GEMİSANDER B PLANI İLE ŞAHA KALKACAK

Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Başkanı Adem Şimşek 2015 yılı planlamasında AB bayraklı gemilerin Türkiye’de sökülmesi yönündeki girişimlerin sonuçlarını almaya başladıklarını söyledi. Şimşek, “2014 yılı itibarı ile geçmiş yıllara göre artış gösteren AB bayraklı gemilerin Aliağa’da sökülmesi işleminin 2015 yılının ilk çeyreğinde AB ülkeleri donanmaları envarterlerinden düşülerek hurdaya ayrılan gemilerin rotaları Türkiye’ye çevrildi.

Özgürses Gazetesi
01:09 -
GEMİSANDER B PLANI İLE ŞAHA KALKACAK

Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Başkanı Adem Şimşek 2015 yılı planlamasında AB bayraklı gemilerin Türkiye’de sökülmesi yönündeki girişimlerin sonuçlarını almaya başladıklarını söyledi.

Şimşek, “2014 yılı itibarı ile geçmiş yıllara göre artış gösteren AB bayraklı gemilerin Aliağa’da sökülmesi işleminin 2015 yılının ilk çeyreğinde AB ülkeleri donanmaları envarterlerinden düşülerek hurdaya ayrılan gemilerin rotaları Türkiye’ye çevrildi. Global krizin etkilerini bertaraf etmek için yaptığımız ikili görüşmeler çerçevesinde 2014 yılının son çeyreğinde başlayan AB bayraklı gemilerin Türkiye’de sökülmesi girişimleri 2015 yılında artarak devam edecek. Krizi aşmak için hazırladığımız B Planımızı uygulamaya başladık.  Uygulamada giderek artan ivmede başarı elde ettik. AB ülkelerinin savunma bakanlıklarından hurda savaş gemilerini almaya başladık.  Bunların içinde Hollanda’dan getirdiğimiz 7162 ldt’luk Zuıderkruıs  isimli  savaş gemisi var. üyelerimizin İngiltere donanmasına ait  3940 ldt’luk HMS MANCHESTER ve  3596 ldt’luk, HMS LİVERPOOL ve 2150 ldt’luk PLYMOUTH isimli gemiler var. Yine bir başka üyemiz  Brezilya’dan  EX.NDD RIO DE JANEIRO isimli 6800 LDT’luk  gemi getirdi ama bunlarda bizim için yeterli değil. 2015 yılının ilk çeyreğinde sonuçlanacak olan Yunanistan, Mısır, Ukrayna, İtalya, Fransa gibi ülkelerden de hurda gemi almak için çabalıyoruz. Bu doğrultuda Ön görüşmelerimiz iyi yönde sonuçlandı.

Bunun içinde Avrupa Birliği ülkelerinin savunma bakanlıklarıyla temasa geçildi ve buralardan hurda savaş gemileri alınmaya başlandı. Halen Almanya, Hollanda, İngiltere gibi ülkelerden getirilen hurda savaş gemilerinin de yine Aliağa tesislerinde sökümlerine başladık.

ŞİMŞEK, “GEMİSANDER AVRUPALI BAYRAK DEĞİŞİM UYANIĞI ARMATÖRLERİN PEŞİNDE”

Bu girişimlerimiz sektöre adeta doping etkisi yaptı. 2015 yılı ilk çeyreğinde tam kapasiteye erişme hedefimiz için gerekli anlaşmaları büyük ölçüde tamamladık.  Bazıları ile de görüşmelerimiz devam ediyor. AB bayraklı ülkelerin envanter dışına çıkarılmış Donanma gemilerinin Türkiye’ye gelmesinin ardından Bizlere gemilerini satmak istemeyen Avrupalı armatörler, gemilerdeki, AB ülkesi bayrağını bir başka ülkenin bayrağına çevirmek kolay olduğu için yine AB kriterlerine uymayan diğer 3. dünya ülkelerine gemilerini satabilirler.

ŞİMŞEK, “ORTADOĞU VE AKDENİZ FİLOLARINA DA TALİBİZ”

Bayrak değişimleri ile de mücadelemiz uluslararası boyutta devam ediyor. Geçen yıllarda Arap ülkelerinden de önemli rakamlarda hurdaya ayrılmış gemiler getirdik. Bu bölgedeki karışıklıklardan dolayı, armatörler ya korkup satmıyor, ya da gemilerini ellerinde bekletiyorlar. Bölgedeki kaotik ortamın yatışmasıyla birlikte bu bölgelerdeki gemileri de yine ülkemize getirmeye çalışacağız. Ortadoğu ve arap ülkelerinde şu anda satılmayı bekleyen 80 geminin var olduğunu biliyoruz. Bunun için de hazırlıklarımızı yapıyoruz. Önümüzdeki yıl devreye girmesini beklediğimiz Gemilerin Emniyetli ve Çevreye Uyumlu Geri Dönüşümüne ilişkin Hong Kong Uluslararası Konvansiyonuna göre, AB bayrağı taşıyan gemiler, bizim tesislerimizden başka yerde zaten sökülemeyecek. Bu da bizim için çok önemli biri adım olacak.