AİOLİS KENT BELLEĞİ TARİHE IŞIK TUTACAK

17 Mart 2019
AİOLİS KENT BELLEĞİ TARİHE IŞIK TUTACAK

Kentin 8 bin 500 yıllık tarihini gün yüzüne çıkarmak için çalışmalarını aralıksız sürdüren Aliağa Belediyesi, antik çağlardan bugüne kent tarihine mal olmuş kişilerin büstlerini hazırladı. Hazırlanan büstler yapımı devam eden 110 dönümlük ‘Yeni Mahalle Kent Parkı Aiolis Kent Belleği ve Anı Evi’nin içerisindeki tarihi sütunlu yola dikilecek.

Antik çağlardan bugüne Aliağa ve çevresi ile özdeşleşmiş Nike Heykeli, Koşan Atlet Heykeli, Eros Heykelinin yanı sıra Homeros, Arkesilaos, Hesiodos, Demodike-Hermodike, Arkhippe, Ali Ağa, Saruhan Bey, Agathias, Malaos, Demosthenes Baltazzi ve Pitaneli Autolykos büstü tarihi sütunlu yoldaki yerini alacak. Bahar ayları ile birlikte dikilecek olan heykel ve büstler hem estetik açıdan zenginlik katacak hem de Aliağa tarihine ışık tutacak.

ALİAĞA MEYDANLARI TARİH KOKACAK

Heykel ve büstlerin önünde yer alacak bilgilendirme yazıtlarıyla da Aliağa tarihi anlatılacak. Nike Heykeli, Koşan Atlet Heykeli, Eros Heykeli yine yapılacak olan yeni meydan düzenlemelerinde yerini alacak.

ALİAĞA’YA HİZMET ETMİŞ BELEDİYE BAŞKANLARININ BÜSTLERİ SERGİLENECEK

Aliağa’da şehit edilmiş kaymakam Kemal bey ve Aliağa Belediyesi’nin kuruluşundan bugüne belediye başkanlığı yapmış tüm başkanların büstleri sütunlu yoldaki yerini alacak. Kazım Onaran’ın yanı sıra Aliağa’ya belediye başkanlığı ve milletvekili olarak yaklaşık 20 yıl boyunca hizmet etmiş Hakkı Ülkü’nün büstü yapılarak Aiolis Kent Belleği ve Anı Evi bahçesinde sergilenecek.

SİKKELER VATANDAŞLARA HEDİYE EDİLECEK

Aliağa Belediyesi ayrıca Aliağa ve çevresinde yer alan antik kentler Kyme, Myrina, Gryneion, Tisna, Elaia, Aigai ve Larisa’yı simgeleyen sikkelerin de birebir kopyalarını hazırlıyor. Antik çağlara vurgu yapan sikkeler Aliağa’nın yürüyüş yolları, park ve bahçeleri ile insanların yoğun olarak bulunduğu açık alanlara yerleştirilecek. Küçültülmüş kopyalar Aliağa’ya gelen konuklara ve vatandaşlara hediye edilecek.

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.