ALİAĞA’ DA MANGAL KISITLAMASI

TESCİLLİ YERLER DIŞINDA MANGAL YAKILAMAYACAK İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen genelge kapsamında alan “Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak yasaktır” hükmü uyarınca, orman alanları içerisinde yetkili kurumlarca belirlenmiş tescilli piknik ve mesire alanları hariç mangal, semaver ve ateş yakılmasına müsaade edilmeyecek. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine “Ormanlık alanlarda ateş yakılmaması” konulu genelge gönderdi.

Özgürses Gazetesi
10:07 -
Abone ol
ALİAĞA’ DA MANGAL KISITLAMASI

TESCİLLİ YERLER DIŞINDA MANGAL YAKILAMAYACAK

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen genelge kapsamında alan “Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak yasaktır” hükmü uyarınca, orman alanları içerisinde yetkili kurumlarca belirlenmiş tescilli piknik ve mesire alanları hariç mangal, semaver ve ateş yakılmasına müsaade edilmeyecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine “Ormanlık alanlarda ateş yakılmaması” konulu genelge gönderdi. Genelgede doğal zenginliklerin başında gelen ormanların korunması amacıyla daha önce mevsimsel veya insani faktörlere dayalı olarak orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla valiliklerin talimatlandırıldığı hatırlatıldı. Bakanlıktan gönderilen genelgede, özellikle yaz mevsimi ve tatil sezonu olması sebebiyle vatandaşların yoğun bir şekilde mangal, semaver veya ocak yaktıkları belirtilerek bu durumun hava sıcaklığının yüksekliği ve kuru ot, çalılık miktarının artmasına bağlı olarak orman yangınlarında artışa neden olduğu açıklandı.

Artan orman yangınları ile birlikte daha önceki tedbirlere ilave yeni tedbirler alındığı belirtilen genelge kapsamında il ve ilçelerde vali ve kaymakamların başkanlığında “Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu”’nu acilen toplanacak. Komisyon, il veya ilçe sınırları içerisindeki özel mülkiyete konu araziler de dahil olmak üzere ormanlık alanların civarında yer alan ve yakınlığı nedeniyle orman yangınlarına neden olabilecek yerler için mangal, semaver, ateş yakılabilecek yerlerin ve yasak olan alanların, Orman Kanunu’nun 76. maddesinin “d” bendi göz önünde bulundurularak en geç 15 Ağustos’a kadar belirlenerek haritalandırılacak. Komisyonlar tarafından alınan karalar kamuoyuna ilan edilecek.

ORMANLARDA İZİN VERİLEN YERLER DIŞINDA ATEŞ YAKILAMAYACAK

Orman Kanununun 76’ncı maddesinde yer alan “Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak yasaktır” hükmü uyarınca, orman alanları içerisinde yetkili kurumlarca belirlenmiş tescilli piknik ve mesire alanları hariç mangal, semaver ve ateş yakılmasına müsaade edilmeyecek, avcı ve çobanların da ateş yakması önlenecek. Ayrıca ormanlık alanlarda önceden belirlenerek ilan edilen kamp yerleri hariç ormanlık alanlar ile ormanlık alanların civarında izin verilen yerlerde 31 Ekim 2020 tarihine kadar mangal, semaver ve ateş yakılmasına saat 20.00’den sonra müsaade edilmeyecek.

ORMANLIK ALANLARA GİRİŞLER KISITLANABİLECEK

Başta ormanlık alanların civarındaki yerler olmak üzere, anız veya bitki örtüsü yakılmasına müsaade edilmeyecek. Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına izin verilmeyecek.  Yüksek risk barındıran ormanlık alanlara girişlerin, mülki idare amirlerince ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde, belirli bir süreyi kapsayacak şekilde kısıtlanabilecek.

VATANDAŞLARIN DUYARLILIĞI ARTIRILACAK

Mangal, semaver ve ateş yakılmasına müsaade edilen piknik ve mesire alanlarına girişte uyulması gereken kurallara ilişkin bilgilendirici mahiyetteki el ilanı veya broşür dağıtılacak, kamu kurum ve kuruluşlarına ait billboardlarda kullanılacak görsellerle, anonslarla vatandaşların konuya ilişkin duyarlılığı artırılacak. Genel kolluk kuvvetleri ile orman muhafaza memurları başta olmak üzere zabıta, özel güvenlik gibi görevlilerce düzenli şekilde yürütülecek devriyelerle genelgede belirtilen hususlar kontrol edilerek vatandaşlara gerekli uyarılar yapılacak. Yapılacak denetimlerde tespit edilen aykırılıklar karşısında ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli adli ve idari işlemler gerçekleştirilecek.