DİKİLİ’DE NAZIM HİKMET SEVGİSİ

Türk ve dünya şiirinin ulu çınarı Nazım Hikmet, doğumunun 113. yılında, Dikili Belediyesi’nce düzenlenen muhteşem etkinlikle anıldı 113 Yaşında Bir Çınar Nazım Gösterisi Büyüledi Dikili Belediyesi, Türk ve Dünya şiirinin ulu çınarı, özgürlüğün, barışın, kardeşliğin, aşkın, umudun ve vatanseverliğin simge şairi Nazım Hikmet Ran’ın 113.

Özgürses Gazetesi
06:06 -
DİKİLİ’DE NAZIM HİKMET SEVGİSİ

Türk ve dünya şiirinin ulu çınarı Nazım Hikmet, doğumunun 113. yılında, Dikili Belediyesi’nce düzenlenen muhteşem etkinlikle anıldı

113 Yaşında Bir Çınar Nazım Gösterisi Büyüledi

Dikili Belediyesi, Türk ve Dünya şiirinin ulu çınarı, özgürlüğün, barışın, kardeşliğin, aşkın, umudun ve vatanseverliğin simge şairi Nazım Hikmet Ran’ın 113. doğum günü nedeniyle bir etkinlik düzenlendi. Üzerinden yıllar geçse de hala eserleriyle Türk ve Dünya edebiyatına, tiyatrosuna, sinemasına, müziğine ve resmine yön veren usta şair Nazım Hikmet Ran’ın yaşamından görüntülerin gösterildiği, kendi sesinden şiirlerin dinletildiği gece Dikilili vatandaşların yoğun katılımıyla Dikili Kültür Evi’nde büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Gecede Dikili Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü sanat ekibi tarafından oynanan “113 yaşında bir çınar Nazım” drama gösterisi ile çocukların gerçekleştirdiği dinleti izleyicileri büyülerken, hem oyunu sahneleyen genç tiyatrocular  hem de şiir okuyan çocuklar dakikalarca alkış aldı.

“Nazım’ın Vatan Sevdasından Güç Alıyoruz”

Etkinlikte Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun da bir konuşma yaptı. Başkan Tosun, konuşmasında usta şair Nazım’ın dünya barışı için önemli bir aktivist olduğunu bu nedenle şairin doğumunun dünya barışı için önemli bir tarihsel değeri olduğunu söyledi.  Nazım’ın dizeleriyle tüm dünyanın sevgiyi, hoşgörüyü ve barışı dile getirdiğini ifade eden Tosun, ” Bugün bizlerde büyük usta Nazım’ın hem doğun gününü kutlamak hem de sevgiyi, hoşgörüyü ve vatan sevdasını onun dizeleriyle tüm dünyaya haykırmak için bir aradayız. Nazım Hikmet iyi bir Kuva-yi Milliyeci vatan aşığıydı, gericiliğin yobazlığın karşısındaydı. Şükranla anıyorum kendisini. Nazım Hikmet çok önceden ülkenin nasıl karanlıkla karşı karşıya kalacağını görmüş ve söyle demişti “Hiçbir korkuya benzemez halkını satanın korkusu”. Evet, dostlar haramiler bizden korkuyor. Çünkü biz hiç ayrışmadık, hep beraber olduk. Bundan sonra da öyle olacağız. Güçlü olacağız. Güçlü olmanın yolu birlikten geçiyor.  Nazım’ın vatan sevdasıyla birlik olup vatanımız için, ülkemiz için, cumhuriyetimizin aydınlık geleceği için el ele çalışacağız” diye konuştu.