“Hayata El Ver”

İZMİR(Ege Ajans)- Dünya genelinde her yıl yüzbinlerce insan ani kalp durması ile karşılaşıyor. Artan sağlık sorunları nedeniyle bireylerde oluşan ani kalp durmalarına karşı ilk yardım hayati önem taşıyor. Bu sebeple Ege Üniversitesi...

Özgürses Gazetesi
10:07 -
Abone ol
“Hayata El Ver”

İZMİR(Ege Ajans)- Dünya genelinde her yıl yüzbinlerce insan ani kalp durması ile karşılaşıyor. Artan sağlık sorunları nedeniyle bireylerde oluşan ani kalp durmalarına karşı ilk yardım hayati önem taşıyor. Bu sebeple Ege Üniversitesi ve Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından “Dünya Kalbi Yeniden Canlandırma Günü” kapsamında “Hayata El Ver” etkinliği gerçekleşti. EÜ 1 No’lu Yemekhane önünde gerçekleştirilen etkinliğe,  EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Gürgün, Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ali Ekşi, Resüsitasyon Derneği Temsilcisi Kubilay Demirağ ile yüksekokul akademisyenleri ve öğrenciler katıldı.

İlk yardım bilgisinin hayat kurtarıcı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Cemil Gürgün, “Toplum içerisinde her an ilk yardım uygulaması yapmamız gereken bir durumla karşılaşabiliriz. Böyle durumlarda sağlık ekipleri olaya müdahale etmek üzere olay yerine gelene kadar ilk yardım bilen vatandaşların olması çok önemli. Çünkü ilk yardım, sağlık problemi yaşayan kişinin hayatta kalma şansını artırıyor. Solunum yolunu açmak ve kalp masajına hemen başlamak gibi basit olan uygulamalar önemli ölçüde hayat kurtarıcı olabilir. Bu sebeple konusunda uzman  kişiler tarafından tüm okullarda öğrencilere sertifikalı ilk yardım eğitimi verilmesini ve bunun yaygınlaşmasını istiyoruz.  Etkinliği düzenlememizin en büyük nedeni bu konuda üniversitemiz öğrencilerinin dikkatini çekmek ve bir farkındalık yaratmaktır. Bir cana bile temas edebilsek, kurtarmış olsak tüm dünyaya hayat vermiş gibi olacağız. Bu güzel etkinlikte emeği geçen tüm hocalarımıza ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. Kalbinize iyi bakın çünkü içinde sevdikleriniz var’ diye konuştu.

“Sadece ellerinizi kullanarak kahraman olabilirsiniz”

Ani kalp durmalarının bütün dünyada önemli bir sorun olduğunu belirten Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ali Ekşi, “Ani kalp durmalarında hastanın tekrar yaşama dönebilmesi için ilkyardım aşamasında temel yaşam desteği uygulamaları denilen kalp masajı ve suni solunumdan oluşan uygulamalar hastanın tekrar yaşamda kalması için çok önemli dedi. Ama dünyada ve bizim ülkemizde de temel yaşam desteği  uygulamalarının yapılabilirlik durumu çok yeterli değil. Dolayısıyla ilkyardım aşamasında bu yapılamadığında kalbi durmuş bir hastada beş dakika sonra beyin ölümü başlıyor. Bu durumda ambulans ekibi olay yerine geldiğinde hastayı canlandırma için yapabilecekleri çok sınırlı kalıyor. Kalbi durmuş bir hastaya sadece ellerinizle kalp masajı yaparak yaşamda kalmasını sağlayabilirsiniz, yani ellerinizle hayat kurtarabilirsiniz. Sadece ellerinizi kullanarak kahraman olabilirsiniz”  dedi.

“Hayata El Ver etkinlikleri, daha fazla insanın yaşamda kalmasını hedefliyor”

Resüsitasyon Derneği Üyesi Prof. Dr. Kubilay Demirağ ise “Amacımız, ani kalp durması yaşayan insanların tekrar yaşama döndürülmesini sağlamak.  Toplumda yaşayan herkes, bu konuyla ilgili eğitim almalı” diyerek ilkyardımın önemini vurguladı. Tüm dünyada Dünya Kalbi Yeniden Canlandırma Günü bazı etkinliklerle kutlanıyor. Ani kalp durmalarında kalp masajı yapmanın önemini vurgulayan ve toplumda farkındalık oluşturmayı hedefleyen “Hayata El Ver” etkinliği, ülkemizin birçok yerinde Resüsitasyon Derneği tarafından gerçekleştirilmektedir. Etkinliklerin hedefi toplumda daha fazla insanın ani kalp durmalarında ilkyardım uygulamaları konusunda eğitim almalarını sağlamak ve daha fazla insanın yaşamda kalmasına yardımcı olmaktır.

Konuşmaların ardından paramedik öğrencileri katılımcılarla birlikte kalp masajı uygulamalarını cansız mankenler üzerinde uyguladı. Etkinliğe Ege Üniversitesi öğrenci ve çalışanları büyük ilgi gösterdi.