İsmini Kılıçdaroğlu’nun verdiği okulun temeli atıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Karabağlar Abdi İpekçi Mahallesi’nde yapılacak Orhan Kemal İlköğretim Okulu’nun temeli, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından atıldı. Kemal Kılıçdaroğlu “H...

Özgürses Gazetesi
09:40 -
Abone ol
İsmini Kılıçdaroğlu’nun verdiği okulun temeli atıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Karabağlar Abdi İpekçi Mahallesi’nde yapılacak Orhan Kemal İlköğretim Okulu’nun temeli, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından atıldı. Kemal Kılıçdaroğlu “Halkı kucaklamaya, halka huzuru getirmeye devam edeceğiz” dedi. Başkan Soyer ise, “Çocuklarımıza reva görülen çile son bulacak” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarıyla Karabağlar’da yapılacak Orhan Kemal İlköğretim Okulu’nun temeli Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı törenle atıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğindeki temel atma törenine eşi Neptün Soyer, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcıları, CHP Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyeleri, CHP İzmir Milletvekilleri, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve ilçe belediye başkanları, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları, muhtarlar ve yurttaşlar yer aldı.

“Karabağlar’a en güzel Orhan Kemal adı yakışır”
Törende konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Temel atılırken en mutlu olduğunuz tesis hangisi diye sorarsanız ‘okuldur’ derim. Çünkü okul her annenin her babanın evladını okutmak için başvurduğu en temel yerdir. Her anne baba evladının iyi bir eğitim almasını iyi bir okulda okumasını ister. Karabağlar bölgenin sorunları en yoğun olan ilçelerinden birisi. Bunun farkındayız zaten. Büyükşehir ve Karabağlar belediye başkanlarımız da farkında. Ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar. Evlatlarımızın burada iyi bir eğitim almasını istiyoruz. Burada okuyacaklar, sosyalleşecekler, güzel bilgiler öğrenecekler ve kendi ülkelerine ve dünyaya yararlı bir insan olacaklar. Okulun adı çok daha önemli bana göre. Orhan Kemal İlköğretim Okulu. Orhan Kemal arka sırada oturanların, kalanların hayatını yazan bir edebiyatçımız. Orhan Kemal isminin verilmesi de benim açımdan son derece değerli. Sayın Başkan telefon açtı hangi ismi verelim diye ‘Orhan Kemal adını verin’ dedim. Karabağlar’a en güzel Orhan Kemal adı yakışır diye” dedi.

“Aile destekleri sigortasını Türkiye’ye getireceğiz”
Sosyal çalışmalardan örnekler veren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Belediye başkanı arkadaşlarıma söyledim; oy versin vermesin bütün vatandaşlara eşit davranacaksınız. Hiçbir ayrım yapamayacaksınız. Eğer bir pozitif ayrımcılık yapacaksanız fakir mahallelerden başlayacaksınız. O mahallelerde okullar, kreşler yapacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti topraklarında hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği uygar ve güzel bir Türkiye’yi inşa etmekte kararlıyız. Her evde huzurun olmasını istiyorum. Her evde gelir güvencesinin olmasını istiyorum. Aile destekleri sigortası diye bir alanı inşallah Türkiye’ye getireceğiz. Hiçbir aile benim gelirim yok demeyecektir. Hiçbir aile ben yoksulum demeyecektir. Sosyal yardımları yaparken de yoksul insanların onurunu koruyarak yapacağız. Onun yoksulluğunu asla afişe etmeyeceğiz. İnsan onuru kadar değerli bir şey yoktur. Çocukların beslenme çantalarını mutlaka ama mutlaka doldurun. Gereğini yapın. Çocuk okula giderken karnı doymalı. Yapmadılar biz yapacağız. Çünkü biz halkın partisiyiz. Fakirin, fukaranın, garibanların, alın teri dökenlerin partisiyiz biz. Biz sıradan bir parti değiliz, Kuvayi Milliyeci bir partiyiz. Biz 100 yıllık bir geleneği olan bir partiyiz. Halkı kucaklayacağız ve halka huzuru, bereketi, kucaklaşmayı getireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Alın teri dökenlerin kazandığı bir ülkeyi inşa edeceğiz”
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi çağdaş uygarlığa ulaştırmak yani Gazi Mustafa Kemal’in hedef gösterdiği çağdaş uygarlığı yakalamak ve onu aşmak için çalışacağız. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği ve herkesin kazandığı, alın teri dökenlerin kazandığı bir ülkeyi inşa edeceğiz. Hiç kimsenin kimliğini, inancını, yaşam tarzını siyasete malzeme etmeden 85 milyon yurttaşımızı kucaklayacağız. Belediye başkanlarımız yerelde bizler de Türkiye’de kucaklayacağız” diye konuştu.

