İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde gençler Türkiye hayallerini anlatacak

15-21 Mart 2023 tarihleri arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin açılış gününde “Gençlik Forumu” yapılacak. Forumda gençler Türkiye hayallerini ifade ederek sorunlarını...

Özgürses Gazetesi
04:59 -
Abone ol
İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde gençler Türkiye hayallerini anlatacak

15-21 Mart 2023 tarihleri arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin açılış gününde “Gençlik Forumu” yapılacak. Forumda gençler Türkiye hayallerini ifade ederek sorunlarını ve çözüm önerilerini tartışacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Mart’ta Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) Küçük Salon’da düzenlenecek Gençlik Forumu’nda 10 farklı gençlik örgüt ve kurumunun temsilcileri konuşma yapacak. Forumda ikinci yüzyılın Türkiyesi’ne gençlerin yapabileceği katkılar ve gençlerin sorunları konuşulacak.

Gençler hayallerini ve sorunlarını anlatacak
Gençlik Forumu’na katılmak isteyenler etkinliğe “İktisat Kongresi” mobil uygulamasından kontenjan dahilinde ücretsiz şekilde kayıt olabilecek. Katılımcılar, kayıt sonrasında aldıkları karekodu alandaki görevlilere göstererek etkinliğe giriş yapabilecek.
Etkinliğe katılanlar, forumun açık mikrofon bölümlerinde Türkiye hayallerini paylaşabilecek, gençlerin sorunlarından bahsedebilecek.

Birçok gençlik örgütü katılacak
Gençlik Forumu çerçevesinde gençlik dernekleri, kooperatifleri, öğrenci kulüpleri ve sivil toplum kuruluşları; geleceklerini belirleyecek iktisat politikalarını tartışmak için bir araya gelecek.
“Gençlik Forumu”, Sosyal İklim Derneği, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), İzmir Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Tez Koop-İş Sendikası, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), İzmir Gençlik Belediyesi, Genç Başarı Eğitim Vakfı, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Young Economic Policy Designers (YEP-D) gibi birçok kuruluşun ortaklığıyla gerçekleşecek.
Forumda gençler Türkiye hayallerini ifade ederek sorunlarını ve çözüm önerilerini tartışacak. Gençlik Forumu’nun sonucunda elde edilecek çıktılar, kongrenin son günü olan 21 Mart’ta sonuç bildirgesine katkı sağlayacak.

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin sekretaryası İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Planlama Ajansı (İZPA) tarafından yürütülüyor.

Forumun programı ise şu şekilde:

Gençlik Forumu Programı
10.00 – 10.20 Açılış – Tunç Soyer (İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı)

Gençliğin Fikirleri
Sade Vatandaş ekibinden Mehmet Koyuncu moderatörlüğünde
10.20 – 10.25 İsmail Tiryaki (Tiryakiler Holding)
10.25 – 10.30 Gaye Tuğrulöz – İklim ve Gençlik (Sosyal İklim Derneği)
10.30 – 10.35 Ayşe Nur Tekin – Girişimcilikte ve İstihdamda Gençler (TÜRKONFED)
10.35 – 10.40 Işıl Ergincan – Sürdürülebilirlik (Mazars Türkiye)
10.40 – 10.45 İsmail Ferhat Kaplan – Gençlerin Karar Mekanizmalarına Katılımı (İzmir Kent Konseyi Gençlik Meclisi)
10.45 – 10.50 Tuğçe Taşdelen Şener – Türkiye’de Genç İstihdamının Dinamikleştirilmesi (Tez Koop-İş Sendikası)
10.50 – 12.00 Açık mikrofon
12.00 – 12.30 Ara
12.30 – 12.35 Murat Kali Günel – Mühendis Genç (TMMOB)
12.35 – 12.40 Kaan Levent Bozdağ – Gençlik Katılımı ve Sorunları (İzmir Gençlik Belediyesi)
12.40 – 12.45 Emine Seçil Çelebi – Eğitim ve İstihdam (Genç Başarı Eğitim Vakfı)
12.45 – 12.50 Asım Eren Öztürk – Üretim
12.50 – 12.55 Nizamettin Sami Harputlu – Genç Girişimciler (TÜSİAD)
12.55 – 13.00 Vatan Çağlar Babacan – Döngüsel Ekonomi (YEP-D)
13.00 – 13.55 Açık mikrofon

Forum Hazırlıkları Çalıştay ile Başlamıştı
İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile paralel olarak yürütülen forumlardan biri olan Gençlik Forumu’nun çalıştay toplantısı, 29 Ocak’ta İzmir’deki Tarihi Çukurhan’da düzenlendi.
Toplantıda, Gençlik Forumu öncesinde izlenecek yol haritası ve kongre hazırlık süresi boyunca ortaya çıkan deklarasyonlara gençlerin yapabileceği katkılar görüşüldü.

Etkinlik sponsoru Dynavit oldu
İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi kapsamında düzenlenen Gençlik Forumu’nun etkinlik sponsoru olan Dynavit, Eczacıbaşı İlaç Pazarlama kuruluşu bünyesinde bulunan bir vitamin ve mineral destekleri markası. Her yaştan insanın aradığı desteği bulabileceği geniş ürün yelpazesine sahip olan Dynavit, alanında uzman isimlerden oluşturduğu Bilimsel Danışma Kurulu’nun deneyimleri ile Eczacıbaşı Topluluğu güvenini bir araya getiriyor ve titizlikle hazırlanmış ürünler sunuyor.

Kongre programı açıklandı
15-21 Mart 2023 tarihleri arasında düzenlenecek ve sivil, şeffaf, tam katılımcı bir girişim olarak kurgulanan İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programı açıklandı. Kongrenin sonucunda yeni yüzyıla yön verecek politika önerileri tüm Türkiye ile paylaşılacak.
Yedi gün sürecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programında ana oturumlar, delege buluşmaları, forumlar ve sanatsal faaliyetler bulunuyor. Ana kongre, Türkiye ve dünyanın saygın bilim insanları ve uzmanlarını bir araya getirecek. 70’e yakın konuşmacı, birçok kapsamlı sunum gerçekleştirecek. Aralarında Vandana Shiva, Sir Bob Geldof, Michio Kaku ve Andrew McAfee gibi isimler geleceğin inşasına dair konuşmalar yapıcak.

6 Şubat 2023’te yaşanan büyük deprem felaketinin ardından 15-21 Mart tarihlerine ertelenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programına depreminin yarattığı yıkımın uzun vadeli sonuçları hakkında kapsamlı müzakereler dâhil edildi. Programa doğayla uyumlu ve afetlere dirençli kentlerin yaratılması gibi birçok farklı oturum eklendi.

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile ilgili program ve diğer tüm bilgiler iktisatkongresi.org adresinde yayımlanıyor.