DENKTAŞ ÖZGÜRLÜĞÜ FOÇA’DA BULDU…

Foça Rauf Denktaş Parkı ve Büstü açıldı.Park açılışına ilgi çok büyük oldu.

Özgürses Gazetesi
12:30 -
DENKTAŞ ÖZGÜRLÜĞÜ FOÇA’DA BULDU…

Foça Rauf Denktaş Parkı ve Büstü açıldı.Park açılışına ilgi çok büyük oldu.

Foça Belediyesi tarafından Yeni Foça Mustafa Kemal Atatürk Mahallesinde düzenlenen Rauf Denktaş parkı ve büstünün açılışına, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın oğlu, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, KKTC Konsolosu ve Büyükelçisi, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları,  Foça Belediye Meclis Üyeleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Foça Belediyesi tarafından Yeni Foça Mustafa Kemal Atatürk Mahallesinde düzenlenen Rauf Denktaş parkı ve büstü açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, bugünün çok önemli ve anlamlı olduğunu belirterek, “Çok kıymetli bir liderin Rauf Denktaş’ın direnmesiyle birlikte tam bağımsızlığın nasıl olduğuna şahit olduk. Rauf Denktaş’ın direnişindeki en önemli unsur, içindeki tam bağımsızlık inancı. Bu tam bağımsızlık inancını kendi vatanına uyguladı” dedi. Bu zorlu süreçte Türkiye Cumhuriyeti’nin Rauf Denktaş’ın yanında olduğunu belirten Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, “Özellikle o dönemdeki Başbakan sayın Ecevit’in ve dönemin Maliye Bakanı Deniz Baykal’ın tavrı, çok önemli. Şöyle ifade etmek gerekirse, Libya lideri Kaddafi ile birlikte anlaşmış olduğu petrol ambargosunu ortadan kaldırması önemli unsurları aslında burada birleştiriyor. Tam bağımsızlığı sağlamada başta şehitlerimiz ve gazilerimizin önünde saygıyla eğiliyorum. Bu anlamda da bu parkın ölümsüz kılması anlamında da Rauf Denktaş’a ithaf ediyoruz” diye konuştu.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk bizlere ne anlam ifade ediyorsa, Rauf Denktaş’ta KKTC için aynı anlamı ifade ediyor diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, “Rauf Denktaş, mücadelelerle, sürgünlerle, bir çok badireden sonra hedefe ulaşılıyor. Buradan çok ders çıkarmak gerekiyor. O da inandığımız yolda, hedefte, ilke ve inançlarımızı korumak için sürekli çalışmamız, üretmemiz ve dimdik durmamız gerekiyor. Bunu yaparsak hedefe ulaşabiliyoruz. Yeni Foça’da hayatının bir dönemini geçiren Rauf Denktaş anısına park ve heykel yapılması çok önemli. Zaten ölümsüz olan bir insanı Yeni Foça’da ölümsüzleştirdiği için Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal ise yaptığı konuşmada, “Bugün Foça’da büyük kadirşinaslık ve yurtseverlik duygularının yönlendirmeleriyle gerçekleştirilen bir törene katıldık. Foça’mızda Rauf Denktaşanısınapark ve büst açılışı yapıyoruz” dedi. Rauf Denktaş’ın hem Foça’da, hem Türkiye’de hem de KKTC’de sahiplenilmesinin ilgi yaratmış olmasının boşuna olmadığını belirten Baykal, “Hepimiz bugün böyle bir olayda yer almanın sorumluluk duygusu, heyecanı içinde buraya koştuk. Bunun altında yatan temel olay Rauf Denktaş olayıdır. Rauf Denktaş, Türk Milletinin yetiştirdiği uluslararası nitelikte, tarihte yer tutan çok önemi devlet adamlarından biridir. Tarihin akışına kişisel olarak damga vurmuş, tarihin oluşuna yön vermiş çok seçkin siyaset, devlet adamıdır” diye konuştu. CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, “Rauf Denktaş, 1940’lı yılların sonlarında Kıbrıs Girit olmamalıdır diye yola çıkmıştır ve Kıbrıs’ın Girit olmasına engel olmuştur. Girit’te Türk toplumu, Müslüman toplumu önemli bir yer tuttuğu halde, bilinen siyasi ve uluslararası gelişmeler sonucunda Girit’te Türk toplumu kalmamıştır, Girit kaybolmuştur. İşte Rauf Denktaş, Kıbrıs Girit olmasın diye yola çıkmıştır ve Kıbrıs’ın Girit olmasını engellemiştir” dedi.