“Çocuklarımıza reva görülen çile son bulacak”
Yurttaşların yoğun ilgisiyle karşılanan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer konuşmasına, “Ne kadar doğru bir iş yaptığımızı görmüş olduk” diyerek başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “Göreve başladıktan 6 ay sonra özellikle yoksul vatandaşlarımızın yaşadığı mahallelerde kronik sorunları hızlıca çözüme kavuşturmak için bir ekip oluşturduk. Acil Çözüm Ekibi olarak adlandırdığımız bu çok özel yapı belediyemizin pek çok biriminden farklı uzmanlıkların bir araya gelmesiyle oluşuyor. Şehrimizin arka mahallelerindeki sorunları hızla çözmek için kurduğumuz bu ekip burada, Abdi İpekçi Mahallesi’nde 60 yıldır hiç okul olmadığını, çocukların yolu olmayan bir araziden yürüyerek okula büyük zorluklarla gittiklerini tespit etmişti. Mahalle halkının en büyük talebi buraya bir okul inşa edilmesiydi. Biz de belediyemizin tüm imkanlarını seferber etmeye karar verdik. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’yle protokol imzalayarak çalışmalarımıza başladık. Yer tespiti ve projelendirme süreçlerini hızlıca tamamladık. Ve bugün Genel Başkan’ımızın katılımıyla onun adını verdiği Orhan Kemal İlköğretim Okulu’nun temelini hep beraber atıyoruz. 32 derslikten oluşan, bin çocuğumuza eğitim verecek bu okulu tamamladığımızda doğayla uyumlu, engelsiz bir eğitim yuvasını Karabağlar’a kazandırmış olacağız. Çocuklarımıza reva görülen çile son bulacak” dedi.

Acil Çözüm Ekibi ile 115 noktada çalıştı
Acil çözüm ekiplerinin tespitleri doğrultusunda kent genelinde yürütülen çalışmalardan örnekler veren Başkan Soyer, “Acil Çözüm Ekibi bünyesinde yaptığımız çalışmalar bize gösterdi ki her mahallenin sorunları birbirinden farklı. Örneğin Buca’da bazı mahallelerimizde yeşil alan talebi öne çıktı. Harekete geçtik ve orada Fırat Fidanlığı Yaşayan Parkı çalışmalarını başlattık. 2023 baharında tamamladığımızda sosyal ve donatıları, doğal yaşama elverişli yapısı ve çağdaş bir rekreasyon alanını İzmir’e kazandırmış, Bucalılara nefes aldırmış olacağız. Yine Karabağlar Peker Mahallesi’nde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda vatandaşlarımızın talebi mahallelerindeki parkın yenilenmesi oldu. Çocuklarımız da halı saha istediler. Bu tespitlerin ardından teknik ekiplerimizi görevlendirdik, projelendirmeyi hızla tamamladık ve çok kısa sürede Peker Parkı’nı da açtık. Şimdi çay bahçesi, yürüyüş yolu, satranç ve oyun alanlarıyla Peker Parkı vatandaşlarımıza hizmet veriyor. Değerli genel başkanım parkın açılışında o halı sahada o ilk şutu mahalledeki çocuklarımızla birlikte attık. O gün onların gözlerindeki heyecanı, parıltıyı görmenizi isterdim. İzmir’de ortaya koymaya çalıştığımız bu şehircilik anlayışıyla temel hedeflerimizden biri kıyı ile çeper arasındaki uçurumu ortadan kaldırmak. Her İzmirlinin hak ettiği, insan onuruna yakışır, güvenli bir kent yaşamını tüm mahallelerimize sağlamak. Kısacası bu şehrin refahını büyütmek ve adil paylaşımını sağlamak. İşte bu amaç doğrultusunda Acil Çözüm Ekibi çalışmalarımızla bugüne kadar 24 park yeniledik 16 mahallede 115 noktada çalışma gerçekleştirdik, 19’u da devam ediyor” diye konuştu.

