MÜSİAD DEPREM BÖLGESİNDE KONTEYNER KENT KURUYOR

Kahramanmaraş merkezli şiddetli depremlerin ardından MÜSİAD, lojistik ve insani yardım faaliyetleriyle afet bölgesinde etkin bir şekilde rol alıyor. Afet bölgesine acil olarak temel gıda, barınma ve arama kurtarma ekipmanı sevk ettiklerini be...

Özgürses Gazetesi
05:19 -
Abone ol
MÜSİAD DEPREM BÖLGESİNDE KONTEYNER KENT KURUYOR

Kahramanmaraş merkezli şiddetli depremlerin ardından MÜSİAD, lojistik ve insani yardım faaliyetleriyle afet bölgesinde etkin bir şekilde rol alıyor. Afet bölgesine acil olarak temel gıda, barınma ve arama kurtarma ekipmanı sevk ettiklerini belirten MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD’ın depremden etkilenen vatandaşlar için Kahramanmaraş’ta konteyner kent kuracağını söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Kahramanmaraş merkezli 10 ilde büyük bir yıkıma neden olan depremlerin ardından çok kısa sürede yurt içi ve yurt dışı teşkilatlarıyla tüm gücünü afet bölgesine aktardı. MÜSİAD’dan yapılan açıklamada depremzedeler için ayni yardımlar haricinde bölgede T.C. İçişleri Bakanlığı izni ve AFAD koordinasyonunda bir de Konteyner Kent kurulacağı duyuruldu.

Depremin meydana geldiği tarihten bugüne kadar afet bölgesine 2000’den fazla sevkiyat eden MÜSİAD, 500 bin adet hazır gıda, 800 bin adet ekmek, 4 milyon 200 bin adetten fazla su, 65 bine yakın mont ve bot, 150 binden fazla battaniye ve 200 adet karavanı depremzedelerin hizmetine sundu. Yurdun dört bir yanından afet bölgesine ulaşan MÜSİAD gönüllüleri çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

“Milletimiz için Bir ve Beraberiz”

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, “MÜSİAD’ın yurt içi şubelerinde kurduğu eşleştirme koordinasyonu ve görev paylaşımları ile 10 ilde oluşturulan sahra mutfakları depremden etkilenen vatandaşlarımıza aralıksız sıcak yemek hizmeti sunuyor. Bununla birlikte gönüllü ekiplerimiz depremden etkilenen köy ve mahallelerde vatandaşlarımıza gıda ve temel ihtiyaç maddesi yardımında bulunuyor. Yurdun dört bir yanındaki tesis ve depolardan temin ettiğimiz temel gıda ve ihtiyaç maddelerini afet bölgesindeki lojistik merkezlerimizde toplayarak, ihtiyaç bölgelerine anında sevk ediyoruz. Afet bölgesinde sahra hastanesi kurmak için çalışmalara başladık.” dedi.

Yurt dışı teşkilatların da canla başla bu mücadeleye katkı verdiğini söyleyen Başkan Asmalı, dünyanın farklı noktalarında MÜSİAD şubeleri ve üyelerinin tam koordinasyon halinde hareket ettiğini vurguladı. Başkan Asmalı, yurt dışı üyelerinin katkıları ve koordinasyonunda hazırlanan jeneratör, hasta yatağı, tekerlekli sandalye, battaniye, ısıtıcı ve temel ihtiyaç malzemeleri ile dolu tır konvoylarının yurt dışındaki farklı lokasyonlardan afet bölgesine ulaştırılmak üzere yola çıktığını sözlerine ekledi.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı açıklamasında afet bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarına çok sayıda iş makinesi ile destek verdiklerini de hatırlatırken, “Gün birlik olma günüdür. Yaralarımızı birlikte saracak, beraber ayağa kalkacağız. Ülkemiz için tüm teşkilatlarımızla omuz omuzayız, milletimiz için bir ve beraberiz” dedi.

Kahramanmaraş Elbistan’da 1000 Konteyner Evlik Konteyner Kent Kuruluyor

Bununla birlikte MÜSİAD’dan yapılan açıklamada, Kahramanmaraş’ın Elbistan bölgesinde depremden etkilenen vatandaşlar için T.C. İçişleri Bakanlığı izni ve AFAD koordinasyonunda 1000 tane konteyner evi bulunan tefrişatlı Konteyner Kent kurulacağı bildirildi.

Kalıcı deprem konutlarından önce vatandaşlarımızın barınma ihtiyacının karşılanması için iki farklı odası ve mutfak ile banyosu bulunan konteyner evlerin çalışmalarına başladığını duyuran MÜSİAD, ayrı bir bağış hesabı açarak; katkıda bulunmak isteyenleri de bu bağış kampanyasına davet etti.

Açıklamada MÜSİAD, “33 yıldır olduğu gibi ‘Bir ve Beraber’ diyerek ülkemizin ihtiyaç duyduğu her yerde olmaya devam edecek; milletimizin üzüntüsünü ve sevincini birlikte paylaşacağız” denildi.

Deprem bölgesindeki kadınlar için 5000 adet hijyen seti hazırlıyor

MÜSİAD bünyesinde çalışmalarına devam eden MÜSİAD Kadın ise afet bölgesinde depremden etkilenen kadınlar için de harekete geçti.

İhtiyaç ve barınma malzemelerinin yanı sıra kadınlar için özel hijyen seti hazırlayan MÜSİAD Kadın grubu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “MÜSİAD ailemizin kıymetli hanımları ile Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem felaketi sonrası, afet bölgesindeki kadınlarımız için elzem olan 5000 adet kadın hijyen kitleri hazırlıyoruz. Her zaman ‘Bir ve Beraber’ olarak kadınlarımızın yanında olacağız ve bu zor günleri beraber atlatacağız” ifadelerine yer verdi.