ALTO’DAN “İLETİŞİYOR MUYUZ? YOKSA İTİŞİYOR MUYUZ?” EĞİTİMİ

Aliağa Ticaret Odası (ALTO), gerçekleştirdiği farkındalık eğitimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Aliağa Ticaret Odası, Yönetim Kurulu, Meclis, Meslek Komiteleri, Disiplin Kurulu ile Genç ve Kadın Girişimciler Kurulu üyelerine yönelik ...

Özgürses Gazetesi
12:13 -
Abone ol
ALTO’DAN “İLETİŞİYOR MUYUZ? YOKSA İTİŞİYOR MUYUZ?” EĞİTİMİ

Aliağa Ticaret Odası (ALTO), gerçekleştirdiği farkındalık eğitimlerini sürdürüyor.

Bu kapsamda Aliağa Ticaret Odası, Yönetim Kurulu, Meclis, Meslek Komiteleri, Disiplin Kurulu ile Genç ve Kadın Girişimciler Kurulu üyelerine yönelik “İletişiyor muyuz? Yoksa İtişiyor muyuz?” konulu eğitim düzenledi.

Elzem Akademi Genel Müdürü/Eğitmen Teyfik Bıyıklı tarafından verilen eğitimde iletişimin önemine değinilirken, ‘iyi iletişimin’ kendini sevmekle başladığına dikkat çekildi.

Bıyıklı, iletişimde ‘ne’ söylendiğinden çok ‘nasıl’ söylediğinin önemli olduğuna vurgu yaparak insanların farklı geçmişlere sahip olduğunu, bu nedenle aynı cümlenin kişiler arasında farklı anlamlar doğurabileceğini söyledi. İyi iletişim kuran insanların toplum tarafından sevildiklerini vurgulayan Bıyıklı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İyi iletişim kurabilen insanlar her zaman itibarlı ve toplum tarafından sevilen, aranan kişilerdir. İyi iletişim kuranlarla herkes arkadaş olmak ister, hep yanlarında birileri vardır. Kendileri gitmeseler bile insanlar onların yanlarına gelir. Mıknatıs gibi etrafındakileri çekerler. Sağlıklı iletişim kuranlar anlatan, anlaşan insanlardır. İyi bir iletişim karşılıklı dinleme ve birbirini anlamadan geçer. Doğru kanalı yakalarsanız, iletişim dünyanın en kolay işidir. Yakalayamazsanız da en zor ve her iki tarafı da sıkan bir iştir.”

Başarılı iletişimin kendini sevmekle başladığına dikkat çeken Bıyıklı, iletişimin temelinin sevgi olduğunu söyledi. İyi bir iletişim için kişinin önce kendisini ‘iyi’ tanıması gerektiğini vurgulayan Bıyıklı, “Kendinizi tanıdıktan sonra çevrenizi tanıyın ki sağlıklı iletişim kurabilesiniz. Kendinizi ve çevrenizi bilmeden iletişim kurmanız imkansızdır” dedi.

Eğlenceli ve interaktif bir ortamda gerçekleşen eğitimde, zorlayıcı davranışlar karşısında iletişimi kolaylaştırıcı yaklaşımların nasıl uygulanacağı ve zor insanlarla sağlıklı iletişim kurabilmenin ip uçları karşılıklı etkileşim yöntemi ile işlendi.

Bıyıklı’nın sunumunun ardından Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk ve Meclis Başkanı Uğur Akyıldız, Bıyıklı’ya katkılarından dolayı teşekkür etti.