31 ŞEHRE GİRİŞ-ÇIKIŞ YASAĞI 15 GÜN UZATILDI

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında 81 il valiliğine gönderdiği ek genelgeyle 30 büyükşehir ile Zonguldak'a kara, hava ve deniz yoluyla tüm giriş çıkışlara yönelik kısıtlamaların bu gece saat 24.00’ten itibaren 15 gün daha uzatıldığını bildirdi.

Özgürses Gazetesi
10:29 -
Abone ol
31 ŞEHRE GİRİŞ-ÇIKIŞ YASAĞI 15 GÜN UZATILDI

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında 81 il valiliğine gönderdiği ek genelgeyle 30 büyükşehir ile Zonguldak’a kara, hava ve deniz yoluyla tüm giriş çıkışlara yönelik kısıtlamaların bu gece saat 24.00’ten itibaren 15 gün daha uzatıldığını bildirdi.

Bakanlık, büyükşehir statüsündeki 30 il (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van) ile Zonguldak’a kara, hava ve deniz yoluyla (toplu ulaşım aracı ve özel araçla) yapılacak tüm giriş ve çıkışlara ilişkin ‘Şehir Giriş, Çıkış Tedbirleri’ konulu ek genelge gönderdi.

Genelgede, 3 Nisan 2020 tarihli Bakanlık genelgesiyle büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak’tan kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş ve çıkışlara ilişkin kısıtlamanın, bu gece saat 24.00 itibarıyla son bulacağı belirtildi.

Ancak, yayımlanan ek genelgeyle; sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltmak,sosyal izolasyonu sağlamak amacıyla, 31 il sınırlarından kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş ve çıkışlar, bu gece saat 24.00’ten itibaren 15 günlük süreyle geçici olarak durduruldu.

Genelge kapsamında alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılabilecek. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.