Aliağa Belediyesi, Aliağa Kent Kitaplığı’nın 18. Kitabını Yayınladı

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'ın 2014 yılında başlattığı Aliağa Kent Belleği ve Arşivi çalışmaları 9 yılda 18 eser kazandırdı. Aliağa ve çevresinin yerel tarihini ve kültürel mirasını gelecek kuşaklara aktarmayı hedefleye...

Özgürses Gazetesi
11:50 -
Abone ol
Aliağa Belediyesi, Aliağa Kent Kitaplığı’nın 18. Kitabını Yayınladı

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın 2014 yılında başlattığı Aliağa Kent Belleği ve Arşivi çalışmaları 9 yılda 18 eser kazandırdı. Aliağa ve çevresinin yerel tarihini ve kültürel mirasını gelecek kuşaklara aktarmayı hedefleyen Aliağa Belediyesi’nin 2014 yılında başlattığı “Aliağa Kent Kitaplığı” projesi kapsamında 18. kitap olan “Helvacı” yayınlandı. Kitabın dağıtımı 15 Ağustos 2022 Pazartesi günü saat 13.30’tan itibaren başlıyor. Okurlar kitabı, Aliağa Belediyesi merkez hizmet binasında bulunan Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ile Aliağa Belediyesi Helvacı hizmet binasından ücretsiz olarak temin edebilirler.

Tarihi kervan yolları üzerinde bulunan ve binlerce yıllık kültürün izlerini yaşatan Aliağa’nın Helvacı mahallesinin zengin kültürel mirası “Helvacı; Coğrafya, Tarih, Kültür” kitabıyla kayıt altına alındı. Aliağa Belediyesi tarafından Helvacı Gençlik ve Dayanışma Derneği iş birliğinde, Helvacılı öğretim üyesi Dr. İlker Eroğlu ile Hüseyin Özkan tarafından derlenen kitabın hazırlık süreci büyük ilgiyle karşılaştı.

Son Yapılan sözlü tarih çalışmaları ve akademik araştırmalarla büyük bir bölge tarihi arşivine ulaşan Aliağa Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Kent Arşivi ekibi, özenle seçilen dokümanların bir araya getirilmesiyle 304 sayfalık “Helvacı: Coğrafya, Tarih, Kültür” kitabını yayınladı. Dr. İlker Eroğlu ile Hüseyin Özkan tarafından hazırlanan kitapta Helvacı ve çevresinin coğrafi zenginlikleri, arkeolojik, tarihi, siyasal ve kültürel mirası akıcı bir dille okuyucuya sunuluyor.

YAZAR DR. İLKER EROĞLU; HELVACININ KÜLTÜRÜ GELECEĞE TAŞINACAK
“Helvacı: Coğrafya, Tarih, Kültür” kitabının yazarı, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi İlker Eroğlu, doğup büyüdüğü beldenin kitabını yazmış olmaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.

Eroğlu, “Aliağa’daki bilimsel ve kültürel etkinliklere her zaman destek veren, çeşitli üniversiteler ile iş birliği içinde yürüttükleri özverili çalışmaları ile diğer belediyelerden ayrılan, Aliağa ilçesine, bilim camiasına ve çeşitli yazın alanlarına Aliağa Kent Kitaplığı gibi zengin bir kaynak sunan Aliağa Belediye Başkanımız Sayın Serkan Acar’a ilgi, alaka ve destekleri için ne kadar teşekkür etsek azdır. Belediye Başkanımız Sayın Serkan Acar’a ve ekibine şükranlarımı sunuyorum” dedi.

BAŞKAN SERKAN ACAR; “HELVACI, KADİM MEDENİYETİMİZİN DEĞERLERİNİN YAŞATILDIĞI KADİM BİR MAHALLEMİZDİR”
“Aliağamızın tüm mahallelerinde olduğu gibi tarihi ve kültürel mirasın korunması, yaşatılması ve geleceğe aktarılması için yoğun bir çaba içindeyiz. Helvacı, kökleri binlerce yıllık geçmişe dayanan kadim medeniyetimizin tüm değerleriyle yaşatıldığı kadim bir mahallemiz, beldemizdir” diyen Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Medeniyetleri inkişaf ettiren, inşa eden insandır, yaşatanlar da insandır. Binlerce yıllık kültür ve uygarlık birikiminin izleri bulunan Helvacı’da, Helvacı kiliminin deseninden, binlerce yıldır süren gelenek ve göreneklere, yeme-içme kültüründen, düğünlere, nişanlara, vatan için can veren şehitlerimize, gazilerimize, bizi biz yapan manilerden, masallara, unutulmaz hatıralara, kahramanlık destanlarımıza kadar ne varsa hatırlamak, kayıt altına almak ve yarınlara taşımak için hemşerilerimizle birlikte aynı şevk ve heyecanla çalışmaya devam edeceğiz. Aliağa Kent Kitaplığı’mızın 18. yayını olan “Helvacı: Coğrafya, Tarih, Kültür” kitabımızın Aliağa’ya ve Helvacımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

HELVACI: COĞRAFYA, TARİH KÜLTÜR
Aliağa Belediyesi’nin yayınevi markası olan Aliağa Kent Kitaplığı tarafından yayınlanan “Helvacı: Coğrafya, Tarih, Kültür” adlı kitabın ilk bölümü bölgenin İklimden toprak yapısına, nüfus özelliklerinden ekonomik coğrafyaya kadar detaylı coğrafi özelliklerini içeriyor. Kitabın ikinci bölümünde binlerce yıllık arkeolojik ve tarihi süreç ele anılıyor. Kitabın 3. bölümünde ise kültürel miras unsurları detaylarıyla işleniyor. Sözlü kültürel miras ve tarih çalışmaları, Düğün, bayram adetleri, Geleneksel Çocuk oyunları, Helvacının yöresel tatlarına kadar Helvacı ile ilgili merak edilen birçok bilgi kitapta yerini alıyor.

DAĞITIM 15 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR
Okurlar, 15 Ağustos Pazartesi günü saat 13.30’dan itibaren dağıtıma sunulacak olan “Helvacı: Coğrafya, Tarih, Kültür” kitabını, Aliağa Belediyesi merkez hizmet binasında bulunan Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ile Aliağa Belediyesi Helvacı hizmet binasından ücretsiz olarak temin edebilirler.