AV YASAĞI BALIK FİYATLARINI ETKİLEDİ

AV YASAĞINA DİKKAT..

Özgürses Gazetesi
06:48 -
AV YASAĞI BALIK FİYATLARINI ETKİLEDİ

AV YASAĞINA DİKKAT…!
S.S. Foça Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ceyhan Çetin “ Denetimler artırılmalı “
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, tüm denizlerde; 15 Nisan 2014 tarihi itibariyle trol ve gırgır ağları ile avcılık yapan balıkçılar için genel av yasağı başlayacağını açıkladı. 15 Nisan’dan itibaren, isteyen balıkçılar karasuların bitişiğindeki uluslararası sularda ve su ürünleri avcılık tebliği ile getirilen düzenlemelere uyulması şartıyla uzatma ağlarıyla su ürünleri avcılığı yapabilecek.

Trol ve gırgır ile balık avcığının beş aylık yasak dönemine girmesi nedeniyle tezgahlarda balık azalınca fiyatlar da fırladı. Balıkçılara göre, önümüzdeki haftalar da fiyat artışı sürecek. Foça balık halinde Balık fiyatları yüzde 50 ile 75 arasında artış gösterdi.
SS Foça Merkez Su ürünleri kooperatif başkanı Ceyhan Çetin 15 Nisan – 15 Eylül Tarihlerinde başlayacak olan Balık Av yasağını değerlendirdi.
Av yasakları başlaması ile balık fiyatlarının artacağını anlatan Çetin örnek olarak kışın 5 TL olan sardalyanın 7,5 TL , 5 TL olan Hamsinin 10 TL olduğunu fiyatların daha da artacağını vurguladı.
Çetin” Balık fiyatlarının yüzde yüz artacak her yıl balık üretimi azalıyor , daha sıkı denetimler yapılmalı. Komşu ülkeler av yasağında olmadıkları için bizim sularımıza kadar girip yumurtlama yapan bizim karasularındaki balıkları da tutuyorlar sıkı denetim yapılması şart. Balık fiyatlarının arttığı şu günlerde kültür balıklarının fiyatları sabit kalıyor. Foça’da 12 ay taze balık yeme olanağı var “ dedi