FOÇA’NIN KURTULUŞ GÜNÜ BÜYÜK COŞKUYLA KUTLANDI

Pazar akşamı Yenifoça’daki fener alayının ardından ‘Fondip’ ve pazartesi günü Foça’daki fener alayının ardından ‘Selin’ konserleri kutlamalara katılan vatandaşlara keyifli anlar yaşattı. 11 Eylül Pazartesi günü Cumhuriyet...

Özgürses Gazetesi
06:48 -
Abone ol
FOÇA’NIN KURTULUŞ GÜNÜ BÜYÜK COŞKUYLA KUTLANDI

Pazar akşamı Yenifoça’daki fener alayının ardından ‘Fondip’ ve pazartesi günü Foça’daki fener alayının ardından ‘Selin’ konserleri kutlamalara katılan vatandaşlara keyifli anlar yaşattı.

11 Eylül Pazartesi günü Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına saygı çelenklerinin ardından sunulmasının ardından resmi kutlama programı gerçekleştirildi. Öğrenciler tarafından şiirler okundu, halk oyunu ve dans gösterileri sahnelendi.

Atatürk’ün aydınlık yolundayız

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, 11 Eylül Foça’nın Kurtuluşunun 101. yıl dönümü konuşmasında, ‘‘Sizlerle birlikte, Foça’nın 101. Kurtuluş yıl dönümünü kutlamaktan onur ve mutluluk duyuyorum. Birinci Dünya Savaşı’ndaki büyük kayıpların ardından işgalcilerin Anadolu’yu sarmalayan kolları Türk Milletinin özgürlüğüne doğru ilerliyordu. Gözlerinde bağımsızlık kıvılcımları yanan Mustafa Kemal, milletin azim ve kararlılığını Sivas’tan Erzurum’a, oradan Samsun’a büyüterek taşıyordu. Milli Mücadelenin başlamasının ardından Zafer benimdir diyenlerin bağımsızlık güneşi, İzmir’de çoktan doğmaya başlamıştı. İzmir’in kurtuluş günü, Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesini kazandığı gündür. 9 Eylül’den sonra 11 Eylül 1922’de Cumhuriyet’in, demokrasinin ve laikliğin en güzel yaşandığı yer olan Foça’mızın Kurtuluş günü bir kere daha kutlu olsun. Bize düşen görev Foça’nın daha aydınlık ve başarılı bir geleceğe ilerlemesini sağlamaktır. Kurtuluşun ikinci yüz yılında Atatürk’ün Yurtta Barış Dünya’da Barış sözünden yola çıkarak Foçalılar olarak; iyi örnekler sunmaya devam ediyoruz. Barışın ve iyimserliğin hüküm sürdüğü bir gelecek inşa etmek umuduyla Foçalıların kurduğu ve kardeş kentlerimiz arasında yer alan Fransa, İtalya ve Yunanistan’daki konuklarımızla saygı ve misafirlik çemberi için buluşmaya devam ediyoruz. Amacımız, Atatürk’ün aydınlık yolunda durmadan ilerlemektir. Kıymetli Foçalılar İzmir’in ve Foça’nın dağlarında çiçekler açtıran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, saygılarımı sunuyorum’ ’dedi.