Aliağa’da, Beydili Kültürünü Yaşatma ve Tanıtma Derneği açıldı

Aliağa'da, Beydili Kültürünü Yaşatma ve Tanıtma Derneği törenle açıldı. Açılışa Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar , Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, Aliağa Alevi Kültür Derneği Başkanı Celal Süslü, B...

Özgürses Gazetesi
10:04 -
Abone ol
Aliağa’da, Beydili Kültürünü Yaşatma ve Tanıtma Derneği açıldı

Aliağa’da, Beydili Kültürünü Yaşatma ve Tanıtma Derneği törenle açıldı.
Açılışa Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar , Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, Aliağa Alevi Kültür Derneği Başkanı Celal Süslü, Beydili Eğitim Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Bölge Sorumlusu aynı zamanda Menderes Üniversitesi Öğretim görevlisi Derya Gürtaş Dündar, Aliağa Sivaslılar Derneği Başkanı Hamit Çelik, AK Parti İlçe Başkanı Yaşar Demir, CHP Aliağa İlçe Başkanı Ali Serçe, MHP Aliağa İlçe Teşkilat Başkanı Nuray Aydemir, DEVA Partisi Aliağa İlçe Başkanı Emre Kaya, CHP Belediye Başkan Aday Adaylarından Erol Güngör, Ümit Devran, Çağdaş Güç, Savaş Dağdeviren, Çiğdem Armutlu ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını Beydili Kültürünü Yaşatma ve Tanıtma Derneği Başkanı Salih Bakır yaptı. Dernek başkanı Salih Bakır   yaptığı konuşmada derneğin açılış amacının  Aliağa’da yaşayan Beydillileri bir çatı altında toplamak, sorunlarına çözüm üretmek olduğunu belirterek “Köyümüz isminden de anlaşılacağı üzere bir Türk boyudur. Yıllar önce Anadolu’ya gelen dedelerimiz ve ninelerimizin Sivas Hafik  ilçesine yerleşmesiyle köyümüz kurulmuştur. Son 30 yıla kadar genelde köyümüzde yer aldık ve hep beraber yaşadık. Mutluluğumuzu ve acılarımızı paylaşarak mutluluğumuzu arttırdık, acılarımızı azalttık. Bazı nedenlerden, bunların da başını çeken ekonomiden dolayı köyümüzden göçtük. Bazı yerlere taşındık. Otuz  yılı aşkın süredir Aliağa’dayız. Yıllar geçtikçe nüfuzumuz  arttı ve bu bağlamda birlik ve berberliğimizi koparmama gayretine giriştik. Hep birlikte geleneklerimize saygı duyarak, geleceğimizi şekillendirmeye gayret gösterdik. Bu amaç doğrultusunda çalışmalar gerçekleştirdik. Burası, derneğimizin amaçları doğrultusunda bir araya gelmemiz için bir yuva olacaktır. Bizler, bir oldukça güçlüyüz. Birlik ve beraberliğimiz adına dernek yerimiz bizlere hayırlı olsun. Burayı derneğimize tahsis eden başta belediye başkanımız Serkan Acar ve Aliağa belediyesine şahsım ve köylülerimizin adına teşekkür ederim” dedi.

Dernek Başkanı Salih Bakır’ın konuşmalarının ardından Adnan Menderes Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Derya Gürtaş Dündar, katılımcılara Beydili Kültürü ve Tarihi Hakkında bilgi verdi.
Konuşmaların ardından Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a destek ve katkılarından ötürü plaket takdim edildi. Başkan Serkan Acar yaptığı konuşmada “Az önce değerli hocamızın aktardığı o çok zengin kültürü yaşatmak, birlik ve beraberliğini koruyabilmek adına  ekmeğinin peşinden Aliağa’mıza  gelip yerleşen Beydilli Hemşerilerim dernekleşmişlerdir. Bugün hamdolsun değerli dernek başkanımı, yönetimini ve tüm Beydilli hemşerilerin gayretiyle Beydilli Derneğimizin binasının açılışını gerçekleştiriyoruz. Ben bu dernek binasının tüm Beydilli hemşerilerime ve Aliağa’mıza hayırlı olmasını dilerim.”

Yoğun ilginin olduğu açılışta dernek binasının açılış kurdelasını Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, CHP Aliağa İlçe Başkanı Ali Serçe birlikte kesti. Açılış sonrası katılımcılara ikramlarda bulunuldu.