28. Marble İzmir Fuarı için geri sayım başladı

Soyer: “MARBLE'da çıtayı yükselttik” İzmir’de 26 -29 Nisan 2023 tarihleri arasında 28. kez kapılarını açacak dünya doğal taş sektörünün öncüsü Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın danışma kuru...

Özgürses Gazetesi
09:33 -
Abone ol
28. Marble İzmir Fuarı için geri sayım başladı

Soyer: “MARBLE’da çıtayı yükselttik”

İzmir’de 26 -29 Nisan 2023 tarihleri arasında 28. kez kapılarını açacak dünya doğal taş sektörünün öncüsü Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın danışma kurulu toplandı. Toplantının ardından Başkan Soyer, Marble’ın her yıl rekor kırarak ilerlediğini söyleyerek, “Dünyanın farklı kıtalarından katılımcı ve ziyaretçileri ağırlayacak fuarımız geçmiş yıllara oranla bu yıl önemli bir ticaret hacmi yaratacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, Türk doğal taşının dünyaya açılan kapısı olmaya devam ediyor. Yerli ve yabancı ziyaretçi sayısıyla dünyanın ilk üç doğal taş ve teknolojileri fuarı arasında yer alan Marble İzmir için Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ev sahipliğinde, Danışma Kurulu Toplantısı düzenlendi.
Toplantıya Afyon İsçehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Rüstem Çetinkaya, Türkiye Madenciler Derneği Başkanı (TMD) Ali Emiroğlu, Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Başkanı Hanifi Şimşek, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı ile birçok oda, birlik ve firmanın temsilcisi katıldı.
Başkan Soyer, Danışma Kurulu Toplantısı sonrası basın mensupları ile bir araya gelerek fuara ilişkin açıklama yaptı.

Mobil uygulama
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, geçen yıl 167’si ülke dışından olmak üzere binin üzerinde firmanın katıldığı fuarın, 145 ülkeden ise 8 bin katılımcının yanı sıra yurtiçinden de 78 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladığını hatırlattı. Bu yıl  fuarı yeniliklerle açacaklarının müjdesini veren Başkan Soyer, “Marble için mobil uygulama yeniliğimiz var. Bu da çıtayı yükselttiğimiz anlamına geliyor. Böylece dünyanın her yerinden herkese Marble’ı duyan, gelmek isteyen Marble’da alım yapmak isteyen, ürünlerden haberdar olmak isteyen herkesi bilgilendirecek bir mobil uygulamayı bu yıl ilk defa devreye aldık. Makine ve teknoloji firmalarımıza C holümüzde geçen sene olduğu gibi özel yer tahsis ediyoruz. Nisan ayına henüz üç ay varken fuarımızda boş alanın kalmayacağını şimdiden müjdelemek isterim. Ayrıca, yapacağımız yatırımlarla ileriki yıllardaki amacımız Marble İzmir fuarımıza katılmak isteyen tüm firmalara yer sunabilmek” dedi.

“Ülkemiz için çok güçlü bir ihracat potansiyeli yaratacak”
Başlamasına henüz 3 ay olmasına rağmen fuarın dolduğunu da ifade eden Soyer, “Şehrimizin tüm dinamiklerini harekete geçirecek, ülkemiz için çok güçlü bir ihracat potansiyeli yaratacak fuar olacak. Her yıl rekorunu kırarak ilerliyor. Bunu koruyarak ve ileriye taşıyarak çalışmaya devam ediyoruz. Bu fuar sadece sektörle ilgili bir fuar olmaktan çıktı. Bütün İzmir’in ekonomik dinamiklerini hayata geçiren bir fuara dönüştü. Biz biliyoruz ki bu fuarı çok daha fazla büyütmek mümkün. Bunu büyütmek istiyoruz çünkü büyük bir başarı var. Bundan daha iyisini yapmak mümkün. Hep birlikte milli bir mesele gibi  el ele vermek gerekiyor” diye konuştu.

“Bu yıl çok daha güçlüyüz”
İZFAŞ’ın en temel ve değerli özelliklerinden birinin öğrenen kurum anlayışıyla çalışması olduğunu vurgulayan Başkan Soyer, “Her fuar aslında bizim için bir okul. Fuarımıza katılan bini aşkın firmadan aldığımız geri dönüşler ve talepler sayesinde bu yıl çok daha güçlüyüz. Fuarın iç ve dış alandaki her santimetrekaresi sektörümüzden gelen öneriler ışığında uluslararası standartlarda fuarcılık hizmeti verecek” dedi.

“Kesintisiz işbirliği olanakları yarattık”
Marble İzmir’i daha da geliştirmek için ABD, Orta Doğu, Asya ve Avrupa bölgelerindeki ticari ataşeliklerle yıl boyunca kesintisiz işbirliği yaptıklarını ifade eden Tunç Soyer, şunları söyledi: “Bu çabalarımız sonucunda dünyanın farklı kıtalarından ziyaretçi ve katılımcılar Nisan ayında İzmir’de olacak. Ülkemizin farklı bölgelerinden ihracatçı birlikleri ve ticaret sanayi odaları işbirliğiyle alım heyeti programları düzenleyeceğiz. Fuarımızda bu sene beşincisi düzenlenecek Uluslararası Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması ile genç tasarımcıları, sektörün yenilikçi firmalarıyla bir araya getiriyoruz. Yarışma neticesinde hayata geçirilecek özgün tasarımları fuarımızda ziyaretçilerin beğenisine sunacağız.”

