ŞANTAJ VE YALAN HABER ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ

Kendini medya mensubu ve gazeteci olarak tanıtan H.A ve E.

Özgürses Gazetesi
09:07 -
Abone ol
ŞANTAJ VE YALAN HABER ÇETESİ ÇÖKERTİLDİ

Kendini medya mensubu ve gazeteci olarak tanıtan H.A ve E.E.Ö isimli kişiler, haber sitesi görünümlü birçok internet sitesi açarak özel şirketler ve işadamlarına yönelik olarakyalan haber yazıp yayacakları yönünde tehdit ve şantaj yoluyla maddi çıkar elde ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındılar.

SON İŞLERİNDE YAKAYI ELE VERDİLER

Soruşturma, İzmir’de faaliyet gösteren Es Group firması sahibi Erol Demirbaş’a yaklaşık 2 ay öncegazete veya haber sitesi görünümlü  çeşitliinternet siteleri üzerinden peşpeşe asılsız ve yalan haberlerüzerinden şantaj yapılmasının ardından başladı. Kendini medya mensubu ve “sari basin kartı sahibi” gazeteci olarak tanıtan zanlılar, “itibar temizliği” adı altında bağlantılı oldukları internet sitelerinde yaptıkları haberlerin kaldırılması karşılığında Erol Demirbaş’tan 500.000 (beşyüzbin) TL para istediler. Parayı vermemesi durumunda da şirketleri, ailesi ve çevresindekiler hakkında asılsız haberlerin devam edeceği konusunda tehdit ettiler.

Savcılığa yaptığı suç duyurusu üzerine Emniyet güçleri ile iş birliği yapan iş adamı Erol Demirbaş, istedikleri parayı vereceğini söyleyerek suçluları ofisine davet etti. Görüşme esnasında parayı almak için tehditlerine devam eden şüpheliler, seri numarası önceden polis tarafından alınan 500.000 (beşyüzbin) TL’yi alarak ofisten ayrıldılar. Ofis çıkışında polis tarafından yapılan baskında şantaj için aldıkları paralarla kıskıvrak yakalandılar.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülmekte olan soruşturma kapsamında Asayiş Şube Müdürlüğü’nce yapılan çalışmalar sonucunda, şüphelilerden H. A’nın daha önceki yıllarda önemli medya kuruluşlarında habercilik yaptığı, her iki şüphelinin de basın kartının olmadığı, basın yayın organlarını kullanarak, korkutarak ve tehdit ederek yağma eylemleri gerçekleştirdiği, yağma suçunu reklam anlaşması adı altında gizlemeye çalıştıkları, bu şekilde suçu nitelikli hale getirdikleri tespit edilerek, tutuklama talebiyle Mahkemeye sevk edildiler.

Dava dosyasında, ilginç diyaloglar ve hedef kişilerin özel hayatına da uzanan yalan haber üzerinden onlarca özel şirkete karşı yürütülen kirli para kazanma hedefi ve şantaj yer alıyor. Haklarında gerçek kişi ve olumsuz yayın yapılmasından çekinen ve bu sebeple istedikleri parayı veren işadamlarından elde edilen paranın miktarı ise henüz tam olarak bilinmiyor. Uzun zamandan bu yana maddi gelir sağladıkları tahmin edilen çetenin, görüşme esnasındaki konuşmalarında isimlerini geçirdikleri bazi istanbullu iş adamlarinin da işin içinde olduğu düşünülerekbu isimlerin de çete üyesi sıfatıyla  soruşturmaya dahil edilmesiyle birlikte soruşturmanın derinlemesine devam etmesi bekleniyor.