İzmir Marina kentin denizle ilişkisini güçlendiriyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yenileyerek kentin hizmetine sunduğu İzmir Marina, yat turizmine ivme kazandırırken İzmir’deki çocuk ve gençleri de su sporlarıyla buluşturuyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ...

Özgürses Gazetesi
12:21 -
Abone ol
İzmir Marina kentin denizle ilişkisini güçlendiriyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yenileyerek kentin hizmetine sunduğu İzmir Marina, yat turizmine ivme kazandırırken İzmir’deki çocuk ve gençleri de su sporlarıyla buluşturuyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmirlileri denizle buluşturma vizyonuyla Haziran 2020’de Büyükşehir Belediyesi tarafından devralınarak baştan sona yenilenen İzmir Marina, kentlilerin yeni gözde mekanı oldu. 19 Mayıs’ta hizmete açılan ve İZDENİZ Genel Müdürlüğü tarafından işletilen Üçkuyular’daki İzmir Marina, Körfez’deki tek marina olma özelliğiyle tekne sahiplerinin de tercihi haline geldi. Denizcilik Eğitim Merkezi ile çocuk ve gençleri su sporlarıyla buluşturan marina, Körfez manzarasının ve gün batımının tadını çıkarmak isteyenleri de “Nefes” adlı restoranında ağırlıyor.

“Şehir dışından gelen misafirlerin de tercih noktası”
Yoğun talep gördüklerini dile getiren İzmir Marina İşletme Müdürü Arda Erdoğan, “İzmir Körfezi’ndeki tek marina. Dört yolun birleştiği bir noktada bulunuyor. Metro, tramvay, sahil yolu, otoyol, iskele, aktarma merkezi ve ilçe terminali ile aynı eksende. Marina sadece İzmirlilerin değil şehir dışından gelen misafirlerimizin de tercih noktası oldu. Fiyatlarımız diğer marinalara göre çok daha uygun ve hizmet kalitemiz en üst noktada” dedi.

“Artık daha mutluyuz”
2002’den bu yana Körfez’de yelken ve yatçılık eğitimleri veren One Yacht Eğitim Koordinatörü Sinem Özgönenç ise “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin marinayı devralması, aynı dili konuşuyor olmamız bakımından bizi oldukça mutlu etti. Sorunlarımızı, ihtiyaçlarımızı çok rahatlıkla anlatabiliyoruz ve çözüme ulaştırabiliyoruz. Üçkuyular’da yer alması nedeniyle kursiyerlerimiz de rahatça ulaşabiliyor. İlk defa bu yıl marina kapsamlı ve donanımlı bir yer oldu. Marinanın yeme-içme, internet, tuvalet gibi pek çok imkânı sayesinde artık daha rahat ve mutluyuz” şeklinde konuştu.

Denizcilik Eğitim Merkezi’nde çocuklar denizle tanışıyor

İzmir Marina’da Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Denizcilik Eğitim Merkezi’nde ise Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen uygulamalı eğitim programları var. Tesis içerisinde yenilenen havuz ile çocuklar yüzme dersi alma imkânı buluyor. Yüzmenin yanı sıra 7 ile 15 yaş arası çocuk ve gençler kano ve yelken başta olmak üzere deniz sporlarıyla buluşturuluyor.

Palamar hizmetinden yatçı ambarlarına…
İzmirlilerin denize ve denizciliğe ilgisini arttıran İzmir Marina’da su, elektrik, telefon ve internet erişimi, katı ve sıvı atık toplama istasyonu, çamaşırhane, ücretsiz araç parkı, dalgıç hizmeti, 24 saat güvenlik, duş/tuvalet imkânları, palamar ve alt yıkama hizmeti bulunuyor. Marinada ayrıca market, yatçı ambarları, bakım ve onarım hizmetleri ile acente hizmetleri de sunuluyor.