İLKLERİN ŞEHRİ DÜNYACA ÜNLÜ YAZARLARI AĞARLAYACAK

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), Kanada, Arjantin ve Amerika’dan gelecek dünyaca ünlü yazarları İzmir’de ağırlayacak. İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali (İTEF) kapsamında İzmir’e gelecek yazarlar Bergama, Selçuk ve Sakız’da ağırlanacak.

Özgürses Gazetesi
03:53 -
İLKLERİN ŞEHRİ DÜNYACA ÜNLÜ YAZARLARI AĞARLAYACAK

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), Kanada, Arjantin ve Amerika’dan gelecek dünyaca ünlü yazarları İzmir’de ağırlayacak. İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali (İTEF) kapsamında İzmir’e gelecek yazarlar Bergama, Selçuk ve Sakız’da ağırlanacak.

 

BAŞKAN GÖNENÇ’E ZİYARET

 

ETİK Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler ve ETİK Yönetim Kurulu Üyesi yazar Gülşah Elikbank, festival hazırlık çalışmaları için ilk olarak Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’i ziyaret etti.

 

YAZARLAR BERGAMA’YI ANLATACAK

 

Yazarların Bergama’yı ziyaret edecek olmalarından dolayı mutlu olacaklarını ifade eden Başkan Gönenç, bu tür ziyaretlerin Bergama için önemli olduğunu belirtti. Başkan Gönenç; “Bergama gerçekten de romanlara konu olacak kadar görkemli bir uygarlığa ev sahipliği yapıyor.Yazarların Bergama’da ağırlanacak olması onların yeni romanlarına da ilham verecektir” dedi.Başkan Gönenç, kısa bir süre önce kente gelen ünlü roman yazarı Ahmet Ümit’in de yeni romanında Bergama’yı anlatacağını hatırlattı.
YAZARLARI ETİK AĞARLAYACAK

 

Başkan Gönenç’i makamında ziyaret eden ve İzmir’in kuzeyinde ve güneyinde UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde iki önemli kenti bulunduğunu söyleyen İşler, yıl içinde yapacakları etkinliklerde kentin bu değerlerini daha öne çıkartmak istediklerini dile getirdi. İşler ayrıca edebiyat dünyasının önemli yazarlarının konaklama ve uçuşlarını ETİK’in üstleneceğini de söyledi. İşler; “Biz gelen konuklarımıza İzmir’in iki önemli aksında bulunan ve Dünya mirası listesine girmiş antik kentlerini mutlaka göstermek istiyoruz. Bu amaçla ilk ziyaretimizi Bergama’ya yaptık. Yazarların, Bergama’nın büyülü sokaklarında gezinmesini, Akropolü, Asklepion’u, Kızıl Avlu’yu görmesini istiyoruz. Her biri birbirinden etkileyici bu mekânların onların yeni romanlarına esin kaynağı olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

10 TÜRK 10 YABANCI YAZAR GELECEK

ETİK Yönetim Kurulu Üyesi Yazar Gülşah Elikbank, ana teması “Şehirler ve Sınırlar” olarak belirlenen uluslararası festival kapsamında 10 Türk, 10 yabancı yazarın İzmir’e geleceğini söyledi. Festivale katılacak yazarların romanlarında şehirleri kullanan yazarlar olduğunu vurgulayan Elikbank, “Konuklar, ören yerlerinde kendi kitaplarını kendi dillerinde okuyacaklar. Gelecek yazarlar arasında Arjantin Devlet Kütüphanesi’nin yöneticisi AlbertoManguel de bulunuyor. Türkiye’nin ilk edebiyat festivali olan İTEF, tüm dünyada konuşulan, yazın dünyası için önemli bir etkinlik” dedi.

 

İTEF kapsamında İzmir’e gelecek ve yapılacak etkinliklerde okurlarıyla buluşacak yerli ve yabancı yazarların Bergama’yı 16 Mayıs 2016 Cumartesi günü ziyaret edeceği belirtildi. ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, Bergama’nın tanıtımına önemli katkı sağlayacak bu etkinliğe belediyenin verdiği destek için Gönenç’e teşekkür etti. Görüşme sonunda yazar Gülşah Elikbank Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’e son kitabı “Yalancılar ve Sevgililer”i imzalayarak verdi.