TÜYAP Kitap Fuarı,  Fuar İzmir’de kapılarını açtı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Fuar İzmir'de düzenlenen TÜYAP Kitap Fuarı 25’inci kez kapılarını açtı. 300'e yakın yayınevinin kitaplarının yer aldığı fuar 19 Mart 2023’e kadar açık olacak. Fuar kapsamında depr...

Özgürses Gazetesi
05:00 -
Abone ol
TÜYAP Kitap Fuarı,  Fuar İzmir’de kapılarını açtı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Fuar İzmir’de düzenlenen TÜYAP Kitap Fuarı 25’inci kez kapılarını açtı. 300’e yakın yayınevinin kitaplarının yer aldığı fuar 19 Mart 2023’e kadar açık olacak. Fuar kapsamında deprem bölgesine gönderilmek üzere “Askıda Kitap” kampanyası da düzenleniyor.

Fuar İzmir’de Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş (TÜYAP) ve Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından bu yıl 25’incisi düzenlenen İzmir Kitap Fuarı açıldı. Fuarın açılışına, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, Türkiye Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kocatürk, fuarın onur yazarı Veysel Çolak, TÜYAP Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, davetliler ve kitapseverler katıldı.

“Kütüphanelerimizin sayısı 50’yi geçti”
Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, fuarın 25. kez düzenlenmesinin önemine dikkat çekerek, “İzmir’in belli bölgelerinde derin bir yoksulluk var. Çocukların kitaba ulaşabilmesi için oralarda mini kütüphaneler açıyoruz. Kütüphanelerimizin sayısı 50’yi geçti. O kütüphanelerde, çocuklara kitabı sevdirme ve kendilerini geliştirme imkânı sunuyoruz. Kitap kafeler açıyoruz. Vapurlarımızda, bize bağlı olan alanlarda, kültür merkezlerimizde kitap kafeler açıyoruz. İnsanlar oturup kahvesini içerken kitaplardan istifade edip kitaba dokunma, öğrenme, öğrendikleriyle de değişme imkânı buluyor” dedi.

“Daha kolay ulaşım için destek vermeye devam edeceğiz”
Fuarın yapıldığı Fuar İzmir’e de değinen Başkan Vekili Özuslu, “Bu alan Türkiye’nin en büyük, en modern fuar alanı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla yapıldı. İZFAŞ, geçen yıl burada 30 fuar düzenledi. Bu alanda Mermer Fuarı gibi dünyada söz sahibi olan birçok fuar düzenliyoruz. Geçen yıl İZKİTAP Kitap Fuarı’nı da bu alanda yaptık ve yüzbinlerce kitapsever ziyaret etti. TÜYAP İzmir Kitap Fuarı’nı önceki yıllarda Kültürpark’ta yapıyorduk. Pandemi nedeniyle sekteye uğradı. İzmir depremi nedeniyle belediye binamızı Kültürpark’taki hollere taşıdığımız için kitap fuarını Fuar İzmir’e aldık. Tüm fuarlarımızda olduğu gibi bu fuarda da Fuar İzmir’e ulaşım için seferlerin sıklığını artırıyoruz, şehrin farklı noktalarından özel seferler düzenliyoruz” diye konuştu.

“Deprem bölgesi için Askıda Kitap”
Fuar kapsamında düzenlenen “Askıda Kitap” kampanyasına İzmirli kitapseverlerin büyük destek vereceğine inandığını da ifade eden Mustafa Özuslu, “Umuyoruz ki çocuklarımız depremin psikolojik etkilerini kitaplar sayesinde bir nebze olsun üzerlerinden atabilsin. Biz belediye olarak orada çocuk gelişimi uzmanı ve psikologlarımızla çocuklarımıza hizmet götürüyoruz, kitap götürüyoruz. Bu kampanyayı düzenleyenleri kutluyorum, göreceksiniz İzmirliler bu kampanyaya çok büyük destek verecek” dedi.

25 senede 6 milyonun üzerinde ziyaretçi
TÜYAP Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü de fuar ile 25 senede 6 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırladıklarını kaydetti. Kitabın çağrısına uyup gelen kitapseverlere teşekkür eden fuarın onur yazarı Veysel Çolak da “25 şiir kitabı yazdım, şiir kuramının üzerine de eserlerim var. Şiirsiz toplum eksiklidir. Şiirsiz insan yalnızdır” diye konuştu.

Fuar 19 Mart’a kadar sürecek
19 Mart 2023 tarihine kadar sürecek fuar, 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Fuarda 300’e yakın yayınevi ile birlikte kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşlarının stantları yer alıyor.  Fuar kapsamında 150’ye yakın kültür etkinliği ve çok sayıda imza günü, okur – yazar buluşması yer alıyor. TÜYAP Fuarcılık Grubu ve Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğinde düzenlenen “Askıda Kitap” kampanyasına katılmak isteyen okurlar, satın aldıkları bir kitabı, fuar alanında ve salon içinde yer alan kutulara bırakarak kampanyaya destek olabilecek.

Edebiyat rüzgarı esecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından fuar kapsamında “İzmir Unesco Edebiyat Kentine Doğru: Edebiyat-Sinema Buluşması” düzenliyor. TÜYAP, İZFAŞ ve Kültürlerarası Sanat Derneği iş birliğiyle ile düzenlenen etkinlikte Türk sinemasında edebiyat yapıtlarından uyarlanmış filmler gösterilecek, yazar, yönetmen ve eleştirmenlerin katılımıyla söyleşiler yapılacak. “Edebiyat- Sinema Buluşması” kapsamında bu yıl Orhan Kemal, Rıfat Ilgaz ve Haldun Taner’in yanı sıra iki İzmirli yazar, Attila İlhan ve Necati Cumalı ile sinemamızın usta yönetmenleri Atıf Yılmaz, Yılmaz Güney, Erden Kıral, Tunç Başaran ve Yusuf Kurçenli anılacak. Fuar süresince her gün saat 15.00’te Seminer Salonu-A’da gösterilecek bir filmin ardından saat 17.00’de bir söyleşi olacak.

ESHOT’tan ulaşım desteği
Öte yandan ESHOT Genel Müdürlüğü, ziyaretçilerin fuara daha kolay ulaşımı için Fuar İzmir’den; Üçyol Metro (92), Gaziemir Semt Garajı (610) ve Balçova (650) bağlantılı hatlarda sefer sayılarını artırdı. Ayrıca 540 numaralı Lozan Meydanı-Fuar İzmir hattı da ilk kez hizmete alındı.