CHP ALİAĞA KADIN KOLLARINDAN AÇIKLAMA! “İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KALACAK, SİZ GİDECEKSİNİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Aliağa İlçe Kadın Kolları, tüm yurtta eş zamanlı olarak okunan basın bildirisiyle İstanbul Sözleşmesi’ni savundu. Konuyla ilgili basın açıklamasını okuyan CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Güneş Ataş, “İstanbul Sözleşmesi kalacak! Siz gideceksiniz!” dedi.

Özgürses Gazetesi
10:18 -
Abone ol
CHP ALİAĞA KADIN KOLLARINDAN AÇIKLAMA! “İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KALACAK, SİZ GİDECEKSİNİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Aliağa İlçe Kadın Kolları, tüm yurtta eş zamanlı olarak okunan basın bildirisiyle İstanbul Sözleşmesi’ni savundu. Konuyla ilgili basın açıklamasını okuyan CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Güneş Ataş, “İstanbul Sözleşmesi kalacak! Siz gideceksiniz!” dedi.

CHP Aliağa Kadın Kolları İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını bildiren bir basın açıklaması gerçekleştirdi. CHP Aliağa İlçe Binasında yapılan basın açıklamasında CHP İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan ile CHP İlçe Kadın Kolları yöneticileri hazır bulundu. Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele tedbirleri kapsamında kısıtlı katılımla gerçekleşen toplantıda “İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgimizdir” başlıklı bildiriyi CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Güneş Ataş okudu.

“İstanbul Sözleşmesi neden biz kadınlar için çok önemli?”

İstanbul sözleşmesi üzerinden kadınlara yönelik başlatılan sistematik saldırıların arttığı ve Cumhuriyetin ilanından bu yana kadınların elde ettiği hakların ellerinden alınmak istendiğine dikkat çeken Güneş Ataş, “Ülkemizde, kadınların hakları ne yazık ki uzun yıllardır yalnızca kağıt üzerinde var. Biz kadınlar elde ettiğimiz haklarımızı bugün hayatın her alanında yaşamak istiyoruz. Erkek egemen iktidar ise hukuken kazanılmış haklarımızı gasp ettiği yetmiyormuş gibi, şimdi de bu hakları tamamen ortadan kaldırmak istiyor. 2011 yılında imzalanan ve kadına yönelik şiddete karşı devletin atması gereken adımları temel alan İstanbul Sözleşmesi, bugün uygulanıyor olsa birçok kız kardeşimiz yaşıyor olacaktı. Birçok kadın evde ekonomik şiddet görmeyecekti; psikolojik şiddete uğrayıp susmayacaktı ve hatta bu yüzden hayatına son vermeyecekti. İstanbul Sözleşmesi’nin neden biz kadınlar için çok önemli olduğunu kavrayabilmek için öncelikle bu sözleşmenin ne olup ne olmadığını bizi dinleyen tüm kadınların ve erkeklerin çok iyi anlaması ve çevresindekilere anlatması gerekiyor. İstanbul Sözleşmesi, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddete karşı devletin yapması gerekenleri içeren hukuki bir belgedir.” İfadelerini kullandı.

“İstanbul Sözleşmesi evde şiddetin önlenmesini amaçlayan hukuki bir belgedir”

İstanbul Sözleşmesi’nin 4 temel hedefi olduğunu belirterek sözlerine devam eden Ataş, “Birincisi; kadına karşı şiddetin önlenmesi için devletin tedbirler alması gerektiğine işaret etmektedir. İkincisi; eğer kadına karşı şiddet hala devam ediyorsa, kadın-erkek eşitsizliği sürüyorsa devletin kadınların hayatını korumak için etkin adımlar atmasını istemektedir. Devlete “6284 sayılı kanunu uygula, kadınları aktif ve etkin koru” demektedir. Üçüncü adımda ise şiddet önlenemediyse, kadınlara zarar veren erkeklerin adil yargılanması ve cezalandırılması gerektiğini vurgulamaktadır. Devlete “Etkin ceza sistemi uygula, adaleti sağla” demektedir. Dördüncü ve son adımda ise Sözleşme devlete kadınların daha güçlü bireyler olabilmesi, hayatın her alanında yer alabilmesi için çalışmalar yapması gerektiğini işaret etmektedir. Özetle; İstanbul Sözleşmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını öngören ve kadına karşı sokakta ya da evde şiddetin önlenmesini amaçlayan hukuki bir belgedir ve Türkiye Cumhuriyeti de altına imza attığı bu sözleşmenin gereklerini yapmak zorundadır. Birilerinin iddia ettiği gibi İstanbul Sözleşmesi yuva yıkmıyor. Sözleşme, bir ailede şiddet gören kadın varsa erkeğin cezalandırılması gerektiğini söylüyor. Hiçbir dine ya da kültüre aykırı kurallardan bahsetmiyor; çünkü tüm kadınların şiddetten korunmasını amaçlıyor.” dedi

