Hem yazar hem öğretmen

İZELMAN Anaokulu öğretmenlerinden çocuklar için hikaye kitapları Yirmi yıllık anaokulu işletmeciliği deneyimini yayıncılığa taşıyan İZELMAN Anaokulu, öğretmenlerinin yazdıkları çocuk kitaplarıyla fark yaratıyor. İkinci baskıs...

Özgürses Gazetesi
09:25 -
Abone ol
Hem yazar hem öğretmen

İZELMAN Anaokulu öğretmenlerinden çocuklar için hikaye kitapları
Yirmi yıllık anaokulu işletmeciliği deneyimini yayıncılığa taşıyan İZELMAN Anaokulu, öğretmenlerinin yazdıkları çocuk kitaplarıyla fark yaratıyor. İkinci baskısı yayımlanan kitaplarda pedagojik olarak yaş gruplarına uygunluğa, evrensel ve cinsiyetsiz dil kullanımına ve Atatürk değerlerine bağlılığa dikkat ediliyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deneyimli öğretmenlerinin öğrencileri için yazdığı hikaye kitapları ikinci baskısını yaparak toplan 53 bin nüshaya ulaştı. İZELMAN Anaokulları Yayınları tarafından yayımlanan çocuk kitaplarında pedagojik olarak yaş gruplarına uygunluğa, evrensel ve cinsiyetsiz dil kullanımına ve Atatürk değerlerine bağlılığa dikkat ediliyor. Kitaplar merak uyandırmayı ve sorgulamaya yönlendirmeyi amaçlıyor.
Pandemiyle gelen yayıncılık
Pandemiyle yayıncılık sertifikasına kavuştuklarını ve toplam 16 çocuk kitabı yayınladıklarını belirten Psikolog İnci Becerik, “İZELMAN Anaokulları olarak pandemide de öğrencilerimizle birlikte diyaloğumuzu sürdürmek istedik. Kendilerini o dönemde yalnız hissetmemelerini istedik. Hem kurum kültürünü geliştirmeyi hem de kitaplarda İzmir kentli bilincini oluşturmayı hedefliyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in vizyonunda da öğrencilerimizi hem dünya insanı yapmak hem de İzmir kentli kültürüyle yetiştirmek vardı. Biz de buradan yola çıkarak kendi öğretmenlerimizin yazdığı kitapları kriterlerimize göre bir süzgece tabi tuttuk” şeklinde konuştu.
Bilgiyi arayan meraklı çocuklar yetiştirmek istiyoruz
İzmirlilerin kitaba ilgisinden mutlu olduklarını ifade eden Psikolog Becerik, “Bir tane daha kitabımız bu hafta elimize ulaşacak ve 17 kitabımız yayımlanmış olacak. Bunun haricinde 5 kitabımız hazırlık aşamasında. Üretime kesintisiz olarak devam ediyoruz. Benim de basılan kitaplar arasında yazdığım iki kitap bulunmakta ‘Kahkahacı Pelikan’ ve ‘Ekin’in Karakılçık Buğdayı’. Kahkahacı Pelikan 3-4 yaş gurubu öğrencilerimiz için sadece kitabı okuyup geçeceği değil çocuğu soru cevap yöntemini kullanarak kitabın içerisine dahil eden bir kitap ve tasarımına bakıldığında da Karşıyaka Sahili’nde gezinti yapmaya başlanıyor. Karakılçık Buğdayı kitabında ise biz ata tohumunu merak etmesini bir tohumu çiçeklendirmeyi merak etmesini sağlıyoruz. İZELMAN A.Ş yayınlarında bilgiyi direkt vermek yerine bilgiyi arayan meraklı çocuklar oluşturmak hedefimiz var ” dedi.
26 yıllık öğretmenin gurur eseri kitapları oldu
