ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN ENGELLİ AİLELERİNE SEMİNER

Aliağa Belediyesi engelli ailelerine yönelik psikolojik destek semineri düzenledi. Psikolog Bahar Bilge’nin konuşmacı olarak katıldığı; ‘Zihinsel Engelli Çocukların Eğitiminde Ailenin Önemi’ konulu seminer,  Aliağa Belediyesi Çok Amaçlı Salonunda gerçekleştirildi.

Özgürses Gazetesi
12:29 -
Abone ol
ALİAĞA BELEDİYESİ’NDEN ENGELLİ AİLELERİNE SEMİNER

Aliağa Belediyesi engelli ailelerine yönelik psikolojik destek semineri düzenledi. Psikolog Bahar Bilge’nin konuşmacı olarak katıldığı; ‘Zihinsel Engelli Çocukların Eğitiminde Ailenin Önemi’ konulu seminer,  Aliağa Belediyesi Çok Amaçlı Salonunda gerçekleştirildi. Engelli ailelerini bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen seminerde; engellilerin zihinsel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmanın yöntemleri başta olmak üzere; psiko-sosyal sorunlara müdahale, yaşanan güçlükler karşısında yapılması gerekenler ve topluma entegrasyon konuları ele alındı. Birçok konu hakkında bilgi edinen aileler; seminerin  soru-cevap bölümünde de merak ettikleri soruları Psikolog Bahar Bilge’ye  yöneltme olanağını buldu.

PSİKOLOG BAHAR BİLGE, “ÖZEL EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ VE HASSAS BİR KONU”

Seminer sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Psikolog Bahar Bilge, eğitimde ailenin önemine ve sorumluluklarına dikkat çekti. “Ailenin, eğitimde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu herkesin kabul edeceği bir gerçek haline getirmek zorundayız” diyen  Bilge, şunları söyledi: “10 Yıldır özel çocuklarla çok yakından ilgileniyorum. Bugün de Aliağa’ya gelmemin sebebi de özel çocuklar. Özel eğitim çok önemli ve hassas bir konu. Dolayısıyla biz ailelerle ne kadar iş birliği içerisinde olursak ne kadar çok şey paylaşırsak o kadar çok faydamız olacağını düşünüyorum. Bugün umuyorum buna minik bir giriş yapmışızdır. Bana böyle bir imkân sağladığı için Aliağa Belediyesine ve Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a çok teşekkür ediyorum”

SEMİNERLER MART AYINDA DEVAM EDECEK

Önümüzde ki Mart ayında seminerin daha kapsamlı konularla  tekrarlanacağının bilgisini veren Bilge, “Mart ayında biraz daha fazla problem davranışlarla, daha fazla, ailelerin yaşadığı problemlerle devam etmeyi düşünüyoruz. Bugün ki seminerimizde aileler neler yaşadı, hangi süreçlerden geçti bunları konuştuk. Bundan sonra çocukların eğitimiyle ilgilenirken bir taraftan onların çeşitli özellikleriyle bazı farklılıklarıyla nasıl baş edebileceklerini konuşacağız” diye konuştu

ALİAĞA ENGELLİLER REHABİLİTASYON DERNEĞİ BAŞKANI EMİN URAY, “BU SEMİNER BİZİM İÇİN BİR İLK OLDU” 

Aliağa Engelliler Rehabilitasyon Derneği Başkanı Emin Uray ise, “Bu seminer bizim için bir ilk oldu. Çok faydalı olduğunu ve amacına ulaştığına inanıyoruz. Bunun içindir ki böyle eğitime yönelik faaliyetleri destekliyor ve devam etmesini istiyoruz. Bu bağlamda bugün buradaki organizasyonu gerçekleştiren Aliağa Belediyesi başta olmak üzere katkıda bulunan herkese engelli aileleri adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu