FOÇA’NIN ÜRÜNLERİ ULUSLARARASI PAZARDA

17 Ekim 2014
FOÇA’NIN ÜRÜNLERİ ULUSLARARASI PAZARDA

 

Foça Yeryüzü Pazarı, Foça’nın ürünlerini İtalya’da düzenlenen fuarda tanıtacak. Fuara katılacak ekip bu yıl, koruk ekşisi, İzmir Kekiği, Karabaş otu ve Foça Tarhanası ile görücüye çıkacak.

Uluslararası Slow Food Örgütü’nce, Dünyanın 28’inci Yeryüzü Pazarı (Earth Market) ilan edilen Foça Zeytindalı Grubu, İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen Terra Madre ve Salone Del Gusto etkinliklerine katılıyor.

Foça Yeryüzü Pazarı 23-27 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen etkinliklerde, ürünlerin tanıtımı yaparken ikramda da bulunacak.

İtalya’nın Torino kentinde düzenlenecek Terra Madre ve Salone Del Gusto etkinliklerine dünyanın tüm kıtalarından toplam 157 ülke katılacak. Slow Food Örgütü’nün Yeryüzü Pazarı ilan ettiği Foça, bu yıl 1 yıllık dönem faaliyetleri dikkate alınarak, ‘Dünyanın en İyi Yeryüzü Pazarı’ seçimi için ilk 5 aday arasında gösteriliyor.

Slow Food Foça Zeytindalı Hareketi Lideri Gül Girişmen, ‘Foça Yeryüzü Pazarı’ üreticileri adına Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’a teşekkür ederek, bu başarıda Belediyenin katkılarının görmezden gelinemeyeceğini söyledi.

Girişmen, “Foça Belediye Başkanımız Gökhan Demirağ’ın büyük özverisi ve katkıları ile pazarımızı geliştirip büyütüyoruz. Yaptığımız bir yıllık çalışma uluslararası camiada da ilgi gördü. Dünyanın en iyi ilk beş pazarı adayı listesine girmek bizler için ayrı bir onur. İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen bu etkinlik, Foça için çok değerli bir tanıtım olacak. Foça Zeytindalı olarak, Slow Food içerisinde ‘Tarhana’yı ön plana çıkaran bir çalışma ile yöresel ürünlerimizin tanıtımının yanı sıra ilçemizin de tanıtımını gerçekleştireceğimiz için çok mutluyuz” dedi.

Etkinliklerin bu yılki ana temasını dünyada kaybolmaya yüz tutmuş ancak yeniden yaygınlaştırılmasına çalışılan Nuh’un Ambarı (Ark Of Taste) listesine girmiş ürünler, bunlarla yapılan yemekler ile her ailenin satış yapabilmeleri esasına dayanan Aile Tarımı konusu oluşturuyor. Foça ekibi bu yıl koruk ekşisi, İzmir Kekiği, karabaş otu ve Foça Tarhanası götürecek.

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.