytin Dalları asıldı. Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer’in  Ülkücü Şehit Fırat Çalkıroğlu’nun ölüm yıl dönümü  için yazdığı taziye mesajı okundu.

GÜREŞLERE BÜYÜK İLGİ VARDI

  1. Düzenlenen Poyracık Deve güreşlerine Kınık Kaymakamı Mustafa Ergün Kınık Cumhuriyet Savcıları Yusuf Adın,Murat Erbaş Ardağan Posof Cumhuriyet Savcısı Emre Gezer,Kınık Jandarma Komutanı Oral Kayamak,Ak Parti İzmir İl başkan Yardımcısı Ahmet Şimşek, Ak Parti İzmir Gençlik Kolları Başkanı Adil Yüksel,Ünlü Klarnet Sanatçısı Hüsnü Şenlendirici,Demokrat Parti Kınık İlçe Başkanı Mehmet Türkbaş,Kınık eski Belediye Başkanı Süleyman Kaya,Poyracık eski Belediye Başkanı Ahsen Özçam, Bölcek eski belediye Başkanı Tefik Üreten,Yayakent eski Belediye Başkanı Yusuf Akçura,Göçbeyli Eski Belediye Başkanı Esat Karacan,Çandarlı eski Belediye Başkanı Ahmet Dağdelen,Ak Parti Bergama İlçe Başkanı Hakan Koştu,Kınık İlçe Başkanı Sami Mollaahmet,Kınık Belediye Meclis Üyeleri,Mahalle Muhtarları Kınık Esnaflar Odası Başkanı Uğur Ağar  Kınık Esnaf ve Kefalet Koperatifi Başkanı Yusuf Mert Kınık Şöförler Odası Başkanı  Yücel Şimşek Kınık Gençlik ve Spor Müdürü Mustafa Çelik İş Bankası Müdürü Ergün Erkület Poyracık Esnaf Odası Başkanı Turhan Gürkan,Poyracık Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Cevdet Gönüllü ve 10.000 kişilik güreş sever vatandaş izledi.

BELEDİYE BAŞKANI VE HÜSNÜ ŞENLENDİRİCİ VATANDAŞLARA TÜRK BAYRAĞI VE DEVECİ BEZİ DAĞITTI

Kınık Kaymakamı Mustafa Ergün Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer ve deve güreşlerinin onur konuğu olan Klarnet ustası Hüsnü Şenlendirici güreş alanına girerken seyircilere Türk Bayrağı ve Deveci bezi dağıtarak halkı selamladı.

 HÜSNÜ ŞENLENDİRİCİ SAHAYA GİRİP URGANCI OLDU

Klarnet sanatçısı Hüsnü Şenlendirici kendi adına kupa için güreşen develeri izlemek için sahaya girerek  develere tezahürat ile destek verdi ayrıca develeri ayıran urgancılara yardım etti .Güreş sununda deve sahiplerine kupalarını verdi.