ALİAĞA’DA KURBAN PAZARI KURULDU

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle İzmir’in Aliağa ilçesinde kurban pazarı kuruldu. Aliağa Belediyesi, bu yıl 1-4 Eylül tarihleri arasında kutlanacak Kurban Bayramı öncesi Güzelhisar köyü yolu üzeri eski cezaevi arkasında bulunan 2 Bin 500 metrekarelik kurban satış alanını kurban pazarı esnafının hizmetine sunarak ilçedeki satıcı ve alıcıları buluşturuyor.

Özgürses Gazetesi
03:16 -
ALİAĞA’DA KURBAN PAZARI KURULDU

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle İzmir’in Aliağa ilçesinde kurban pazarı kuruldu.

Aliağa Belediyesi, bu yıl 1-4 Eylül tarihleri arasında kutlanacak Kurban Bayramı öncesi Güzelhisar köyü yolu üzeri eski cezaevi arkasında bulunan 2 Bin 500 metrekarelik kurban satış alanını kurban pazarı esnafının hizmetine sunarak ilçedeki satıcı ve alıcıları buluşturuyor.

Büyük ve küçükbaş kurbanlıkların yer aldığı pazarda satış yapmak isteyen kişilerin işletme belgesi, satışa sunacakları hayvanların kulak küpeleri, onaylı pasaportları, aşı kayıtları, gebelik kontrol raporları gibi belgelerinin olması gerekiyor.

Kurban satıcısı Ercan Adıgüzel, kurban pazarındaki küçükbaş kurbanlık fiyatlarının 700-950 lira arasında değiştiğini, büyükbaş fiyatlarının ise 7 bin liradan başlayarak kilosuna ve cinsine göre 16 bin liraya kadar çıktığını belirtti. Şuan için satışların durgun olduğunu da ifade eden Adıgüzel, “Kurbanlık fiyatları geçen yıla göre aynıdır diyebiliriz. Geçen yıla göre çok büyük farklar yok. Bayram yaklaştıkça alıcı sayısı da artacaktır. Kurban pazarı esnafı olarak bayram süresince burada olacağız” dedi.

1 TON 150 KİLOLUK ‘AĞRI GÜLÜ’ ALICINI BEKLİYOR

Aliağa hayvan pazarının şuandaki en iri hayvanı ise 1 ton 150 kiloluk ‘Ağrı Gülü’ isimli dana. Ağrı’dan getirilen simental cinsi dev dana 16 bin liraya satışa çıkartıldı. Satıcısı Özgür Polatlı, simental cinsi dana diğer cinslere göre daha fazla et veriyor. Bu cinslerde kemik oranı az et oranı daha fazladır. ‘Ağrı Gülü’nü alacak olan kişi çok memnun kalacaktır” dedi.