ALTO’YA GİRİŞLERDE HES KODU İLE KONTROL SİSTEMİ UYGULANACAK

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışanlar ve ziyaretçi girişlerinde uygulamaya başlanan HES kodu bildirme ve sorgulama zorunluluğu Aliağa Ticaret Odası tarafından da uygulanmaya başlayacak. İzmir Valiliği’nin, kamu binalarına girişte tüm vatandaşlardan Hayat Eve Sığar (HES) kodu istenmesi yönündeki kararının ardından çalışmalara başlayan Aliağa Ticaret Odası, hizmet binasında HES kodu bildirme ve sorgulama zorunluluğu uygulamasına geçiyor.

Özgürses Gazetesi
02:28 -
Abone ol
ALTO’YA GİRİŞLERDE HES KODU İLE KONTROL SİSTEMİ UYGULANACAK

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışanlar ve ziyaretçi girişlerinde uygulamaya başlanan HES kodu bildirme ve sorgulama zorunluluğu Aliağa Ticaret Odası tarafından da uygulanmaya başlayacak.

İzmir Valiliği’nin, kamu binalarına girişte tüm vatandaşlardan Hayat Eve Sığar (HES) kodu istenmesi yönündeki kararının ardından çalışmalara başlayan Aliağa Ticaret Odası, hizmet binasında HES kodu bildirme ve sorgulama zorunluluğu uygulamasına geçiyor. Vatandaşlar 14 Eylül 2020 Pazartesi gününden itibaren HES kodu ile Aliağa Ticaret Odası hizmet binasına giriş yapabilecek.

HES Kodu Nasıl Alınır?

1- “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden,

“HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir.

“HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

2- SMS yöntemi ile

HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve “Paylaşım Süresi” gün sayısı olarak yazılır  ve 2023’e SMS olarak gönderilir. Sistem üzerinden geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir.

3-  e-Devlet sistemi üzerinden

e-Devlet sistemi üzerinden, “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğini seçip “Yeni Hes Kodu” butonuna tıklayarak HES kodunuzu alabilirsiniz.

HES kodu ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki linki tıklayabilirisiniz.

https://heskod.saglik.gov.tr/hes.html