“Marble İzmir’in  ülkemize öncülük edeceğine inanıyorum”
Başkan Soyer Marble İzmir’in bu yıl, geçmiş yıllardan daha büyük bir ticaret hacmi yaratmasını öngördüklerini de anlatarak, “Çin, bu ticaret hacmini oluşturan en büyük ülkelerin arasında geliyor. Türkiye, doğası gereği mermerin ve doğal taşların binlerce yıldır dünyadaki en önemli rezerv alanı. Ne var ki bu rezervin bitmez tükenmez olduğunu düşünerek üretmeye devam edemeyiz. Geldiğimiz noktada, tüm çağdaş ülkeler gibi katma değerli üretime yatırım yapmak ve sektörün birim ihracat başına gelirini büyütmek zorundayız. Marble İzmir’in bu konuda da ülkemize öncülük edeceğine tüm kalbimle inanıyorum” diye konuştu.

“İhracatının 2.5 milyar doların üzerine çıkmasını hedefliyoruz”
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Rüstem Çetinkaya ise İzmir mermer fuarının here yıl biraz daha büyüdüğünü ve güçlendiğini söyledi.
Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Başkanı İbrahim Alimoğlu mermer fuarının 50 katılımcı ile başladığı yolculuğunda binlerce katılımcıya ulaştığını belirtti. İbrahim Alimoğlu, “Bu yıl da mümkün olduğundan fazla bütçe ayırarak fuara güç katacağız. Türk doğal taş sektörü, 2022’de 2.1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Marble Fuarı ile gerçekleştireceğimiz bağlantılarla 2023 yılı sonunda doğal taş ihracatının 2.5 milyar doların üzerine çıkmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

“Fuara sahip çıkarak daha nitelikli hale getirmeliyiz”
Türkiye Madenciler Derneği Başkanı (TMD) Ali Emiroğlu da sektörün dünyada sayılı rezervlere sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bizim bu alanda alacak çok yolumuz var. Sektör olarak üzerimize önemli görevler düşüyor. Bu fuara sahip çıkarak, daha da nitelikli hale getirmek için çaba sarf etmeliyiz.”
Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Başkanı Hanifi Şimşek de yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Şimşek, sektörün tüm sıkıntılarını sık sık dile getirdiklerini belirterek, “Biz hepimiz burada bir aileyiz ve hep birlikte güzel çalışmalar yapacağız” dedi.

“İzmir artık fuarlar kenti haline geliyor”
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise 7 milyar dolarlık maden ihracatının yaklaşık 3 milyar dolarlık kısmının doğal taşlardan oluştuğunu söyledi. Bu fuarın sadece İzmir’i değil Türkiye’yi de ilgilendirdiğini belirten Ender Yorgancılar, “Yabancı katılımcı ve ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığını görüyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Tunç Soyer ve ekibine teşekkür ediyorum. İzmir artık fuarlar kenti haline geliyor. Bizim hedefimiz bu mermer fuarı gibi diğer fuarları da aynı boyutlara taşımayabilmek, geliştirebilmek. Bunlar hep birlikte olacak” diye konuştu.
İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, fuar hazırlıkları konusunda sunum yaptı.
Programda Tüm Mermer Doğaltaş ve Makineleri Üreticileri Birliği tarafından 2022 – 2023 Sektöre Destek Verenler Ödülleri de sahiplerini buldu.

Binin üzerinde katılımcı 10 binlerce ziyaretçi
2022 yılında yerli ve yabancı bini aşkın firmanın katıldığı, açık ve kapalı olmak üzere yaklaşık 150 bin metrekare alanda düzenlenen Marble İzmir’i, Türkiye’nin dört bir yanından ve 145 ülkeden yerli ve yabancı 78 bini aşkın kişi ziyaret etti. Ülkemizin doğal taş zenginliklerini Türkiye ve dünyanın dört bir yanına tanıtan Marble İzmir, 2023 yılı için de doğal taş ihracatının can damarı olmaya devam edecek.

Raif Türk’ün ismi yaşatılacak
Sektöre ve fuara geçmişten günümüze güç katarak katkı sağlayan ve geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz TÜMMER Geçmiş Dönem Yönetim Kurulu Başkanı ve Onursal Başkanı duayen iş insanı Raif Türk’ün isminin, sektör temsilcilerinin de önerisi ile fuarizmir alanını çevreleyen sokağa verilerek yaşatılmasının sağlanacağı da belirtildi.

Kent ekonomisine katkı
Fuar kapsamında; söyleşiler, etkinlikler, heykel, atölye vb. çalışmaları, doğal taş tasarım yarışması da düzenlenecek. Doğal taş ve mermer sektörünü İzmir’de buluşturacak Marble İzmir Fuarı, önceki yıllarda olduğu gibi turizmden konaklamaya, ulaşımdan yiyecek içecek sektörüne kadar birçok alanda kent ekonomisine de pozitif etki sağlayacak. Fuar nedeniyle kente gelecek yerli, yabancı katılımcı ve ziyaretçiler, İzmir’de konaklayıp kent ekonomisinde Marble bereketini hissettirecek.

“Değişik” tasarımlar Marble İzmir’le hayat bulacak
Marble İzmir, bu yıl 5.’si düzenlenecek Uluslararası Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması’yla da genç tasarımcıları sektörün yenilikçi firmalarıyla bir araya getirecek. Yarışma kapsamında hayata geçirilecek özgün tasarımlar, 28. Marble İzmir Fuarı’nda ziyaretçilerle buluşacak.