ALİAĞA’DA İŞ DÜNYASINDAN ORTAK 15 TEMMUZ AÇIKLAMASI

Aliağa’da iş dünyası 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde ortak açıklama yaptı. Bildiriyi kamuoyuna duyuran Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Başkanı Adnan Saka, "Türkiye’nin sivil toplumu olarak 15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız.

Özgürses Gazetesi
10:17 -
ALİAĞA’DA İŞ DÜNYASINDAN ORTAK 15 TEMMUZ AÇIKLAMASI

Aliağa’da iş dünyası 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde ortak açıklama yaptı. Bildiriyi kamuoyuna duyuran Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Başkanı Adnan Saka, “Türkiye’nin sivil toplumu olarak 15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Ülkemizin geleceğini inşa ederken yaşadıklarımızdan aldığımız dersler bize ışık olacak” dedi.

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, “15 Temmuz’u Asla Unutmayacağız, Unutturmayacağız, Gücümüz Milli İrade, Hedef Büyük Türkiye” bildirisini, Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Ekren, Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Odası          Başkanı Salih Yiyitalp, Aliağa Ticaret Odası Meclis Başkanı Ömer Ertürk ve ilgili kurumların yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katılımıyla ortak bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu.

Tarihin en zor günlerinden biri olan 15 Temmuz’un yıldönümünün olduğunu dile getiren Başkan Saka, “15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. 15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu alçak darbenin ötesinde, bir işgal girişimiydi. 15 Temmuz, İstiklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi. O gece Fetullahçı terör örgütü, ’devleti’ ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı. Darbe girişiminin asıl amacı, ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak, Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı. Darbe teşebbüsünün nihai amacı; Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti. Allah’a şükürler olsun milletimiz, cesareti ve feraseti ile bu belayı, bu fitneyi durdurdu. Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu” dedi.

“En zor demokrasi sınavı”

Masada bulunan kuruluşlarının tamamının, ilk andan itibaren, devletin ve milletin yanında yer aldığını işaret eden Saka, “Başta cumhurbaşkanımız olmak üzere, gazi meclisimiz, başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık. Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. 15 Temmuz’da Türkiye en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla vermiştir. Demokrasimizin, hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdik. Milletimiz darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan etmiştir: ’Türkiye Cumhuriyeti devletini milletin iradesi dışındaki hiçbir güç yönetemez.’ Bu, dünyaya örnek olacak bir tavırdır” diye konuştu.

“15 Temmuz ruhu ülkemizin sigortasıdır”

Darbe girişimine karşı verilen mücadelede, 250 şehit verildiğini kaydeden Adnan Saka, “250 vatandaşımız şehit, 2 bin 301 vatandaşımız ise gazi oldu. Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır. Dünyada çok az millet, demokrasisi için bu bedeli ödeyebilir. Siyasi görüşü fark etmeksizin Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhu demokrasinin sigortasıdır. Bir daha böyle hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadele her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmelidir. Yargı kurumları, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermeli, milletimizin vicdanını rahatlatmalıdır” ifadelerine yer verdi.

“Türkiye dünyanın en zor stresinden başarıyla geçti”

15 Temmuz sonrasında da Türkiye’nin zorlu bir süreç yaşadığını aktaran Saka, “FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttü. Ekonomimiz de bu saldırıdan olumsuz etkilendi. Allah’a şükür, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık. Hükümetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlem ve yaptığı reformlarla hızla toparlandık. Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyümeyi yakaladık. İstihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk 6 ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık. İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık. Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık. Çok açık ifade ediyoruz ki Türkiye, dünyanın en zor stres testinden başarı ile çıkmıştır. Emin olun bizim son bir yılda yaşadıklarımızı başka bir ülke yaşasaydı bir daha ayağa kalkamazdı. Ama biz dimdik ayaktayız. Böyle bir coğrafyada, en zor koşullar altında hiç kimsenin yapamayacağını yaptık” dedi.

“Yeni rekorlar kırmalıyız”

Türkiye’nin yapacak çok işi, büyük hedefleri olduğunun altını çizen Saka, “15 Temmuz sonrası toparlanma sürecini tamamladık. Şimdi yeni bir atılım sürecini başlatmamız gerekiyor. Ayağımızdaki prangayı çözdük, şimdi koşma zamanı. Büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmalıyız. Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arttırmalı, demokratik kazanımlarımızı güçlendirerek daha ileriye taşımalıyız. Bütün bunlar için ortak akılla ve istişare içinde, yeni bir reform süreci başlatmalıyız. Buradan yurt dışındaki dostlarımıza da sesleniyoruz. Aldığı yaraları saran milletimiz, bu büyük demokrasi sınavının birinci yılında bütün dostlarını yanında görmeyi arzulamaktadır. Dostlarımızı iftira kampanyalarına değil, gerçeklere kulak vermeye, buna göre tavır almaya davet ediyoruz” diye konuştu.

“15 Temmuz’u unutmayacağız”

FETÖ ile mücadelede dost ve müttefik devletlerin de desteklerini beklediklerini dile getiren Saka, “Kaynağı ne olursa olsun darbe ve terör bir insanlık suçudur. Ancak birlikte çalışırsak daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz. Bizler ülkemiz ve milletimiz için şimdi daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız. Türkiye’nin sivil toplumu olarak 15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Ülkemizin geleceğini inşa ederken yaşadıklarımızdan aldığımız dersler bize ışık olacak. Biz bu ülkenin geleceğinden umutluyuz. Gücümüz milli irade, hedefimiz büyük Türkiye” ifadelerini kullandı.