“Sözleşme toplumu cinsiyetsizleştirmiyor”

Sözleşmenin detaylarından bahsederek sözlerine devam eden Ataş, “Sözleşme; kadınların beyanı nedeniyle erkekleri delilsiz olarak cezalandırmıyor. Sözleşmeye göre kadının beyanıyla yalnızca kadın için acil koruma tedbirleri alınması öngörülüyor. Türkiye’de boşanmalar aile içi şiddet ya da anlaşmazlık nedeniyle gerçekleşiyor; yine birilerinin iddia ettiği gibi İstanbul Sözleşmesi’nde boşanma kavramının geçtiği ya da ima edildiği tek bir satır yok. Sözleşme toplumu cinsiyetsizleştirmiyor; aksine hiç kimsenin cinsiyetinden ötürü ikinci sınıf insan muamelesi görmemesini teminat altına alıyor. Erkekler, İstanbul Sözleşmesi’nden rahatsız değil; eşine, sevgilisine ya da hiç tanımadığı bir kadına şiddet uygulayan, katleden, tacizci, tecavüzcü erkekler rahatsız. Kısacası; İstanbul Sözleşmesi, rengi, dili, dini, kılık kıyafeti, dünya görüşü ne olursa olsun tüm kadınların şiddet görmemesi için var. Kadınların erkeklerle aynı haklara sahip olabilmesi için var.” şeklinde konuştu.

“Kazanan mutlaka biz olacağız”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak sözleşmenin uygulanması için gereken neyse yapmaya hazır olduklarını belirterek sözlerine devam eden CHP Aliağa Kadın Kolları Başkanı Güneş Ataş, “Demokrasiyi ortadan kaldırmak isteyen, Cumhuriyet değerlerine savaş açan bu erkek egemen iktidara karşı mücadelemiz artarak devam edecek ve kazanan mutlaka biz olacağız. Kadın mücadelesi yalnızca kadınların da mücadelesi değil. İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak ve uygulanmasını talep etmek, kadınlar kadar erkeklerinde içinde yer alması gereken bir adalet ve insan hakkı mücadelesidir. İstanbul Sözleşmesi’nin öngördüğü haklar, en temel insan haklarıdır ve insan hakları asla tartışmaya açılamaz. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, ülkemizde tüm kadınlar haklarını tek tek öğrenip savunana kadar sokak sokak gezeceğiz, anlatacağız, dertleşeceğiz. Haklarımızdan asla geri adım atmayacağız. Kadınların ölmeyeceği, öldürülmeyeceği; hayatın her alanında daha fazla yer alacağı bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz. Bugün neredeyse her gün bir kadının öldürüldüğü, tacize, tecavüze ya da farklı şiddet türlerine maruz kaldığı ülkemizde İstanbul Sözleşmesi, bizim kırmızı çizgimizdir. Bu çizgiyi aşanı, Sözleşme’yi uygulamak yerine kaldırmak isteyenlere oturdukları koltukları dar edeceğiz. Cesaret biziz, azim biziz, emek biziz, mücadele biziz. Biz kadınlarız; biz her iki kişiden biriyiz. Bu ülkenin onurlu ve mutlu yarınlarının yükseleceği eller, bizim ellerimiz. İstanbul Sözleşmesi kalacak! Siz gideceksiniz!” dedi.