Reklam
Reklam

Ticaret Hayatındaki Sisli Hava Ortadan Kalkıyor

14 Nisan 2014
Ticaret Hayatındaki Sisli Hava Ortadan Kalkıyor
Reklam

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Kredi Kayıt Bürosu (KKB) arasında imzalanan protokol kapsamında Aliağa Ticaret Odası (ALTO) bünyesinde Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kuruldu. Şirketler ve firmalar bu sayede kendilerine ait “Çek ve Risk Raporlarını” görebilecek ve istedikleri takdirde bunları üçüncü kişilerle paylaşabilecek.
ALTO bünyesinde kurulan Kredi Kayıt Bürosu ile ilgili açıklama yapan ALTO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, bu oluşum sayesinde şirketler ve firmaların artık çek veya senet alacağı tüccarların sicilini anında görebileceğini ve bu durumun ekonomi ve ticaret hayatına önemli katkılarının olacağının altını çizdi.
Çek Numarasıyla da Sorgulama Yapılabilecek
Çek raporlarının internet ortamında görülebilmesiyle ticarette var olan bulanıklığın ortadan kalkacağını belirten Başkan Saka, Kredi Kayıt Bürosu hakkında detaylı bilgi verdi. Başkan Saka: “Günümüz ticaret hayatında karşılıksız çek, şirketler için önemli bir problem durumunda. Bu problemi aşmak amacıyla TOBB ve KKB arasında bir protokol imzalandı. İmzalanan protokol kapsamında Odamız ile TOBB arasında bir sözleşme gerçekleştirilerek Odamız bünyesinde Kredi Kayıt Bürosu kurulmuştur. Böylece artık şirketler ve firmalar KKB’ye kayıt yaptırabileceklerdir” dedi.
Başkan Adnan Saka, “Şirketler öncelikle Kredi Kayıt Bürosu web sayfasına (www.kkb.com.tr) girip başvuru formunu dolduracaklar ve bu formdaki bilgilere istinaden sözleşme hazırlayıp web sayfasının çıktısını alarak odamıza müracaat edeceklerdir. Hazırlanan sözleşme oda yetkilisi tarafından kontrol edilerek, bilgilerin doğruluğundan sonra KKB’ye kayıt yapılacaktır. Odamız; bu imzaları (imza sirküleri üzerinden) ve sözleşmeyi, imzalayanların buna yetkili olduklarını (ticaret sicil gazetesi üzerinden) kontrol ettikten sonra, bu sözleşmenin uygun olduğunu elektronik ortamda KKB’ye teyit edecek ve KKB tarafından firma yetkilisine kullanıcı kodu ve şifreleri verilecektir” diyerek başvuru süreci hakkında bilgilendirdi.
Şirketlerin Pozitif Sicili de Artık Görülebilecek
Konuşmasının devamında Başkan Saka, “Uygulamaya geçilen bu sistem sayesinde şirketler, Çek Raporu’na, çek veya poliçeyi düzenleyen gerçek ya da tüzel kişinin geçmiş pozitif ve negatif çek performansına, 2007 sonrası pozitif çek bilgileri ve 2009 sonrası negatif çek bilgilerine, ödenen ve ödenmeyen tüm çeklere, ilk ve son karşılıksız çıkan çeklere, ödenen ve yazılan son çekin bilgilerine ve Risk Raporu’na ulaşabilecekler” diye konuştu.

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.