Reklam
Reklam

BAŞKAN ŞAHİN, OTOBÜSÇÜ ESNAFINA SAHİP ÇIKTI

11 Mart 2016
BAŞKAN ŞAHİN, OTOBÜSÇÜ ESNAFINA SAHİP ÇIKTI
Reklam

 

İzmir’in Menemen İlçesi ile şehirlerarası otobüs termali arasında yolcu taşımacılığı yapan Menemenli otobüsçü esnafı, 67 yıllık hizmet verdikleri hattan çıkarılmalarının 7. gününde Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’i ziyaret ederek, destek istediler. Menemen- İzmir hattında minibüsçülük ve otobüsçülük yapmış bir yerel yönetici olarak kendisinden yardım bekleyen 70 kadar otobüsçü esnafına sahip çıkan Başkan Tahir Şahin; çalışmalarına izin verilmeyen otobüsleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi izin verirse Menemen Belediyesi Denetimli Halk Otobüsü olarak kullanmak istediğini açıklayarak otobüsçü esnafının yüreğine su serpti.

Menemen ile şehirlerarası arasında otobüs terminali arasında 67 yıldır hizmet sunan Menemenli otobüsçülerin Güzergah İzin Belgeleri, Menemenli bazı minibüsçülerin İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ne (UKOME) açtıkları dava nedeni ile iptal edildi. 7 gündür çalışamayan otobüsçü esnafı, şehir garajından Belediye’ye kadar ellerinde ‘Hani eşitlik, kardeşlik, adalet’, ‘Ekmeğimiz derdimiz’, ‘İşimizi istiyoruz’ yazılı pankartlarla yürüdü. Belediye önünde ‘Seninle daha güçlüyüz’ dövizi açarak, ‘Başkan burada, Millet nerede?’ sloganı eşliğinde Belediye meclis salonuna girdiler.

“Adalet istiyoruz..!”

200 kadar otobüsçü esnafını temsilen basın açıklamasını okuyan Atakan Varlı, açılan 6 davadan 4’ünü kazanmalarına rağmen hak mahrumiyetlerini yaşadıklarını ifade ederek;UKOME tarafından verilen izinlerimizin iptali için 6 davamız görüldü. Bu davaların 4’ünde izin belgelerimizin hukuka uygun olduğu yönünde karar verildi. Kaybettiğimiz 2 davada ise önce mahkeme heyeti değişti ve Mahkeme Başkanının yer almadığı 2 kararda da İzin Belgelerimizin hukuka uygun olmadığı yönünde karar verildi. Şimdi o 2 karar ile yolcu taşımacılığımız durdurulmak isteniyor. İzmir Mahkemeleri ve Danıştay’da açtığımız davalarda, konuyu anlattık ve Yürütmenin Durdurulmasını istedik. Biz adalet istiyoruz. Danıştay’ın vereceği karara saygılıyız” dedi.

Sınırlı Sorumlu 34 No’lu Menemen Yolcu Otobüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Mehmet Demirel, tüm mal varlıklarını ortaya koyarak aldıkları bu otobüslerin çalıştırılmaması halinde yüzlerce ailenin mağduriyet yaşayacağını ifade etti.

Menemenli otobüsçülerin sorununa çözüm için 1 haftadır gitmedik kapı bırakmadıklarını açıklayan Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu ise, ahilik kültürü doğrultusunda minibüs ve otobüsçü esnafının kardeşçe, dostluk içerisinde hizmetlerine devam etmesi gerektiğini ifade ederek; “Her zaman yanımızda olan Belediye Başkanımız Tahir Şahin ile başladık. Bu arabaların tekrar çalışması için bize öncü oldu, Büyükşehir Belediyesi ile görüştü ancak mahkeme kararı olduğu için sonuç alamadık. Ama mücadelemiz devam edecek” diye konuştu.

65 yıllık ekmek kavgası

1979-1988 yılları arasında Menemen-İzmir hattında esnaflık yapan bir aileden geldiğini, minibüsçüler ve otobüsçüler arasındaki ekmek kavgasını o yıllarda da var olduğunu ifade eden Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; “65 yıldan buyana süregelen bir ekmek kavgası var. Sonuç bu noktaya geldi. Her esnafımız yanında en az 2-3 kişi çalıştırıyor. İstihdam yaratıyor, devletimize yardımcı oluyorsunuz. Esnafımız korunup kollanacağı yerde, bunlarla karşılaşmanızdan üzüntü duyuyorum” dedi.

Danıştay’dan karar gelene kadar otobüsçü esnafının hizmetlerine devam edebilmesi için Menemenli minibüsçüler ile görüştüğünü açıklayan Başkan Tahir Şahin; “Danıştay’dan gelecek karara kadar devletimiz bize çalışma izni versin diyorsunuz. Bu çok doğal. Biz karşı tarafla istişare ettik. Toplayın arkadaşlarınızı, Danıştay kararı gelene kadar otobüsçü arkadaşlarımız çalışsınlar dedik. Sonuç alamadık bu konuda” diye konuştu.  

Başkan ŞAHİN; “Kiralamayan adam değildir..!”   

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na, Danıştay kararı gelene kadarda bu otobüsleri Menemen Belediyesi Denetimli Halk Otobüsü olarak kiralamak istediğini ilettiğini de açıklayan Başkan Tahir Şahin; “Aziz Bey tarafından,  ‘Başkan kirala otobüsleri, Denetimli Halk Otobüsü olarak Danıştay kararı gelene kadar kirala’ dediği anda, kiralamayan adam değildir. Bizim açımızdan öneri ve çözüm bu. En önemli şey Danıştay’dan gelecek karardır. Diyelim aleyhte geldi. Aleyhte de gelse, yetki bizde değil ama bana desinler ki bu esnafımızı koruyalım, bunun formülü Menemen Belediyesi olarak bu araçları kiralamandan geçiyor desinler, ben sonsuza değin hepinizin otobüslerini Menemen Belediyesi’ne kiralarım, çalışırsınız” dedi.

Menemenli otobüsçülerin yoğun alkışları eşliğinde konuşmasını sona erdiren Başkan Şahin, Menemenli her esnafın yanında olmaya devam edeceğini belirtti.  

 

Reklam

Lütfen Dikkat

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Yorum yapan kişi; IP adresinin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun kendisine ait olduğunu, yorumun yetkililerce, fikri sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini siteye girdiği andan itibaren kabul ve beyan etmiş sayılır.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Özgürses Gazetesi’ne aittir. Özgürses Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.