Başkan Soyer kadın belediye başkanlarıyla buluştu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentte önceki dönemlerde seçilmiş ve halen aktif görev yapan kadın belediye başkanlarıyla buluştu. Başkan Soyer, dünyada bugün yaşanan felaketlerin önlenmesinde kadın bakış açısının...

Özgürses Gazetesi
04:19 -
Abone ol
Başkan Soyer kadın belediye başkanlarıyla buluştu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentte önceki dönemlerde seçilmiş ve halen aktif görev yapan kadın belediye başkanlarıyla buluştu. Başkan Soyer, dünyada bugün yaşanan felaketlerin önlenmesinde kadın bakış açısının önemine vurgu yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentte geçmiş dönemlerde görev yapan ve bu dönem görevde olan kadın belediye başkanlarıyla bir araya geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay’ın da yer aldığı Egemenlik Evi’ndeki buluşmada kadınların seçme ve aday olma hakkına 3 Nisan 1930’da Belediye Kanunu’nun kabul edilmesiyle erişmesi gündeme geldi. Kadın belediye başkanları 3 Nisan 1930 tarihinin, unutulmaması gereken bir dönüm noktası olduğunu vurgularken altının doldurulması için hem kendilerinin hem de erkek siyasetçilerin üzerine düşen görevler olduğunu aktardı.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de, “Başımıza ne geldiyse savaş, ekonomik kriz, hepsinin sebebi bu erkek egemen toplum. Gerçekten bu hikayenin değişmesi lazım. Kadının gözüyle dünyaya bakmak gerekiyor” dedi.

Kimler katıldı?
Buluşmaya, 1992-2009 yılları arasında Seyrek Belediye Başkanlığı yapan Nurgül Uçar, 1994-1999 yılları arasında Güzelbahçe Belediye Başkanlığı yapan Hülya Yarbuz, 2014-2019 yılları arasında Konak Belediye Başkanlığı yapan Sema Pekdaş, 1999-2004 yılları arasında Karşıyaka Belediye Başkanlığı yapan Şebnem Tabak, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan katıldı.