26 yıldır İZELMAN Anaokullarında görev yapan Seyhan Yolcu Acar, “26 yıldır çok güzel bir dünya içerisindeyim, çocuklarla birlikteyim ve hiç çocukluğumu kaybetmedim. 16 yıllık bekleyişin ardından ikiz kızlarıma sahip oldum. Doğumdan sonra her gün kızlarıma kitap okuduğum için artık okuyacak kitabımız kalmadı ve farklı hikayeler yaratmaya başladım. Onların hayal güçlerinin de etkisiyle ben kitap yazmaya başladım” diye konuştu.
Başkan Tunç Soyer yolumuzu aydınlattı
Çocuklarda iyi kazanımların ve doğru davranışların oluşmasında kitapların büyük bir etkisinin olduğunu ifade eden Acar, “Çocuklar okuduğunuz kitabın karakteri oluyorlar. Doğru hikayeler yazarsak eğer biz çocukları doğru yönlendirmiş oluruz. Kızlarım Arya ve Dora ile başladı hikayemiz ama İzmir geneline yayıldı. Öğrencilerime de kitaplarımı her okuduğumda onların beğenisi beni daha çok yazmaya teşvik etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin buradaki desteği onur verici çünkü ben her zaman hikaye yazıyordum ancak kitaba dönüşmüyordu. Kalemimize ışık bulamamıştık bu ışığı bize İzmir Büyükşehir Belediyesi sundu. Verdikleri yazarlık eğitimleri sayesinde artık çocuk kitaplarını kendimize bir mesele edindik. 8-9 arkadaş bu yola girdik ve doğru kitaplar üretmeye başladık. Yayımlanan kitaplarımızın yanında basılacak bir sürü kitabımız da var. Her biri çocukların gelişimine olumlu yönde katkı sağlayacak kitaplar. Aydınlık bir yolda emin adımlarla yürüyoruz. Minik kalplere kitaplarımızla dokunmak onların ellerinden tutmak istiyoruz. Başkanımız Tunç Soyer’e yolumuzu aydınlattığı için çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Projenin bir parçası olmak gurur verici
Gürçeşme Zübeyde Hanım Anaokulu’nda görev yapan Zeynep Alak, “Okumayı, yeni hikayeler keşfetmeyi çok severim. Ben de artık bir hikaye yaratıcısıyım. Pandeminin ortaya çıkmasıyla birlikte öğrencilerimiz okula gelemedi bizler de onlardan uzak kalmak istemedik ve böyle bir fikir gelişti. Bu projenin bir parçası olmaktan son derece gururluyum. ‘Çiğdem’in Oyunu’ kitabını ben yazdım. İzmir’i anlatan bir kitap. Burada öğrencilerimiz yaşadığımız günlük hayattan esintiler okuyacak. Öğrencilerime kitabı okuduğumda çok heyecanlandılar ve hikayeyi çok sevdiler” şeklinde konuştu.
Kitapevlerinden ve Askıda Kitap’tan kitaplar satın alınabilir
İZELMAN A.Ş.’nin yayımladığı kitapları vatandaşlar online kitap satış sitelerinden ya da İzmir yerelinde bulunan kitapevlerinden ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Örnekköy’deki misafirhanesinden satın alabilir. Ayrıca bu kitapları askıya bırakarak ihtiyaç sahibi okuyuculara ulaştırmak isteyen vatandaşlarımız Bizİzmir dayanışmasının “Askıda Kitap” kısmından bu işlemi yapabilir. İZELMAN yayınları tarafından yayımlanan çocuk kitapları ise şöyle: Ekin’in Karakılçık Buğdayı, Kahkahacı Pelikan, Şarkıların Gücü, Çiğdem’in Oyunu, Poseidon Ormanda, Yıldızlı Bir Gece, Çevre Bilinci (İlkokul/Ortaokul), Yenilenebilir Enerji, Enerji Verimliliği, İklim Değişimi (İlkokul/Ortaokul), Atatürk ve Çocuk, Atatürk ve Ülkü, İzmir İlçeleri Boyama Kitabı ve Özgür’ün Mavi Rüyası.


Squarefoot Flooring | Flooring & Tile Retailer | Toronto | Mississauga