Foça Belediyesi tarafından düzenlenen Rauf Denktaş Parkı ve Büst açılışına katılan KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ise “Ben de 1974 barış harekatı kararını veren o dönemki hükümete, TBMMÜyelerine, o karar sonrasında evlatlarını hiç bilmedikleri topraklaraşehit olmak için gönderen Anadolu Analarına, Mehmetçikle mücahidin omuz omuza o toprakları vatan yapmak için mücadele veren gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunmak istiyorum” diyerek konuşmasına başladı. KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, “Kıbrıs çocuğu için 20 Temmuz 1974 çok çok önemliydi. 1974 öncesi, 20 dakika uzaklıktaki deniz sahiline giderek gönlümce yüzemiyordum. Kıbrıslı Türk, deniz sahiline indiklerinde çocuklarına, Türkçe konuşmak durumunda kalırsanız sessiz konuşun Türk olduğunuz anlaşılmasın uyarısını yapmak zorundaydı. O nedenle,Kıbrıs’ta o deniz sahiline gidip, o ortam içinde yüzmeyi öğrenemedim” dedi. Yüzmeyi yıllar sonra babasının sürgün yıllarında öğrendiğini söyleyen Denktaş, “Yüzmeyi nerede öğrendim bilir misiniz? Yıllar sonra sürgün günlerinde Ankara’ya ilk geldiğimiz ve nerede kalacağımız belli olmayan o günlerde, babam bütün aileyi alıp, Yeni Foça’ya geldi. Sahil kenarında bir evde kaldık. Yüzmeyi Yeni Foça’da öğrendim. Bir Türk ülkesinde, özgürlüğün yaşandığı bir bölgede,Yeni Foça’da yüzebildim. 1974 işte o nedenle çok çok önemliydi” diye konuştu.

Özgürlüğü tattığınız, özgürce yaşadığınız, güngelip kendi bağımsız devletimizi ilan ettiğimiz topraklar artık gerçekten bizim topraklarımız diyen KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, “Çocuklarımız artık korkusuzca, yürüyebiliyor, gezebiliyor, eğitilebiliyor, konuşabiliyor ve yüzebiliyor. 1974 kararı o yüzden KKTC’ye özgürlük veren bir karar.Bugünözgür bir devlette yaşıyoruz, özgürce konuşabiliyoruz, derdimizi dünya alamasa bile, bize öğretildiği şekilde, Anadolu insanın Kıbrıs hassasiyetini bilerek ve güvenerek bütün dünyaya söylüyoruz ve biliyoruz ki başımız derde asla girmeyecek çünkü arkamızda Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti var. Bu birliği, bu kardeşliği kırmak isteyenler olacaktır. Hiç birine kulak asmadan bugün belediye başkanlarımızın yaptığı gibi, kardeş belediyeler oluşturarak, Türkiye ile aramızdaki ticari zemini daha da düzgün hale getirmek, turizmi ekonomiyle birlikte büyütmek, dış dünyaya karşı durmak yapmamız gerekenlerdir. Dünya bize ambargo uyguluyormuş, vız gelir. Dünya bu iki ülkeyi birbirinden asla ayıramayacak” dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından KKTC Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş başta olmak üzere, protokol üyeleri, Foça Belediyesi tarafından Yeni Foça’da yaptırılan Rauf Denktaş parkı ve büstünü halkın büyük katılımıyla açtılar.