DÜNYA MİRASI BERGAMA YAPI VE RESTORASYON FUARINDA

14 Kasım 2017
DÜNYA MİRASI BERGAMA YAPI VE RESTORASYON FUARINDA

YAPEX Restorasyon Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı, ÇEKÜL Vakfının işbirliği ve Tarihi Kentler Birliğinin desteğiyle 15-18 Kasım 2017 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek. Her yıl farklı bir temayla gerçekleştirilen fuarda bu yılki ‘Geleneksel Çarşılarda Koruma’ konusunda düşünceler ve görüşler ortaya konulacak.

Tarihi belediyeler, uzmanlar ve sektör firmalarının buluştuğu fuar kapsamında farklı etkinlikler düzenleniyor. Bunlardan biri de ana tema paralelinde hazırlanan panel. Kent yaşamının en önemli canlılık merkezi ve kamusal alanı olan çarşılarımızda son yıllarda yapılan koruma ve işlevlendirme çalışmalarından örnekler, panel kapsamında fuar izleyicileri ile buluşacak.
Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in de ‘Canlı Kent Yaşamının Odağı Bergama Çarşısı’ konulu bir sunum gerçekleştireceği fuarda Muğla, Bursa, Gaziantep ve Bergama’nın tarihi çarşılarında yürütülen canlandırma çalışmaları detaylarıyla paylaşılacak.

PANEL PROGRAMI

Paneli Düzenleyen: ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği

11:00 – 13:00

“Geleneksel Çarşılarda Koruma ve İşlevlendirme Örnekleri”/ “Tarihi Çarşılarda Koruma Yöntemleri”

Panel Açılış Konuşmacısı: Yusuf Ziya Yılmaz, TKB ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı

Oturum Yöneticisi: Mithat Kırayoğlu, ÇEKÜL Vakfı Başkan Yardımcısı ve TKB Danışma Kurulu Üyesi

Panelistler:

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün: Korumada Öncü Kentlerden Muğla’da Çarşının Canlandırılma Süreci

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kültürel Miras Şube Müdürlüğünden Mimar Faruk Özgökçe ve Y. Mimar Ayten Başdemir Tahircioğlu: Bursa Çarşılarının Kente Etkileri ve Sürdürülebilir Koruma

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve TKB Genel Sekreteri Sezer Cihan: Gaziantep’in Koruma Evrelerinde Çarşının Kente Kazandırılmasının Önemi

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç: Canlı Kent Yaşamının Odağı Bergama Çarşısı

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.