ALTO’DAN KURUMSALLAŞMA EĞİTİMİ

Aliağa Ticaret Odası (ALTO), eğitim faaliyetleri kapsamında Aliağa’da kamyon şoförlüğü, servis minibüs şoförlüğü alanında ve lojistik sektöründe faaliyet gösteren ilgili firma ve kooperatiflerin yöneticilerine yönelik “Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma” eğitimi düzenledi. Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Seminer Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, ABİGEM eğitmenlerinden Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim üyesi Doç.

Özgürses Gazetesi
01:07 -
Abone ol
ALTO’DAN KURUMSALLAŞMA EĞİTİMİ

Aliağa Ticaret Odası (ALTO), eğitim faaliyetleri kapsamında Aliağa’da kamyon şoförlüğü, servis minibüs şoförlüğü alanında ve lojistik sektöründe faaliyet gösteren ilgili firma ve kooperatiflerin yöneticilerine yönelik “Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma” eğitimi düzenledi.

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Seminer Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, ABİGEM eğitmenlerinden Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Ufuk Tutan, aile şirketlerinde kurumsal yönetim organizasyonunun sağlanması noktasında izlenilmesi gereken adımlar ile ilgili eğitim gerçekleştirdi. Tutan yaptığı sunumda, aile bireylerinden oluşan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler ile kooperatiflerin kurumsallaşması noktasında, hangi süreçlerden geçmeleri gerektiği ile ilgili bilgiler verdi.

BAŞARIDA DEVAMLILIK İÇİN KURUMSALLAŞMA ŞART

Toplantının açış konuşmasını yapan Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, hassas dengelerde yürüyen günümüz ekonomik dünyasının kurumsallaşmayı ve profesyonelleşmeyi gerekli kıldığını söyledi. Özellikle taşımacılık ve lojistik sektörlerinde faaliyet gösteren şahıs, firma ve kooperatiflerin değişim gösteren piyasa şartlarına kendilerini hazırlamaları gerektiğini belirten Başkan Saka şunları söyledi: “Artık günümüzde işletmeler yolcu ve yük nakliyeleri için çalışacakları firma ve kooperatiflerden taahhüt ve teminat istiyorlar. İlçemizde bu konularda faaliyet gösteren şahıs, firma ve kooperatiflerin hepsinin bu şartları sağlaması gerekiyor. Başarıda devamlılık kendimizi günün şartlarına uyumlu hale getirdiğimizde geliyor. Ben buradan bu sektörlerde faaliyet gösteren herkesi kendilerini gelece hazırlamalarını ve kurumsallaşmaya davet ediyorum.”

KOBİLERDE HIZLI KARAR AVANTAJ

Küçük Ölçekli İşletmelerin daha az çalışanı olduğu için şirket sahip veya sahiplerinin, personeller ile daha kolay iletişim kurulabileceğinin altını çizen Tutan, yatırımların Küçük Ölçekli İşletmelerde daha ekonomik olduğunu kaydetti. Ayrıca Küçük Ölçekli İşletmelerin, personel azlığının avantajı ile daha hızlı karar alabildiklerini söyledi.

KURUMSALLAŞMADA İLK ADIM VİZYON

Küçük Ölçekli İşletmelerin kurumsallaşma sürecinin vizyon ile başladığına dikkat çeken Tutan, amaç ve hedeflerin yazılı olarak belirtilmesinin önemli olduğunu söyleyerek, bu hedefler doğrultusunda 5 yıllık strateji planı hazırlandığı takdirde amaca yönelik çalışmaların faydalı olacağını ifade etti. İşe alınacak personellerin doğru pozisyonlara yerleştirilmesinin ve personellere verilecek olan yetkilerin, sınırlarının belirlenmesinin şirketin uzun soluklu olması dahilinde önemli bir yer tuttuğunu kaydetti.

WEB SİTESİ OLMAZSA OLMAZ

Tutan, “Aile şirketlerinde çalışan aile bireylerinin teknik kapasitelerinin yeterli olmasının, şirketin teknolojik anlamda diğer şirketlerden geri kalmaması noktasında önemlidir. Bu yüzden çalışanlar, eksik kaldıkları konular ile ilgili eğitimlere mutlaka katılmalıdır. Ayrıca şirketin mutlaka kültür ve değerlerini anlatabileceği bir web sitesi kurulması gerekmektedir. Bu sayede tüm dünyaya, hem vizyonunuzu hem de ürünlerinizi gösterme şansına sahip olabilirsiniz.” dedi.

KOOPERATİFLER BİRLİKTE HAREKET EDEBİLMELİ

Kamyon sahibi olan kooperatiflerin ortak hareket ederek akaryakıt firmaları ile anlaşmaları durumunda sahada olan rekabetlerini sürdürebileceklerini dile getiren Tutan, aynı zamanda bu işbirliği sayesinde firmaların uzun vadeli kâra geçebileceklerini ifade etti.

GEREKSİZ YATIRIMLAR İFLASA SÜRÜKLER

Tutan, Küçük Ölçekli İşletmeler ve kooperatiflerin; ekonomik olarak daha iyi olacakları düşüncesi ile gereksiz yatırımlar yapabildiğini, bunun sonucunda da şirketlerini zor duruma soktuklarını belirtti.