“Altta kalanın canın çıksın düzenini geride bırakacağız”
İzmir’deki sosyal belediyecilik uygulamalarına değinen Başkan Soyer sözlerini sürdürdü:
“Hatırlayacaksınız pandemi döneminde CHP’li belediyeler olarak başlattığımız yardım kampanyaları maalesef durdurulmuştu. Halbuki 30 Ekim depreminin ardından yaptığımız çağrılarla çok kısa sürede hiçbir ihtiyacın eksik kalmadığı koşulları birlikte yaratmıştık. Zor anlarda, hangi siyasi partiyi desteklersek destekleyelim kenetlenerek tüm sıkıntıların üstesinden gelineceğini gösterdik. İnanıyorum ki çok yakında ekonomik krizi ve hayat pahalılığını ülke olarak geride bırakacağız. İnsanlarımızın göz göre göre yoksulluğa itildiği, altta kalanın canın çıksın düzenini geride bırakacağız. Sizin öncülüğünüzde ortaya koyduğumuz vizyon doğrultusunda tüm CHP’li belediyelerimizle beraber İzmir’de çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Söz ve nifak değil icraat üretiyoruz. Hedeflerimize hep birlikte ilerliyoruz. Bu yolda bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan, vatandaşlarımıza daha iyi hizmet edebilmenin yolunu tarif eden, her koşulda bizleri destekleyen Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na şükranlarımı sunuyorum. Parti yöneticilerimize, milletvekillerimize, Karabağlar Belediye Başkanımıza, il yönetimimize şükranlarımı sunuyorum.”

“100’üncü yılın Büyükşehir Belediye Başkanı iyi ki varsınız”
Mahallesinde yaşanan zorlukları hatırlatan Karabağlar Abdi İpekçi Mahallesi Muhtarı Orhan Kaya, “Burası arka sıradakilerdi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in eğitimde fırsat eşitliği vizyonu çerçevesinde dezavantajlı mahallelere hizmet götürmek için oluşturduğu Acil Çözüm Ekipi mahallemizde kapı kapı dolaştı. Bunun sonucunda oluşan talep listesinin başında 60 yıllık hasret olan okul talebi vardı. Tunç Başkan’ımız okul yapılacağını söylemişti. Klasik siyasetçi söylemi, unutulur gider zannettim. Başkanım beni aradı ‘okul talep ettiğinize dair yazı ve vatandaştan dilekçe toplayarak bize gelir misiniz?’ dedi. O an galiba dileğimiz gerçekleşiyor dedim ve gözlerim yaşlarla doldu. İşte yapılmasını mucize olarak gördüğümüz bu okulun temelini cumhuriyetimizin 100’üncü yılında atıyoruz. Bölge halkının gönlünde taht kurdunuz. 100’üncü yılın Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, 100’üncü yılın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer iyi ki varsınız ” ifadelerini kullandı.

Okul hakkında
Okul, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarıyla hayata geçirilen ilk okul unvanını alacak ve bölgede yaşayan çocukların eğitim almak için dağlık araziden geçerek uzun mesafe yürüme zorluğunu ortadan kaldıracak. 14 bin 545 metrekarelik alanda 32 derslikle hizmet verecek okul, bin öğrenciye eğitim-öğretim imkanı sağlayacak. Bina ise çevre dostu ve engelsiz olarak tasarlandı. Projenin 2024 yılının Mart ayında tamamlanması hedeflenirken Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınacak izinler sonrasında faaliyete geçecek. Okulda ilk ve orta öğretim verilecek.