Berk’ten Şeker ve Tuz uyarısı

Aşırı şeker ve tuz tüketiminin değiştirilebilir bir sağlıksız beslenme sorunu olduğunu dile getiren Aliağa Esnaf ve  Sanatkârlar Odası  Başkanı Serdar  Berk, işletmelerin  29 Eylül 2010  tarihinde  Resmi  Gazete’de  “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında Başbakanlık tarafından   yayımlanan genelgeye uygun olarak tuz ve şeker kullanımında kısıtlamaya gidilmesi gerektiğini belirterek, üyelerine hatırlatmada bulundu. Serdar Berk “Aşırı şeker ve tuz tüketimi değiştirilebilir bir sağlıksız beslenme sorunudur.

Özgürses Gazetesi
10:14 -
Berk’ten Şeker ve Tuz uyarısı

Aşırı şeker ve tuz tüketiminin değiştirilebilir bir sağlıksız beslenme sorunu olduğunu dile getiren Aliağa Esnaf ve  Sanatkârlar Odası  Başkanı Serdar  Berk, işletmelerin  29 Eylül 2010  tarihinde  Resmi  Gazete’de  “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında Başbakanlık tarafından   yayımlanan genelgeye uygun olarak tuz ve şeker kullanımında kısıtlamaya gidilmesi gerektiğini belirterek, üyelerine hatırlatmada bulundu.

Serdar Berk “Aşırı şeker ve tuz tüketimi değiştirilebilir bir sağlıksız beslenme sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü son yayınlarında bulaşıcı olmayan hastalıkların ve diş çürüklerinin önlenmesinde günlük şeker alımının, günlük kalori ihtiyacının %5’ine indirilmesi gerektiğine dikkat çekmektedir. Ayrıca ülkemizde yapılan bilimsel çalışmalarda tuz tüketiminin Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği değerin yaklaşık üç katı kadar olduğu gösterilmiştir. Bu nedenlerle “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” ve “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı” kapsamında tüm kamu kuruluş ve kuruluşlarında; çay, kahve vb. ikramlarda ve kafe, kantin, lokanta, çay ocağı gibi yerlerde çay şekerinin tek şeker olarak ve mümkünse hijyen açısından ambalajlı şekilde sunulması, yemekhane, lokanta vb. hizmetlerde masalardan tuzlukların kaldırılması, dileyenlerin tuz almak için ayrı bir yerde mümkünse 0,5-1 gramlık kağıt poşetler halinde bulundurulan tuzu alarak kullanmalarının sağlanması şeklinde yayınlanan genelgeye uyulması gerekmektedir. İşletme sahibi arkadaşlarımızdan kapalı şeker ve tuz kullanımı ile ilgili tebliğe uymaları konusunda gerekli hassasiyeti göstermelerini rica ediyorum” şeklinde konuştu.